wtv.pl
Według Gazety Wyborczej spółka męża Marty Kaczyńskiej mogła wpłynąć na przebieg trasy S16.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Marta Kaczyńska miała wpływ na zmianę rozbudowy "kręgosłupa regionu"? Podejrzenia "GW"

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Z ustaleń Gazety Wyborczej wynika, że Marta Kaczyńska wraz z mężem mogli mieć wpływ na zmianę przebiegu planowanej drogi ekspresowej S16 przez Mazury. Należąca do spółki męża Kaczyńskiej działka leży około pół kilometra od pierwotnej trasy.

  • Wybrano wariant przebiegu drogi ekspresowej S16

  • Pojawiają się głosy, że wybór jest nieoczywisty, a konkurencyjne warianty byłyby korzystniejsze

  • Do zmiany trasy mogła się przyczynić spółka należąca do męża Marty Kaczyńskiej

  • Spółka jest właścicielem działki leżącej na Mazurach, na której wypoczywa Marta Kaczyńska z mężem

Jak podaje Gazeta Wyborcza, zapowiadana od kilkunastu lat droga ekspresowa S16 mająca biec przez Mazury i stanowić "kręgosłup regionu" wzbudza kontrowersje za względu na to, że ma przebiegać przez obszary cenne przyrodniczo. Jednak lokalni politycy - zarówno z PiS, jak i z PO - zgodnie opowiadają się za jej budową, wskazując na to, że zależy od niej rozwój całego regionu

Dotychczas rozważano trzy warianty przebiegu trasy. Wariant A i B mają przebieg zbliżony do dzisiejszej drogi krajowej 16. Z kolei wariant C zakłada przebieg trasy przez rejony wysunięte bardziej na północ i budowę mostów przez dwa jeziora.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, ostatecznie zdecydowano się na wariant B, jednak zdaniem ekologów wszystkie trzy proponowane warianty stwarzają zagrożenie dla dziewiczej przyrody tych terenów. Ekolodzy wskazują na ryzyko dewastacji krajobrazu oraz sprowadzenia na Mazury wschodnio-zachodniego ruchu tranzytowego.

Według ekologów najlepszym rozwiązaniem byłoby poprowadzenie trasy S16 Południową Obwodnicą Mazur, co pozwoliłoby ominąć obszar Wielkich Jezior Mazurskich. Jednak GDDKiA ze względów ekonomicznych nie bierze takiego rozwiązania pod uwagę.

Czy Marta Kaczyńska wpłynęła na przebieg trasy?

Pomijając kwestie ekologiczne, niejasny jest jednak wybór wariantu B, jako że - jak podaje Gazeta Wyborcza - wcześniej najkorzystniejszym wariantem w świetle tzw. analizy wielokryterialnej wydawał się wariant C.

- W sierpniu drogowcy jednoznacznie mówili, że rekomendowany jest wariant C. Przeciwko B przemawiała duża liczba kolizji z przebiegiem linii kolejowych, poza tym prowadziłby on przez wiele miejscowości. Co się takiego wydarzyło, że w miesiąc GDDKiA zmieniała rekomendację z C na B? Czyje interesy zostały naruszone, że zmieniono analizę wielokryterialną? - pyta przywoływany przez Gazetę Wyborczą burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski.

Z przywoływanych przez Gazetę Wyborczą sugestii Jakubowskiego wynika, że na zmianę przebiegu trasy mogła wpłynąć należąca do Piotra Zielińskiego, męża Marty Kaczyńskiej, spółka z obcym kapitałem - Jana Investment.

Jana Investment jest właścicielem działki, która leży około pół kilometra od trasy, którą droga S16 miałaby przebiegać według odrzuconego wariantu C. Tak bliska odległość ruchliwej artrerii komunikacyjnej mogłaby być źródłem uciążliwości takich jak hałas. Na terenie posiadłości znajduje się willa często odwiedzana przez Martę Kaczyńską i jej męża. 

Tymczasem według przywoływanego przez Gazetę Wyborczą przedsiębiorcy z Mazur wybrany przez drogowców wariant B przechodzi przez wiele skupisk ludzkich i będzie się wiązać z koniecznością wywłaszczenia wielu rodzin

Źródło: Gazeta Wyborcza / olsztyn.wyborcza.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jacek Kurski odpowiedział na zarzuty pod adresem swojej żony, Joanny

  • TVN ugiął się pod krytyką, dotyczącą reemisji wywiadu Meghan i Harry`ego

  • Jarosław Kaczyński nie dostanie w tym roku 14. emerytury

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >