wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Do kiedy będziemy nosili maseczki? Czekają nas niespodziewane zmiany

23 Maja 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Maseczki w przestrzeni publicznej, jako obowiązek zakrywania nosa i ust, są koniecznym elementem, wprowadzonym w życie przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Mają chronić nas i osoby, które przebywają w naszym otoczeniu, przed rozprzestrzeni

Nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej obowiązuje w Polsce od 16 kwietnia do odwołania. Zakrywać tę część twarzy należy za pomocą różnego rodzaju maseczek lub chust i szalików. W przeciwnym razie, w przypadku niedostosowania się do tych zaleceń, grozi nam upomnienie policji i mandat. Do kiedy obowiązywać będzie ten nakaz? Jak długo będziemy musieli jeszcze nosić maseczki? Wiele wskazuje na to, że już wkróce pożegnamy się z tym dość niekomfortowym obowiązkiem, a przynajmniej częściowo. Zaznaczamy, że wszystko zależy od decyzji rządu i przede wszystkim ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który kilka razy zabrał już głos w tej sprawie.

Maseczki w przestrzeni publicznej. Jak długo jeszcze trzeba będzie je nosić?

Do końca maja na pewno nic nie zmieni się w kwestii obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jednak, jak zapowiedział szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski, jest na to szansa w najbliższym miesiącu. Ewentualna decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek podjęta zostanie najwcześniej ok. 25 maja, a wejdzie w życie najwcześniej w czerwcu. "W przyszłym tygodniu jeszcze będziemy musieli zakrywać usta i nos w otwartej przestrzeni, a decyzję o ewentualnym zniesieniu tego obowiązku podejmiemy najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia" - powiedział minister zdrowia w wywiadzie dla Radia Plus.

Warto tutaj zaznaczyć, że wszystko zależy także o dalszego przebiegu epidemii w naszym kraju, czyli wzrostu nowych zakażeń oraz zgonów. Możliwe jest również, że obowiązek zasłaniania ust i nosa nie zostanie zniesiony całkowicie, ale ograniczony do przestrzeni zamkniętych i komunikacji miejskiej. To jednak i tak pozwoliłoby wystarczająco odetchnąć świeżym powietrzem w przestrzeni otwartej - na dworze. Pojawiły się także doniesienia, że być może obowiązek zasłaniania ust i nosa zostanie podzielony na województwa i będzie etapowo znoszony z każdego z nich, w zależności od liczby zachorowań na COVID-19 w poszczególnych regionach kraju. Póki co nie są jednak znane żadne konkretne szczegóły ani daty w tej sprawie. Należy zatem w najbliższym czasie oczekiwać informacji ze strony rządu i ministra zdrowia, które podawane będą podczas konferencji prasowych.

Źródło: WP / WTV

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >