wtv.pl > Polska > Mateusz Morawiecki i Michał Dworczyk zwołali pilną konferencję prasową. Chodzi o Afganistan
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:04

Mateusz Morawiecki i Michał Dworczyk zwołali pilną konferencję prasową. Chodzi o Afganistan

KONFERENCJA
(screen) Onet.pl

Mateusz Morawiecki i Michał Dworczyk zwołali pilną konferencję prasową dot. ewakuacji w Afganistanie. Ogłosili, że zakończyli już akcję ewakuacyjną - wykonano łącznie 44 loty, dzięki którym udało się zabrać z Afganistanu Polaków i ich współpracowników.

Polska pomogła również w ewakuacji i transporcie sprzętu i personelu międzynarodowego, m.in. Litwie i Estonii.

- Polska nie zostawia w potrzebie tych, którzy z nią współpracują - mówił Mateusz Morawiecki.

Konferencja. Mateusz Morawiecki podsumował akcję ewakuacyjną w Afganistanie

Mateusz Morawiecki ogłosił, że zakończono akcję ewakuacyjną w Afganistanie. Podsumował ją pod kątem sprowadzonych do Polski ludzi oraz w ramach pomocy międzynarodowej - m.in. ewakuacji sprzętu i personelu naszych partnerów.

Opowiedział, że prócz Polaków i osób współpracujących z Polską, do kraju sprowadzono również około 300 kobiet i 300 dzieci, które zostały objęte opieką w Polsce.

Premier podkreślił również rolę polskiej pomocy przy okazji powodzi w Niemczech oraz pożarów w Grecji, które wciąż gaszą polscy strażacy. Chciał w ten sposób podkreślić rolę Polski we współpracy międzynarodowej.

- You can always count on Poland - zakończył swoją wypowiedź.

Michał Dworczyk wyjaśnił, jak wyglądała ewakuacja

Michał Dworczyk wyjaśnił dokładne szczegóły ewakuacji, prezentując jej przebieg i trasy samolotów.

Wyjaśnił, że utworzono most powietrzny pomiędzy Warszawą a Tbilisi, Nawoią i Kabulem. Pomiędzy Warszawą a Nawoią (Uzbekistan) latały samoloty cywilne, a międzu Nawoią a Kabulem - wojskowe.

Łącznie wykonano 44 loty i przewieziono ponad 1100 osób, z czego 937 osób to obywatele Afganistanu, którzy współpracowali z Polską w ciągu ostatnich 20 lat.

Zapewniono pomoc dla innych krajów i organizacji międzynarodowych, przyjęto m.in. 500 współpracowników NATO i 45 współpracowników Unii Europejskiej. Ci zostaną później przeniesieni do krajów docelowych, a w tej chwili przebywają w Polsce.

Dworczyk podziękował wszystkim, którzy pomogli w czasie ewakuacji. Przede wszystkim popłynęły one w kierunku ministra Marcina Przydacza (MSZ), ambasadora Adama Burakowskiego (placówka w Indiach), ambasadora Macieja Langa (placówka w Turkmenistanie) i gen. Tomasza Piotrowskiego.

Dworczyk podziękował również żołnierzom, koordynatorom ewakuacji, pilotom, kierownictwu MSZ, MON i MSWiA, pracownikom KPRM i RCB. Dziękował również wszystkim "ludziom dobrej woli" - byłym dyplomatom, dziennikarzom, przedstawicielom organizacji pozarządowych.

Jako ostatni wystąpił ambasador Afganistanu w Polsce, Tahir Qadiry, który serdecznie podziękował za pomoc przy ewakuacji.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: (screen) Onet.pl