wtv.pl > Polityka > Marek Belka szczerze o swojej pensji: "Obrzydliwie dużo zarabiam"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:20

Marek Belka szczerze o swojej pensji: "Obrzydliwie dużo zarabiam"

wtv
WTV.pl

Goszczący na antenie radia TOK FM Marek Belka nawiązał do kwestii swoich zarobków, przyznając otwarcie, że obecnie cieszy się najlepszą sytuacją finansową w swoim życiu. Były minister finansów rządów Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera przekazał, że zarabia nawet około 100 tysięcy złotych miesięcznie.

Warto zaznaczyć, że jako europoseł Belka zarabia około 37 tysięcy złotych miesięcznie. By osiągnąć wspomniany pułap, polityk musi zatem pracować na kilku polach jednocześnie.

Marek Belka i "obrzydliwe zarobki"

W rozmowie z nadawcą były premier zapewnił, że praca w Parlamencie Europejskim pozwala mu na to, by kontynuował obowiązki członka rady dyrektorskiej Echo Polska Properties, jednego z największych właścicieli centrów handlowych w Polsce.

Jak podaje "Business Insider" praca w EPP pozwala Belce na zarobki w granicach od 5 do 10 tys. euro miesięcznie. Według zeznania podatkowego plasują się one bowiem w czwartej kategorii. Jako członek rady dyrektorskiej polityk zarabia zatem między 23 a 46 tys. zł miesięcznie.

Poseł Parlamentu Europejskiego posiada też inne źródło dochodu. Marek Belka jest właścicielem firmy consultingowej, zakwalifikowanej jako dochód trzeciej kategorii. Były prezes Narodowego Banku Polskiego osiąga tym samym od 4,6 do nawet 23 tys. zł miesięcznie.

Podobne pieniądze przynosi Belce pozycja w radzie nadzorczej Vienna Insurance Group Polska.

Pytany, czy w przełożeniu na polskie warunki byłego premiera można uznać za osobę obrzydliwie bogatą, rozmówca TOK FM wskazał, że nie w tym sensie, iż stać go na prowadzone przez ludzi bogatych inwestycje.

Europoseł dodał jednak, że patrząc jedynie na zarobki, należałoby uznać, że "zarabia obrzydliwie dużo". – Nie są to kwoty, które pozwalają na kupowanie działek i nieruchomości – przekazał Marek Belka. – Ja po prostu żyję dobrym życiem bardzo zapracowanego emeryta.

Europoseł przekazał, że nie chce podawać konkretnych kwot, jednak kwota, jaka co miesiąc wpływa na jego konto, to "coś między grubo a trochę poniżej 100 tys. złotych".

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: TOK FM / Business Insider

Tagi: Marek Belka