wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Od dziś maseczka w Polsce jest obowiązkowa. Gdzie trzeba zakrywać twarz?

16 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Maseczka ochronna w przestrzeni publicznej obowiązkowa od dziś dla wszystkich w Polsce. W jakich miejscach szczególnie należy ją nosić? Wszystko ma związek z panującą epidemią. Teraz do wprowadzonych już zasad, restrykcji i obostrzeń, dołączył obow

W związku z panującą w Polsce i na świecie epidemią wirusa z Wuhan polski rząd wprowadził obowiązek zakrywania nosa i ust. Przepisy te wchodzą w życie od dnia dzisiejszego i będą obowiązywać do odwołania. Gdzie i kiedy noszenie maseczek jest szczególnie konieczne i czy musi to być tylko i wyłącznie maseczka? Czy należy zakrywać usta i nos także w pracy, czy podczas jazdy samochodem? Wyjaśniamy.

Maseczka obowiązkowa w przestrzeni publicznej od dziś dla każdego

Od 16 kwietnia, czyli od dzisiaj do odwołania, do życia wchodzi obowiązek "zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa". Dotyczy to całej przestrzeni publicznej, wszelkiego sposobu poruszania się po terenie naszego kraju. Jednak są miejsca, gdzie w sposób szczególny i konieczny należy przestrzegać tego nakazu. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, chodzi głównie o sklepy, zakłady usługowe i transport publiczny, czyli m.in.: autobusy, tramwaje, pociągi.

Obowiązek dotyczy także osób poruszających się rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą i pieszo.

Ponadto obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje również w sytuacji, kiedy poruszamy się jednym samochodem z osobą, z którą na co dzień nie mieszkamy i nie mamy stałego kontaktu fizycznego. Maseczki w samochodzie nie trzeba mieć na sobie, gdy podróżujemy nim w pojedynkę.

Zakrywać nosa i ust nie muszą osoby, które wykonują czynności zawodowe, zarobkowe lub służbowe w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny oraz w obiektach handlowych, lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach. Wyjątkiem są osoby, które bezpośrednio obsługują klientów lub interesantów.

Źródło: rmf24.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >