wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Najnowsze stanowisko MSZ i straży granicznej. Kiedy możemy podróżować, bez obowiązkowej kwarantanny?

18 Maja 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i straż graniczna rozwiewają wątpliwości w sprawie przymusowej kwarantanny po przekroczeniu granic. Dotyczy to osób, które przekraczają granice naszego kraju w celu wykonywania czynności zawodowych lub zarobk

Pracownicy transgraniczni z całej UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są od soboty wpuszczani do Polski bez konieczności odbywania obowiązkowej kwarantanny. Dochodziło jednak do sytuacji, gdzie niektórzy podróżujący ze Szwajcarii po przekroczeniu granicy naszego kraju byli odsyłani na kwarantannę, innym zaś udawało się tego uniknąć. Polsat News dotarło do stanowiska straży granicznej i wiceszefa MSZ w tej sprawie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i straż graniczna rozwiewają wątpliwości w sprawie przymusowej kwarantanny

"Wracałam że Szwajcarii do Polski z piątku na sobotę busem, przekraczałam granicę w sobotę nad ranem i niestety mam kwarantannę od wczoraj" - napisała na Facebooku jedna z użytkowniczek tego serwisu.

"Od soboty do Polski w związku z pracą zarobkową bez kwarantanny można wjechać już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisał zaś w poniedziałek na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak zaznaczył, zmiany zostały zawarte w nowych przepisach w opublikowanym w sobotę Dzienniku Ustaw w rządowym rozporządzeniu.

Zgodnie z tymi przepisami, jest opcja przejazdu tranzytowego przez Polskę bez odbywania kwarantanny, jednak pod warukiem, że tranzyt odbywa się w godzinach 19-7.

Znane jest także stanowisko straży granicznej w sprawie osób podróżujących ze Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii, czyli krajów, które nie należą do EU i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Co z nimi w takim przypadku? Czy są skazani na odbycie obowiązkowej kwarantanny?

- Z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy zwolnione są osoby, które przekraczają granicę w celach służbowych, zawodowych lub zarobkowych, wykonywanych w Polsce lub w innych krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale także Szwajcarii i Wielkiej Brytanii - rozwiewa wątpliwości rzeczniczka Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Jak tłumaczy rzeczniczka, wynika to z umów, jakie Wielka Brytania i Szwajcaria mają zawarte z UE.   

Zaznacza się także, że wjeżdżający do kraju koniecznie muszą udokumentować, że wykonują czynności zawodowe lub zarobkowe.  

Na stronach MSZ ma jeszcze pojawić się stosowne wyjaśnienie.

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >