wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Matura 2023. Opublikowano zmiany dotyczące egzaminu

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Informacje na temat matury 2023, jakie zaprezentowała dziś Centralna Komisja Edukacyjna, nie wzbudziły zadowolenia. Na Twitterze nie brakuje tysięcy wpisów, gdzie sami uczniowie krytycznie odnoszą się do pomysłów, które już za dwa lat

Dziś jednym z głównych tematów w mediach społecznościowych jest matura 2023. Egzamin dojrzałości, jaki przeprowadzony zostanie za dwa lata, już teraz wzbudza sporo kontrowersji.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informacje na temat matury 2023. Okazuje się, że przyszli maturzyści będą zdawać egzamin dojrzałości na nieco innych zasadach niż ich poprzednicy. Kolejna reforma nie wzbudziła jednak zachwytu.

Matura 2023: CKE poinformowało, jak wyglądać będzie egzamin dojrzałości za dwa lata

Wydawać by się mogło, iż obecnie matura 2023 nie jest najpilniejszych z tematów, jednak należy pamiętać, iż proces edukacji młodzieży podchodzącej do egzaminu trwa i nie będzie go można przyspieszyć. Wszystko wskazuje na to, że w środku trwania swojej przygody ze szkołą średnią, niektórzy muszą zmienić sposób przygotowywania się do matury.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie dokładne informacje dotyczące tego, jak wyglądać będzie matura 2023. Okazuje się, że zmian w znanej dobrze formie jest całkiem sporo. Wcześniej resort edukacji krytykowany był za to, że „pandemiczny rocznik” maturzystów otrzyma zbyt proste zadania.

Tym razem oskarżenia, głównie ze strony samych uczniów, dotyczą zupełnie drugiej strony szali. Na Twitterze jedną z najgorętszych dziś dyskusji jest ta o tym, że matura 2023 będzie zwyczajnie pogrzebaniem marzeń sporej części na dostanie się na wymarzone studia.

Źródło: screen Twitter.com

Źródło: screen Twitter.com

Jakie zmiany w maturze 2023?

Najważniejszą zmianą może być fakt, że uczeń będzie miał obowiązek zdawać jeden egzamin na poziomie rozszerzonym i egzamin ten zostanie obarczony wynikiem zdawalności. W tym przypadku zdecydowano się na zastosowanie dotychczasowej zasady znanej z obowiązkowych przedmiotów maturalnych, czyli zalicza zdobycie 30 proc. wszystkich możliwych punktów w arkuszu.

Na maturze 2023 inaczej będzie wyglądał również arkusz egzaminacyjny z języka polskiego. Eksperci zdecydowali się na to, by na stołach maturzystów pojawiły się dwa zestawy. Jeden będzie obejmował „test historycznoliteracki”, a drugi będzie sprawdzał wiedzę z „języka polskiego w użyciu”.

Co ważne. w przypadku języka polskiego wydłużeniu ulegnie również czas, jaki otrzymają przystępujący do matury 2023. Obecnie od rozpoczęcia do końca egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym mija 170 minut, na maturze 2023 czas zostanie wydłużony do 240 minut. Na poziomie rozszerzonym natomiast 180 minut przedłużone zostanie do 210 minut. To nie koniec zmian, na jakie się zdecydowano.

Będą musieli napisać dłuższy tekst. Zmieni się również egzamin ustny

Wydłużony czas egzaminu z języka polskiego zapewne związany jest bezpośrednio z tym, iż wypracowanie, które tradycyjnie jest ostatnim z zadań czekających na żaków, będzie musiało być dłuższe niż do tej pory. Na maturze 2023 drugi arkusz, czyli „tekst historycznoliteracki”, będzie jednym zadaniem, czyli właśnie wypracowaniem. Maturzyści będą zobowiązani do zaprezentowania pisemnej formy wypowiedzi nie krótszej niż 400 słów. Obecnie limit ten wynosi 250 słów.

Ustna część egzaminu również może okazać się dla wielu stresująca. Niezmienne pozostanie to, że maturzyści będą odpowiadać na pytania, a nie tworzyć prezentacje na wybrany wcześniej przez siebie temat. Na maturze 2023 pytania losować będzie osoba podchodząca do egzaminu. Do tej pory losowano jedno pytania, za dwa lata będą one jednak dwa.

Warto tutaj zaznaczyć, że pula pytań ma być jawna i ogłoszona nie później niż do 1 września w roku szkolnym, który bezpośrednio poprzedza rok, w którym odbywać się będzie egzamin.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: cke.gov.pl / Onet / Twitter.com

undefined

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >