wtv.pl > Polityka > Narastający kryzys w Afganistanie. Polska wyda 45 wiz humanitarnych
Alan Wysocki
Alan Wysocki 15.06.2022 02:02

Narastający kryzys w Afganistanie. Polska wyda 45 wiz humanitarnych

Mateusz Morawiecki
Piotr Molecki/East News

Mateusz Morawiecki natychmiast zareagował na wydarzenia w Afganistanie. Po zdobyciu Kabulu przez talibów, premier wydał specjalny komunikat. - Dotrzymujemy swych sojuszniczych zobowiązań - przekonywał.

Tuż przed godziną 19:00 Prezes Rady Ministrów wydał oświadczenie dotyczące wydania wiz humanitarnych dla przebywających w Afganistanie osób, które współpracowały z Polską.

- W Święto Wojska Polskiego nie zapominamy o sojusznikach, zwłaszcza tych w największej potrzebie - przekonuje Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zdecydował o wydaniu wiz humanitarnych

- Podjąłem decyzję o wystawieniu wiz humanitarnych dla 45 osób, które współpracowały z Polską i delegaturą UE w Kabulu - dodawał.

Wsparcie dotyczy także członków rodzin osób, które otrzymały wizy. - Dotrzymujemy swych sojuszniczych zobowiązań - przekonywał w komunikacie.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w Afganistanie przebywa jedynie pięciu obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Polacy są w stałym kontakcie z konsulem w New Delhi.

W ewentualnej ewakuacji z Afganistanu Polaków wspierają przedstawiciele ambasad Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

W ubiegłym tygodniu rząd wydał specjalne apele o natychmiastowe opuszczenie Afganistanu. Na terenie państwa obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia dla podróżujących.

- Polska jest zaniepokojona pogarszającą się w zawrotnym tempie sytuacją bezpieczeństwa w Afganistanie, będącą wynikiem ofensywy talibów i skutkującą rekordową liczbą ofiar cywilnych oraz tak zwanymi ukierunkowanymi zabójstwami wybranych osób - podało biuro prasowe MSZ-tu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News