wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

W Hiszpanii nagle pojawił się mróz? Anomalie pogodowe i najniższa temperatura w historii pomiarów

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Od środy w Hiszpanii panują trudne warunki pogodowe w związku z obfitymi opadami śniegu i rekordowo niską temperaturą. W kilkunastu regionach ogłoszono alerty pogodowe. Prawdopodobnie na skutek wychłodzenia pod wpływem niespotykanego w tym rejonie mrozu z

W środę rano w miejscowości Clot de la Llanca w Katalonii odnotowano rekordowo niską temperaturę na poziomie minus 34,1 stopni Celsjusza. W czwartek sytuacja uległa pogorszeniu i pobity został kolejny rekord. 

Na północnym zachodzie kraju w miejscowości Vega de Liordes temperatura sięgnęła minus 35,6 stopni Celsjusza. Jak podaje tvn24.pl, oba rekordy odnotowane zostały przez prywatne stacje meteorologiczne, a według Państwowej Agencji Meteorologicznej (AEMET) najniższą temperaturą w historii pomiarów pozostają minus 32 stopnie Celsjusza odnotowane w roku 1956.

W Hiszpanii wystąpiły także obfite opady śniegu. Jak podaje Onet.pl, w niektórych miejscach kraju może się utworzyć pokrywa śnieżna o grubości nawet 50 centymetrów. W Madrycie ma spaść 5 cm śniegu. Gdzieniegdzie mogą występować także opady deszczu do 100 litrów wody na metr kwadratowy oraz wiatr dochodzący nawet do 80 km/h.

Według synoptyków powodem tego bezprecedensowego mrozu i największych opadów śniegu od lat 60. ubiegłego wieku jest tak zwany sztorm Filomena, które będzie mieć wpływ na pogodę w Hiszpanii do niedzieli.

Trudne warunki atmosferyczne poskutkowały utrudnieniami na drogach. Jak podaje za Główną Dyrekcją Transportu Drogowego (DGT) portal tvn24.pl, w czwartek z powodu zalegającego śniegu nieprzejezdnych było 160 dróg krajowych w Hiszpanii. Niespodziewany, siarczysty mróz mógł być też powodem śmierci 30-letniego mężczyzny, który prawdopodobnie zmarł z powodu wychłodzenia, przebywając poza domem na północnym-wschodzie kraju.

Z kolei w Asturii na północnym zachodzie Hiszpanii trwają poszukiwania pracownika, który został porwany przez lawinę w trakcie odśnieżania jednej z dróg regionalnych. W akcji ratowniczej wykorzystywany jest sprowadzony z Łotwy dron wyposażony w georadar. 12 regionów Hiszpanii objętych zostało alertami. 

Powietrze ze wschodu i z północy

Niespotykane od dziesięcioleci warunki pogodowe, mróz, opady śniegu i deszczu oraz silny wiatr, z którymi mierzy się aktualnie Hiszpania, nie powinny mieć wpływu na sytuację w naszej części kontynentu. 

- To powietrze, które jest w Hiszpanii, czyli te spadki temperatury do minus 35 stopni to jest efekt napływu powietrza ze wschodu i z północy. Pewnie jest to jakaś anomalia - stwierdza w rozmowie z wtv.pl rzecznik prasowy IMGW-PIB Grzegorz Walijewski.

- Ta sytuacja baryczna, z którą tam mamy do czynienia, nie będzie miała wpływu na Polskę. Nie ma szans, żeby to powietrze dotarło do Polski, a jeśli - to będzie to forma przetransformowana - tłumaczy Walijewski.

Źródło: Onet.pl, tvn24.pl, IMGW-PIB

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra

  • Syn Gierka pokazał grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

  • Czy ulicami Warszawy ruszy Orszak Trzech Króli? Organizatorzy wydarzenia odpowiedzieli

undefined

Julian Bakuła

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pogoda

Rzeki przekraczają stany alarmowe. IMGW wystosowało czerwone alerty

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pogoda

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Poziomy wód nadal będą wysokie

Czytaj więcej >

Pogoda

Rzeki przekraczają stany alarmowe. Czerwone ostrzeżenia IMGW

Czytaj więcej >

Pogoda

Alarm przeciwpowodziowy w Krakowie. Fala wezbraniowa na Wiśle

Czytaj więcej >

Pogoda

W Małopolsce nie przestaje padać. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

Czytaj więcej >
Prognoza pogody na niedzielę: ostrzeżenia I stopnia przed burzami i ulewnymi deszczami

Pogoda

Prognoza pogody na niedzielę: ostrzeżenia I stopnia przed burzami i deszczem. IMGW prognozuje również wezbrania rzek

Czytaj więcej >