Maseczka ochronna w przestrzeni publicznej obowiązkowa od dziś dla wszystkich w Polsce.. Pixabay/TerriAnneAllenŹródło: Pixabay/TerriAnneAllen
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 16 Kwietnia 2020

Od dziś maseczka w Polsce jest obowiązkowa. Gdzie trzeba zakrywać twarz?

Maseczka ochronna w przestrzeni publicznej obowiązkowa od dziś dla wszystkich w Polsce. W jakich miejscach szczególnie należy ją nosić? Wszystko ma związek z panującą epidemią. Teraz do wprowadzonych już zasad, restrykcji i obostrzeń, dołączył obowiązek noszenia maski ochronnej, gdy jesteśmy poza domem. Ma to na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i ochronę życia oraz zdrowia naszego i ludzi w naszym otoczeniu.

W związku z panującą w Polsce i na świecie epidemią wirusa z Wuhan polski rząd wprowadził obowiązek zakrywania nosa i ust. Przepisy te wchodzą w życie od dnia dzisiejszego i będą obowiązywać do odwołania. Gdzie i kiedy noszenie maseczek jest szczególnie konieczne i czy musi to być tylko i wyłącznie maseczka? Czy należy zakrywać usta i nos także w pracy, czy podczas jazdy samochodem? Wyjaśniamy.

Tragiczna awantura w kolejce w godzinach seniorów. Młody mężczyzna zaatakował 72-letnią lekarkę, trafiła do szpitalaTragiczna awantura w kolejce w godzinach seniorów. Młody mężczyzna zaatakował 72-letnią lekarkę, trafiła do szpitalaCzytaj dalej

Maseczka obowiązkowa w przestrzeni publicznej od dziś dla każdego

Od 16 kwietnia, czyli od dzisiaj do odwołania, do życia wchodzi obowiązek "zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa". Dotyczy to całej przestrzeni publicznej, wszelkiego sposobu poruszania się po terenie naszego kraju. Jednak są miejsca, gdzie w sposób szczególny i konieczny należy przestrzegać tego nakazu. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, chodzi głównie o sklepy, zakłady usługowe i transport publiczny, czyli m.in.: autobusy, tramwaje, pociągi.

Obowiązek dotyczy także osób poruszających się rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą i pieszo.

Ponadto obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje również w sytuacji, kiedy poruszamy się jednym samochodem z osobą, z którą na co dzień nie mieszkamy i nie mamy stałego kontaktu fizycznego. Maseczki w samochodzie nie trzeba mieć na sobie, gdy podróżujemy nim w pojedynkę.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Biedronka w nocy wprowadza ofertę, jakiej jeszcze nie było. Mało tego, dodatkowo zyskają seniorzy i najwierniejsi klienci
2. Czy ceny mieszkań drastycznie spadną przez epidemię? Ekspert wyjaśnia

Zakrywać nosa i ust nie muszą osoby, które wykonują czynności zawodowe, zarobkowe lub służbowe w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny oraz w obiektach handlowych, lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach. Wyjątkiem są osoby, które bezpośrednio obsługują klientów lub interesantów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sanepid opublikował miejsca w których Polacy zarażają się wirusem. Wizyty w niektórych nie możesz uniknąć
  2. PAA: nie ma zagrożenia po pożarze wokół Czarnobyla. Ostrzega jednak Polaków przed inną ważną rzeczą
  3. TVP znalazło sobie nowego kozła ofiarnego. Jest nim ceniony specjalista, który sprzeciwił się narracji telewizji
  4. Ostre starcie w Sejmie. Marszałek próbowała uspokajać polityków
  5. Agata Duda drży o przyszłość córki. Pierwsza dama ma poważne powody do obaw
  6. Europa zamarła, zabrzmiał dzwon, miliony ludzi przeszły ciarki. Niezwykła chwila w rocznicę pożaru perły Francji

Źródło: rmf24.pl