Młodzież Wszechpolska protestuje. facebook.com/Wszechpolacy1922Źródło: facebook.com/Wszechpolacy1922
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 20 Lutego 2021

Protest Młodzieży Wszechpolskiej. Nie chcą zmiany nazwy ronda Dmowskiego

Młodzież Wszechpolska protestowała dziś pod ratuszem w Warszawie. Organizacja sprzeciwia się postulatom dotyczącym przemianowania Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. O taką zmianę zabiegały środowiska związane ze Strajkiem Kobiet już od 2019 r.

  • Młodzież Wszechpolska zorganizowała dziś w Warszawie protest
  • Działacze sprzeciwiali się pomysłowi przemianowania Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet
  • Pomysł zrodził się w 2019 r., a powrócił podczas jednej z ubiegłorocznych manifestacji Strajku Kobiet

Młodzież Wszechpolska argumentuje swoje protesty opinią dotyczącą dużego wpływu Romana Dmowskiego na doprowadzenie do niepodległości Polski. 

Młodzież Wszechpolska protestuje 

Pomysł zmiany nazwy jednego z najważniejszych rond w stolicy ponownie pojawił się w debacie publicznej w związku z jednym z protestów Strajku Kobiet, który odbył się w tym miejscu pod koniec ubiegłego roku. Tabliczkę z nazwą Ronda Dmowskiego przykryto wówczas imitacją oznaczenia drogowego z napisem "Rondo Praw Kobiet"

Nie był to pierwszy raz, gdy działaczki związane z ruchami na rzecz praw kobiet postulowały o przemianowanie nazwy ronda. Pomysł pojawił się już w 2019 r. - organizacje takie jak Warszawski Strajk Kobiet, czy Fundacja na Rzecz Równości i Emancypacji Ster zbierały podpisy mieszkańców Warszawy pod projektem zmiany. 

Donald Tusk uszczypliwie skomentował wyjazd Andrzeja Dudy na nartyDonald Tusk uszczypliwie skomentował wyjazd Andrzeja Dudy na nartyCzytaj dalej

Dokument został wówczas złożony do odpowiednich organów, ale ostatecznie Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego rady miasta stołecznego Warszawy odrzuciła wniosek działaczek

Po wznowieniu idei przemianowania ronda w roku ubiegłym, środowiska skrajnie prawicowe i nacjonalistyczne postanowiły zareagować na kontrowersyjny postulat. Dziś w Warszawie odbył się protest zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską oraz konferencja prasowa. 

Roman Dmowski czy Prawa Kobiet? 

W proteście Młodzieży Wszechpolskiej wzięło udział kilkadziesiąt osób. Podczas trwania manifestacji wykrzykiwane były takie hasła jak "Ręce precz od Dmowskiego", "Dmowski zostaje", czy "Roman Dmowski wyzwoliciel Polski"

- Środowiska feministyczne naciskają na Radę Miasta Warszawy ws. zmiany Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. My jako organizacja wyrosła z myśli Dmowskiego stanowczo się temu sprzeciwiamy, nie pozwolimy odebrać należnego mu miejsca w centrum stolicy, w samym sercu Polski  - napisano w opisie protestu Młodzieży Wszechpolskiej. 

Na manifestacji pod ratuszem obecny był również Aleksander Kowaliński z Ruchu Narodowego. Działacz argumentował konieczność pozostawienia nazwy Ronda Dmowskiego bez zmian dużym wpływem, jaki polski polityk miał na doprowadzenie do niepodległości naszego kraju. 

- Roman Dmowski zasłużył się ojczyźnie. Nie sposób z tym polemizować. Liczba jego zasług jest bardzo długa. Najważniejsza dla mnie – doprowadził do odzyskania niepodległości Polski, to on budował świadomość narodową - stwierdził Kowaliński. 

Komisja Nazewnictwa Miejskiego rady miasta stołecznego Warszawy nie wyraziła jeszcze opinii na temat wznowienia postulatów dotyczących przemianowania ronda. 

(Zdjęcie wyróżniające jest screenem z nagrania zamieszczonego na Facebooku Młodzieży Wszechpolskiej - facebook.com/Wszechpolacy1922)

Źródło: wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: