RMF FM: Polska zostanie upomniana przez Radę Europy ws. LGBT
Jutro Polska ma otrzymać upomnienie w związku z dyskryminacją osób LGTB
Wiadomości te przekazał reportera RMF FM Grzegorz Kwolek
Dokument, który jutro ma oficjalnie zostać przyjęty przez Radę Europy to efekt wrześniowej wizytacji badającej realną sytuację społeczności LGBT w Polsce
Delegacja Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy została zaproszona przez Hannę Gill-Piątek oraz Krzysztofa Śmiszka****
Reporter RMF FM Grzegorz Kwolek przekazał, iż już w środę 10 lutego 2020 r. Rada Europy oficjalnie przyjmie dokument upominający Polskę w związku z dyskryminacją osób LGBT. Wnioski, do których doszli przedstawiciele organizacji, to efekt wrześniowej wizytacji.
Wszystko wskazuje na to, że Rada Europy nie ma zamiaru pozostać bierna w temacie społeczności LGBT i jej trudnej sytuacji w Polsce. Wiadomo, czemu we wrześniu przyglądali się jej wysłannicy.
RMF FM: w środę Polska otrzyma upomnienie dotyczące dyskryminacji osób LGBT
Grzegorz Kwolek przekazał, że 10 lutego 2020 r. Rada Europy przyjmie dokument potwierdzający, że społeczność LGBT jest w Polsce dyskryminowana. Najprawdopodobniej ma nie chodzić tylko o nastawienie społeczne, ale również same działania m.in. władz lokalnych mających nosić ślady prześladowań na tle m.in. orientacji seksualnej.
We wrześniu do Polski przyjechała specjalna delegacja. Reprezentujący Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy mieli sprawdzać głośne "strefy wolne od ideologii LGBT", którymi ogłaszały się niektóre samorządy. Wspomniany Kongres jest jednym z ciał doradczych Rady Europy.
Według informacji przekazywanych przez RMF FM w dokumencie ma znaleźć się wskazanie, iż faktem jest, że od kilku lat w Polsce "jest klimat, który pozwala na łamanie praw społeczności LGBT".
- To efekt wspólnych działań pewnej partii i organizacji Ordo Iuris - ma być napisane w raporcie z wizyty delegacji Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy. Dodatkowo dokument ma podkreślać, że uchwalanie "stref wolnych od ideologii LGBT" nie były w żadnym stopniu "działaniami spontanicznymi".
Delegacja rozmawiała z Ministerstwem Sprawiedliwości
Wiadomości w raporcie, który jutro ujrzeć ma światło dzienne, raczej nie przypadną do gustu osobom utrzymującym, że mówienie o dyskryminacji i prześladowaniach społeczności LGBT to nic innego, jak sztuczne nadmuchanie problemu. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami podanymi przez RMF FM delegaci mieli rozmawiać z Ministerstwem Sprawiedliwości.
Dane podane w resorcie kierowanym przez Zbigniewa Ziobro nie pozostawiają złudzeń. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości przyznali, iż z roku na rok liczba przestępstw popełniana w związku z nienawiścią w kierunku osób nieheteronormatywnych ma rosnąć.
- Władze na każdym szczeblu muszą objąć wszystkich obywateli ochroną - mieli napisać autorzy raportu na temat sytuacji w Polsce. Według zebranych informacji w 2017 r. przestępstw skierowanych w stronę osób LGBT było 68, jednak już w 2019 r. było ich około 150.
Przygotowywanie raportu poprzedziła wizyta i szereg spotkań
Samo to, że delegacja Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy, będąca ciałem doradczym Rady Europy, pojawiła się w Polsce, jest efektem zaproszenia Hanny Gill-Piątek oraz Krzysztofa Śmiszka. Posłanka i poseł doprowadzili to tego, że raport, który jutro ma zostać oficjalnie przyjęty, ma szansę na naświetlenie trudności społeczności LGBT w Polsce.
Grupą specjalistów Rady Europy, którzy we wrześniu postanowili sprawdzić sytuację dyskryminacji LGBT w kraju nad Wisłą, kierowała Gabriel Neff. Wiadomo, że spotkali się oni m.in. z Anną Schmidt (Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania), Adamem Bodnarem (Rzecznikiem Praw Obywatelskich), czy organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości.
Źródło: RMF FM
Artykuły polecane przez redakcję WTV: