wtv.pl
Mateusz Morawiecki

Piotr Molecki/East News

Narastający kryzys w Afganistanie. Polska wyda 45 wiz humanitarnych

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki natychmiast zareagował na wydarzenia w Afganistanie. Po zdobyciu Kabulu przez talibów, premier wydał specjalny komunikat. - Dotrzymujemy swych sojuszniczych zobowiązań - przekonywał.

Tuż przed godziną 19:00 Prezes Rady Ministrów wydał oświadczenie dotyczące wydania wiz humanitarnych dla przebywających w Afganistanie osób, które współpracowały z Polską.

- W Święto Wojska Polskiego nie zapominamy o sojusznikach, zwłaszcza tych w największej potrzebie - przekonuje Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zdecydował o wydaniu wiz humanitarnych

- Podjąłem decyzję o wystawieniu wiz humanitarnych dla 45 osób, które współpracowały z Polską i delegaturą UE w Kabulu - dodawał.

Wsparcie dotyczy także członków rodzin osób, które otrzymały wizy. - Dotrzymujemy swych sojuszniczych zobowiązań - przekonywał w komunikacie.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w Afganistanie przebywa jedynie pięciu obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Polacy są w stałym kontakcie z konsulem w New Delhi.

W ewentualnej ewakuacji z Afganistanu Polaków wspierają przedstawiciele ambasad Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

W ubiegłym tygodniu rząd wydał specjalne apele o natychmiastowe opuszczenie Afganistanu. Na terenie państwa obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia dla podróżujących.

- Polska jest zaniepokojona pogarszającą się w zawrotnym tempie sytuacją bezpieczeństwa w Afganistanie, będącą wynikiem ofensywy talibów i skutkującą rekordową liczbą ofiar cywilnych oraz tak zwanymi ukierunkowanymi zabójstwami wybranych osób - podało biuro prasowe MSZ-tu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • "Wiadomości" TVP uderzyły w Gowina. W tle Andrzej Duda

  • Pogróżki pod adresem znanej dziennikarki Polsatu. Przeciwnik szczepień chce zemsty na Agnieszce Gozdyrze?

  • TVP rezygnuje z piosenki Ich Troje w Opolu. Wiśniewski: "Pod koniec września sami przekonacie się, czy utwór nie zasłużył na to, aby pojawić się w Opolu"

Źródło: wtv.pl
zdjęcie główne: Piotr Molecki/East NewsAlan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >

Przytyk Joe Bidena w stronę Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >