wtv.pl > Pogoda > Małopolska. Zalane ulice, boiska i... Biedronka. Pływa również Kraków
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:59

Małopolska. Zalane ulice, boiska i... Biedronka. Pływa również Kraków

Małopolska
(screen) Twitter/KamilPopiela

Małopolska. Ogromne opady i nawałnice na południu kraju. Kraków ponownie w tym roku znalazł się pod wodą. Zalane były też m.in. droga krajowa nr 52 i Biedronka w Kalwarii Zebrzydowskiej. Strażacy od rana walczyli z żywiołem.

Całe województwo płynie. Straż pożarna nie wiedziała, w co ma włożyć ręce. Niemal wszędzie pojawiały się problemy.

Małopolska. Wszystko pod wodą. Skutki ulewnych deszczy w województwie

- Podczas opadów możliwe są nagłe wezbrania rzek i potoków. Apeluje również do mieszkańców województw objętych alertem o przygotowanie się na możliwe podtopienia oraz o śledzenie komunikatów pogodowych - ostrzegał alert RCB wysłany do mieszkańców Małopolski.

Żywioł uderzył podobnie, jak czynił to w lipcu - niespodziewanie i z ogromną siłą. Potoki wzbierały i zalewały całe miejscowości, a wiatr przewracał drzewa.

Od rana straż pożarna miała pełne ręce roboty, bo już wtedy dochodziło do ulew. W najgorszej sytuacji znaleźli się mieszkańcy pow. oświęcimskiego. W miejscowościach Brzeszcze, Grojec, Jawiszowice, Głębowice i Bulowice woda zalała piwnice i domy mieszkalne. Strażacy interweniowali też w pow. chrzanowskim, olkuskim i wadowickim.

W Kleczy, niedaleko Wadowic, drzewo spadło na przechodzącą tamtędy drogę krajową nr 52. Przy tej samej drodze w Kalwarii Zebrzydowskiej, zalana została Biedronka.

Ślisko było również na drogach. Z powodu niedostosowania prędkości do śliskości nawierzchni, niektórzy kierowcy wpadali w poślizgi, co kończyło się wypadkami, jak stało się m.in. w Witanowicach k. Wadowic, gdzie doszło do stłuczki.

Płynie również Kraków. Zła sytuacja w stolicy województwa

Pod wodą znalazła się stolica województwa. Ulice płynęły po raz kolejny. Podtopione były torowiska tramwajowe i tunele.

Pojawiły się też poważniejsze zdarzenia, jak przewrócone drzewo. W niektórych miejscach, jak na skrzyżowaniu między al. 29 listopada a ul. Siewną, zablokowany jest ruch dla pojazdów.

Sytuacja będzie naprawiana zapewne przez całą noc. Mieszkańcy muszą przygotować się na poważne problemy komunikacyjne.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, gazetakrakowska.pl zdjęcie główne: wtv.pl

Powiązane