wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Lockdown totalny i zakaz przemieszczania się. Francja zdecydowała się na rozszerzenie restrykcji

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W środowym orędziu prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że od soboty w całym kraju obowiązywać będzie twardy lockdown, który potrwa do 2 maja. Zamknięta pozostanie większość sklepów, zalecana będzie praca zdalna. Obowiązywać ma także

Jak podaje tvn24.pl, w związku z pogarszaniem się sytuacji epidemicznej we Francji - gdzie w środę dobowy przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem przekroczył 59 tysięcy - prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił orędzie, w którym poinformował, że od soboty - 3 kwietnia - zaostrzone restrykcje obowiązujące dotychczas tylko w 19 ze 101 departamentów rozszerzone zostaną na cały kraj.

Twardy lockdown we Francji

Dodatkowe obostrzenia obejmą między innymi zamknięcie wszystkich sklepów poza punktami sprzedającymi produkty pierwszej potrzeby, zalecenie pracy zdalnej, zakaz przemieszczania się pomiędzy departamentami oraz pozostawania w odległości co najwyżej 10 km od miejsca zamieszkania.

Chociaż w okresie świątecznym zakaz przemieszczania się ma nie być bezwzględnie egzekwowany, a służby porządkowe mają tolerować podróże między departamentami w Wielką Niedzielę i Wielki Poniedziałek, to jednak Macron zaapelował do Francuzów o możliwie najdalej idące ograniczenie kontaktów międzyludzkich.

Jak podaje tvn24.pl, w dalszym ciągu obowiązywać ma godzina policyjna od 7 wieczorem. Ponadto na początek kwietnia przewidziano nauczanie zdalne w szkołach, potem zaś nastąpić mają dwutygodniowe ferie wiosenne w ujednoliconym terminie dla całego kraju.

Po feriach do nauki stacjonarnej powrócą podopieczni przedszkoli i uczniowie szkół podstawowych. Z kolei uczniowie szkół ponadpodstawowych mają kontynuować naukę zdalną do 3 maja.

W trakcie środowego orędzia prezydent Macron wypowiedział się także na temat kondycji francuskiej służby zdrowia. - Sytuacja sanitarna jest poważna, szpitale są przeciążone, ale poradzimy sobie - mówił przywoływany przez tvn24.pl prezydent Francji, zapowiadając zwiększenie liczby łóżek na oddziałach intensywnej terapii z 7665 do 10 tys.

Macron zapowiedział ponadto przyspieszenie szczepień przeciw COVID-19 i umożliwienie zgłoszeń wszystkim chętnym od połowy czerwca. Póki co do zapisów dopuszczane będą stopniowo kolejne grupy wiekowe. 16 kwietnia ruszy rejestracja dla osób po 60. roku życia, a 15 maja - rejestracja dla osób 50+.

Przypomnijmy, że zapowiedzi przyspieszenia programu szczepień słyszymy także w Polsce. Rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył w środę w Programie 3 Polskiego Radia, że zapisy dla wszystkich chętnych ruszą już w maju.

Müller zadeklarował ponadto, że powiększy się grono osób uprawnionych do wykonywania szczepień, do którego dołączą pielęgniarze i pielęgniarki oraz ratownicy medyczni. - To jest bezpieczne i to jest konieczne. To możliwość przyspieszenia programu szczepień - czytamy wypowiedź rzecznika rządu na portalu polskieradio.pl.

Źródło: tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >