wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Na Mazurach ktoś zdewastował dziecięce nagrobki. Policja zaczęła poszukiwania

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Bulwersująca sytuacja na Mazurach. Nieznani sprawcy zdewastowali groby znajdujące się na olsztyńskim cmentarzu. Mieszkańcy miasta są oburzeni, tym bardziej, że ofiarą padły groby dziecięce. Policja szuka sprawców - prześledzone mają zostać nagrania

Mieszkańcy są wstrząśnięci. Część cmentarza na ul. Poprzecznej w Olsztynie została zdewastowana. 

Jeden z cmentarzy na Mazurach został zdewastowany

W Olsztynie doszło do niecodziennej sytuacji. Cmentarz położony przy ul. Poprzecznej został zaatakowany przez nieznanych sprawców. Jedna z jego części została całkowicie zdewastowana.

Sprawcy dokonali okropnego czynu w godzinach nocnych. By to zrobić, musieli przejść przez cmentarne ogrodzenie. Teraz szuka ich policja. Przejrzane zostaną nagrania z miejskiego monitoringu. 

- O godzinie 7:00 otwieramy bramy. Kierownik cmentarza odkryła dewastację kilka minut po godzinie 7:00 podczas codziennego obchodu - w rozmowie z PAP dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie, Zbigniew Kot.

- Kilkadziesiąt grobów zostało uszkodzonych w różnym stopniu, są poprzewracane stele, połamane krzyże. Na szczęście nie było ingerencji w groby. Wygląda to jakby tornado przeszło - dodał. 

Mieszkańcy są tym bardziej wstrząśnięci, że ucierpiała jedna konkretna część cmentarza, jedno z najsmutniejszych jego miejsc. 

- Jesteśmy wstrząśnięci tym, co się stało. Tym bardziej jest to bulwersujące, że chodzi o kwaterę dziecięcych grobów - opowiedział dyrektor. 

Dodał, że ma nadzieję, że sprawą zajmie się specjalnie wyznaczona do tego jednostka policji. 

Z opowieści dyrektora wynikało, że nagrobki zostały pokopane, a niektóre z krzyży połamane, nie wydaje się jednak, by sprawcy użyli jakichkolwiek narzędzi. W co najmniej kilku przypadkach naprawy wymagać będzie jednak pomocy kamieniarzy.

Dewastacje cmentarzy w Polsce

Dewastacje cmentarzy są w Polsce wciąż obecnym zjawiskiem. Najczęściej dewastacjom ulegają cmentarze żydowskie - często nie są one grodzone lub dostatecznie dobrze pilnowane. Ponadto chęć zniszczenia mienia przez sprawców wynika z uprzedzeń względem tej grupy. 

To nie oznacza, że grabione nie są również cmentarze chrześcijańskie lub komunalne - często zdarza się, że rabusie zabierają z grobów cenniejsze ich fragmenty - złote okucia, krzyże, metalowe fragmenty lub nawet znicze i sprzedają je lub oddają na złom. 

Groby dziecięce nie są jednak zazwyczaj ruszane - bardzo często zdarza się, że są one opuszczone lub zaniedbane i nie ma przy nich nic, co można by było uznać za cenne. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [polsatnews.pl]

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >