Moderna. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 6 Stycznia 2021

Szczepionka Moderny oficjalnie zatwierdzona. Europejska Agencja Leków wydała rekomendację

Firma Moderna przedstawiła Komisji Europejskiej swój preparat na koronawirusa. Europejska Agencja Leków warunkowo dopuściła produkt do dystrybucji. Ostateczny głos przypada jednak przedstawicielom KE. Jest to drugi preparat, który może wspomóc walkę z pandemią.

  • 6 stycznia przedstawiciele firmy Moderna poinformowali o uzyskaniu pozytywnej opinii od EMA
  • Produkt będzie dostępny jedynie dla osób powyżej 18. roku życia
  • Komisja Europejska wciąż musi zatwierdzić wniosek koncernu

Szczepionka autorstwa Moderny jest już redystrybuowana na terenie Izraela, Kanady, a także Stanów Zjednoczonych. 

Firma Moderna odniosła sukces. Szczepionka koncernu warunkowo dopuszczona do użycia przez EMA

Już wiemy, że przewodnicząca Komisji Europejskiej przychyli się do opinii Europejskiej Agencji Leków. Zgoda na dystrybucje preparatów nastąpi bez zbędnej zwłoki. 

"Dobre wiadomości, jeśli chodzi o starania, by dać Europejczykom więcej szczepionek przeciwko koronawirusowi. Europejska Agencja Leków uznała szczepionki Moderny za bezpieczne i skuteczne" - czytamy we wpisie Ursuli von der Leyen. 

Moderna jest amerykańskim przedsiębiorstwem, specjalizującym się w dziedzinie biotechnologii. Firma funkcjonuje na rynku od 10 lat. Od 2010 roku pracownicy koncernu opracowują techniki szczepień, skupiając się na informacyjnym RNA.

Uwaga TVN: 87-letnia pani Alina przyjęła syna pod swój dach. Teraz panicznie się boi i potrzebuje pomocyUwaga TVN: 87-letnia pani Alina przyjęła syna pod swój dach. Teraz panicznie się boi i potrzebuje pomocyCzytaj dalej

Pfizer wraz z BioNtech-em opracowali preparat oparty na identycznej technologii.

Jak podaje Gazeta.pl, preparat wyróżnia się skutecznością na poziomie ok. 94%. Kluczowym jest fakt, że nie wymaga on specjalnych metod transportu, przez wzgląd na konieczność przechowywania w wyjątkowo niskiej temperaturze. 

Szczepionki Moderny można przechowywać w zwykłej zamrażarce, zdolnej do mrożenia na poziomie -20 stopni Celsjusza.

Do Unii Europejskiej spłynie aż 160 milionów dawek produktu. Po przyjęciu pierwszego szczepienia niezbędne będzie odczekanie 28 dni na drugi zabieg. 

Obie szczepionki nie zawierają elementów wirusa.

 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Twitter/Ursula von der Leyen]