Ministerstwo Spraw Zagranicznych i straż graniczna rozwiewają wątpliwości w sprawie przymusowej kwarantanny.. DOMIN/AGENCJA SE/East NewsŹródło: DOMIN/AGENCJA SE/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 18 Maja 2020

Najnowsze stanowisko MSZ i straży granicznej. Kiedy możemy podróżować, bez obowiązkowej kwarantanny?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i straż graniczna rozwiewają wątpliwości w sprawie przymusowej kwarantanny po przekroczeniu granic. Dotyczy to osób, które przekraczają granice naszego kraju w celu wykonywania czynności zawodowych lub zarobkowych. Jak to wygląda w praktyce?

Pracownicy transgraniczni z całej UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są od soboty wpuszczani do Polski bez konieczności odbywania obowiązkowej kwarantanny. Dochodziło jednak do sytuacji, gdzie niektórzy podróżujący ze Szwajcarii po przekroczeniu granicy naszego kraju byli odsyłani na kwarantannę, innym zaś udawało się tego uniknąć. Polsat News dotarło do stanowiska straży granicznej i wiceszefa MSZ w tej sprawie.

Przełom w walce z koronawirusem, fantastyczne wieści. Remdesivir zatwierdzony w leczeniu zakażonych przez Europejską Agencję LekówPrzełom w walce z koronawirusem, fantastyczne wieści. Remdesivir zatwierdzony w leczeniu zakażonych przez Europejską Agencję LekówCzytaj dalej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i straż graniczna rozwiewają wątpliwości w sprawie przymusowej kwarantanny

"Wracałam że Szwajcarii do Polski z piątku na sobotę busem, przekraczałam granicę w sobotę nad ranem i niestety mam kwarantannę od wczoraj" - napisała na Facebooku jedna z użytkowniczek tego serwisu.

"Od soboty do Polski w związku z pracą zarobkową bez kwarantanny można wjechać już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisał zaś w poniedziałek na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak zaznaczył, zmiany zostały zawarte w nowych przepisach w opublikowanym w sobotę Dzienniku Ustaw w rządowym rozporządzeniu.

Twitter/Paweł Jabłoński

Zgodnie z tymi przepisami, jest opcja przejazdu tranzytowego przez Polskę bez odbywania kwarantanny, jednak pod warukiem, że tranzyt odbywa się w godzinach 19-7.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Trudne chwile dla córki Marty Kaczyńskiej. Podzieliła się swoim żalem w mediach społecznościowych
2. Powstaje nowa partia polityczna, zakłada ją jeden z kandydatów na prezydenta. Znajdzie sympatyków?

Znane jest także stanowisko straży granicznej w sprawie osób podróżujących ze Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii, czyli krajów, które nie należą do EU i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Co z nimi w takim przypadku? Czy są skazani na odbycie obowiązkowej kwarantanny?

- Z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy zwolnione są osoby, które przekraczają granicę w celach służbowych, zawodowych lub zarobkowych, wykonywanych w Polsce lub w innych krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale także Szwajcarii i Wielkiej Brytanii - rozwiewa wątpliwości rzeczniczka Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Jak tłumaczy rzeczniczka, wynika to z umów, jakie Wielka Brytania i Szwajcaria mają zawarte z UE.   

Zaznacza się także, że wjeżdżający do kraju koniecznie muszą udokumentować, że wykonują czynności zawodowe lub zarobkowe.  

Na stronach MSZ ma jeszcze pojawić się stosowne wyjaśnienie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lek na COVID-19 przydzielany pacjentom losowo. Kontrowersyjny pomysł Kalifornijskiego Departamentu Zdrowia
  2. Niebezpieczne odkrycie pod Warszawą. Akcja policji potrwa kilka dni
  3. TVP nie przepuściło tematu filmu Sekielskich. Materiał “Wiadomości” może bulwersować
  4. Mocne opinie Polaków po filmie Sekielskich. Badanie nie pozostawia złudzeń
  5. Emocjonalne słowa księdza na mszy o “Zabawie w chowanego”. Wszystko się nagrało, wielu będzie zadziwionych
  6. Limity turystów na polskich plażach? Wakacje w Polsce mogą być gigantycznym rozczarowaniem

Źródło: Polsat News