wtv.pl > Polska > Ministerstwo rozważa nowy program z plusem. Wsparcie dla seniorów za opiekę nad wnukami
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:18

Ministerstwo rozważa nowy program z plusem. Wsparcie dla seniorów za opiekę nad wnukami

Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej rozważa wprowadzenie wsparcia dla seniorów opiekujących się wnukami.
Marek BAZAK/East News

W poniedziałkowej rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wypowiadała się na temat rozważanych w resorcie nowych rozwiązań z zakresu polityki prorodzinnej.

- Spotykamy się z ministrami Grupy Wyszehradzkiej, aby analizować rozwiązania, które są wprowadzane w tych krajach. Od dłuższego czasu obserwujemy węgierską politykę prorodzinną - mówiła przywoływana przez polskieradio.pl minister Maląg.

Program z plusem dla seniorów 

Jak sugeruje money.pl, wśród rozważanych rozwiązań funkcjonujących już na Węgrzech może być wsparcie finansowe dla seniorów, którzy opiekują się wnukami, w ten sposób odciążając pracujących rodziców i pomagając im rozwijać się zawodowo.

Na Węgrzech świadczenie to przysługuje rodzinom z dziećmi w wieku od 1 do 3 lat, a pobierający je seniorzy nie mogą łączyć go ze świadczeniem emerytalnym czy pracą

Do innych funkcjonujących w państwach Grupy Wyszechradzkiej rozwiązań, których przeszczepienie na polski grunt rozważa resort, zaliczają się także niskooprocentowane kredyty mieszkaniowe uzależnione od liczby dzieci w danym małżeństwie, dodatkowe wsparcie finansowe dla rodzin wielodzietnych czy ulga podatkowa dla kobiet, które urodziły powyżej czwórki dzieci.

- Nie mówię, że my te rozwiązania będziemy przenosić do naszych, ale analizowane są różne warianty i ich wpływ na podniesienie dzietności w poszczególnych krajach - tłumaczyła przywoływana przez money.pl minister Maląg w Polskim Radiu.

Tymczasem w czwartek, 15 kwietnia, w Sejmie przyjęte zostały niektóre poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, wskutek czego zmianie ulegną warunki zatrudnienia pracowników socjalnych.

Kwota dodatku do wynagrodzenia pracownika socjalnego wzrosła z 250 zł do 400 zł, z 5 do 3 lat skrócony został okres stażu pracy uprawniającego do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni, zmianie uległy zasady zdobywania uprawnień do wykonywania zawodu, ustalona została ścieżka awansu zawodowego oraz wprowadzone zostało wsparcie psychologiczne dla pracowników.

Jak dowiadujemy się ze strony resortu, nowe przepisy zakładają również "zniesienie odpłatności dotyczy usług, które nie są świadczone przez całą dobę w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi."

- Szefowa resortu rodziny wskazuje, że dochody z odpłatności nie są znaczące dla budżetu państwa, natomiast jest to odczuwalny wydatek dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzin - podaje gov.pl.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: money.pl, polskieradio.pl, gov.pl

Powiązane