wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

RMF FM: Polska zostanie upomniana przez Radę Europy ws. LGBT

9 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Medialne doniesienia mówią o tym, że przedstawiciele Rady Europy zdecydowali się na wystosowanie oficjalnego upomnienia dotyczącego problemu dyskryminacji osób LGBT. Dokument w środę 10 lutego ma zostać przyjęty. Jest on efektem wizyty deleg

  • Jutro Polska ma otrzymać upomnienie w związku z dyskryminacją osób LGTB

  • Wiadomości te przekazał reportera RMF FM Grzegorz Kwolek

  • Dokument, który jutro ma oficjalnie zostać przyjęty przez Radę Europy to efekt wrześniowej wizytacji badającej realną sytuację społeczności LGBT w Polsce

  • Delegacja Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy została zaproszona przez Hannę Gill-Piątek oraz Krzysztofa Śmiszka****

Reporter RMF FM Grzegorz Kwolek przekazał, iż już w środę 10 lutego 2020 r. Rada Europy oficjalnie przyjmie dokument upominający Polskę w związku z dyskryminacją osób LGBT. Wnioski, do których doszli przedstawiciele organizacji, to efekt wrześniowej wizytacji.

Wszystko wskazuje na to, że Rada Europy nie ma zamiaru pozostać bierna w temacie społeczności LGBT i jej trudnej sytuacji w Polsce. Wiadomo, czemu we wrześniu przyglądali się jej wysłannicy.

RMF FM: w środę Polska otrzyma upomnienie dotyczące dyskryminacji osób LGBT

Grzegorz Kwolek przekazał, że 10 lutego 2020 r. Rada Europy przyjmie dokument potwierdzający, że społeczność LGBT jest w Polsce dyskryminowana. Najprawdopodobniej ma nie chodzić tylko o nastawienie społeczne, ale również same działania m.in. władz lokalnych mających nosić ślady prześladowań na tle m.in. orientacji seksualnej.

We wrześniu do Polski przyjechała specjalna delegacja. Reprezentujący Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy mieli sprawdzać głośne "strefy wolne od ideologii LGBT", którymi ogłaszały się niektóre samorządy. Wspomniany Kongres jest jednym z ciał doradczych Rady Europy.

Według informacji przekazywanych przez RMF FM w dokumencie ma znaleźć się wskazanie, iż faktem jest, że od kilku lat w Polsce "jest klimat, który pozwala na łamanie praw społeczności LGBT". 

- To efekt wspólnych działań pewnej partii i organizacji Ordo Iuris - ma być napisane w raporcie z wizyty delegacji Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy. Dodatkowo dokument ma podkreślać, że uchwalanie "stref wolnych od ideologii LGBT" nie były w żadnym stopniu "działaniami spontanicznymi".

Delegacja rozmawiała z Ministerstwem Sprawiedliwości

Wiadomości w raporcie, który jutro ujrzeć ma światło dzienne, raczej nie przypadną do gustu osobom utrzymującym, że mówienie o dyskryminacji i prześladowaniach społeczności LGBT to nic innego, jak sztuczne nadmuchanie problemu. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami podanymi przez RMF FM delegaci mieli rozmawiać z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Dane podane w resorcie kierowanym przez Zbigniewa Ziobro nie pozostawiają złudzeń. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości przyznali, iż z roku na rok liczba przestępstw popełniana w związku z nienawiścią w kierunku osób nieheteronormatywnych ma rosnąć.

- Władze na każdym szczeblu muszą objąć wszystkich obywateli ochroną - mieli napisać autorzy raportu na temat sytuacji w Polsce. Według zebranych informacji w 2017 r. przestępstw skierowanych w stronę osób LGBT było 68, jednak już w 2019 r. było ich około 150.

Przygotowywanie raportu poprzedziła wizyta i szereg spotkań

Samo to, że delegacja Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy, będąca ciałem doradczym Rady Europy, pojawiła się w Polsce, jest efektem zaproszenia Hanny Gill-Piątek oraz Krzysztofa Śmiszka. Posłanka i poseł doprowadzili to tego, że raport, który jutro ma zostać oficjalnie przyjęty, ma szansę na naświetlenie trudności społeczności LGBT w Polsce.

Grupą specjalistów Rady Europy, którzy we wrześniu postanowili sprawdzić sytuację dyskryminacji LGBT w kraju nad Wisłą, kierowała Gabriel Neff. Wiadomo, że spotkali się oni m.in. z Anną Schmidt (Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania), Adamem Bodnarem (Rzecznikiem Praw Obywatelskich), czy organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości.

Źródło: RMF FM

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Postępowanie ws. "nielegalnej" aborcji. Prokuratura Krajowa wydała stanowisko

  • Konferencja Zbigniewa Ziobry. Odpowiedział na blokadę IPN na Facebooku

  • Religia na maturze. Minister edukacji nie widzi przeciwwskazań

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >