Maseczki w przestrzeni publicznej to obowiązek wprowadzony w życie przez rząd w związku z epidemią. Jak długo jeszcze trzeba będzie je nosić?. (zd. il.) Pixabay/vperemencomŹródło: (zd. il.) Pixabay/vperemencom
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 23 Maja 2020

Do kiedy będziemy nosili maseczki? Czekają nas niespodziewane zmiany

Maseczki w przestrzeni publicznej, jako obowiązek zakrywania nosa i ust, są koniecznym elementem, wprowadzonym w życie przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Mają chronić nas i osoby, które przebywają w naszym otoczeniu, przed rozprzestrzenianiem się wirusa i masowymi zakażeniami. Jednak z upływem czasu wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak długo jeszcze trzeba będzie je nosić? Możliwe, że ten obowiązek niedługo zostanie zniesiony. Wyjaśniamy, kiedy może to nastąpić.

Nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej obowiązuje w Polsce od 16 kwietnia do odwołania. Zakrywać tę część twarzy należy za pomocą różnego rodzaju maseczek lub chust i szalików. W przeciwnym razie, w przypadku niedostosowania się do tych zaleceń, grozi nam upomnienie policji i mandat. Do kiedy obowiązywać będzie ten nakaz? Jak długo będziemy musieli jeszcze nosić maseczki? Wiele wskazuje na to, że już wkróce pożegnamy się z tym dość niekomfortowym obowiązkiem, a przynajmniej częściowo. Zaznaczamy, że wszystko zależy od decyzji rządu i przede wszystkim ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który kilka razy zabrał już głos w tej sprawie.

Kilkadziesiąt osób zakaziło się w trakcie nabożeństwa, niesłychane. Kilkadziesiąt osób zakaziło się w trakcie nabożeństwa, niesłychane. "Sytuacja jest dynamiczna"Czytaj dalej

Maseczki w przestrzeni publicznej. Jak długo jeszcze trzeba będzie je nosić?

Do końca maja na pewno nic nie zmieni się w kwestii obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jednak, jak zapowiedział szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski, jest na to szansa w najbliższym miesiącu. Ewentualna decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek podjęta zostanie najwcześniej ok. 25 maja, a wejdzie w życie najwcześniej w czerwcu. "W przyszłym tygodniu jeszcze będziemy musieli zakrywać usta i nos w otwartej przestrzeni, a decyzję o ewentualnym zniesieniu tego obowiązku podejmiemy najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia" - powiedział minister zdrowia w wywiadzie dla Radia Plus.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Strajk Przedsiębiorców. Syreny, awantura, krzyki i policja w Warszawie. Co się dzieje?
2. Konopie indyjskie a walka z koronawirusem. Wyniki badań zaskoczyły kanadyjskich naukowców

Warto tutaj zaznaczyć, że wszystko zależy także o dalszego przebiegu epidemii w naszym kraju, czyli wzrostu nowych zakażeń oraz zgonów. Możliwe jest również, że obowiązek zasłaniania ust i nosa nie zostanie zniesiony całkowicie, ale ograniczony do przestrzeni zamkniętych i komunikacji miejskiej. To jednak i tak pozwoliłoby wystarczająco odetchnąć świeżym powietrzem w przestrzeni otwartej - na dworze. Pojawiły się także doniesienia, że być może obowiązek zasłaniania ust i nosa zostanie podzielony na województwa i będzie etapowo znoszony z każdego z nich, w zależności od liczby zachorowań na COVID-19 w poszczególnych regionach kraju. Póki co nie są jednak znane żadne konkretne szczegóły ani daty w tej sprawie. Należy zatem w najbliższym czasie oczekiwać informacji ze strony rządu i ministra zdrowia, które podawane będą podczas konferencji prasowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bardzo ważna wypowiedź szefowej laboratorium z Wuhan. Powiedziała o pochodzeniu wirusa
  2. Płonie mieszkanie w bloku w Warszawie. Ogromne kłęby dymu, akcja straży pożarnej
  3. Jacek Kurski wraca do zarządu TVP, to oficjalne. Słowa Mateusza Morawieckiego zwalają z nóg
  4. Strajk przedsiębiorców. Paweł Tanajno zatrzymany przez policję, pilna interwencja
  5. Uwaga, może być niebezpiecznie. Alarmy IMGW przed intensywnymi opadami deszczu, możliwe także burze z gradem
  6. Ostrzeżenia dla 10 województw, mieszkańcy muszą uważać. Wszystkie pierwszego stopnia

Źródło: WP / WTV