wtv.pl > Polityka > Lex TVN. Jak Polacy wypowiadają się na temat wolności mediów? Przeprowadzono sondaż
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:18

Lex TVN. Jak Polacy wypowiadają się na temat wolności mediów? Przeprowadzono sondaż

tłum ludzi
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Lex TVN. Na zlecenie TVN i TVN24 sondażowania Kantar przeprowadziła badanie dot. wolności mediów. Respondenci byli zgodni - media w Polsce powinny być pluralistyczne.

Koncesja TVN wygasa 26 września. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może jej nie przedłużyć ze względu na "sytuację właścicielską" koncernu.

Lex TVN. Kantar przeprowadził sondaż, w którym pytano o wolność mediów. Polacy byli zgodni

Kontar przeprowadził na zlecenie TVN i TVN 24 sondaż, który miał odpowiadać na pytania dot. wolności mediów i ich roli społecznej.

Na pytania można było odpowiadać prostymi stwierdzeniami ("zgadzam się/tak", "nie zgadzam się/nie" i "nie wiem"). Respondentom zadano trzy.

1. "Wolność mediów jest jedną z podstawowych wartości demokracji":

Zgadzam się ("Raczej tak" lub "Zdecydowanie tak") - 77,0 proc. Nie zgadzam się ("Raczej nie" lub "Zdecydowanie nie") - 11,0 proc. Nie wiem - 12,0 proc.

2. "Zadaniem mediów jest patrzeć władzy i politykom na ręce":

Zgadzam się ("Raczej tak" lub "Zdecydowanie tak") - 72,0 proc. Nie zgadzam się ("Raczej nie" lub "Zdecydowanie nie") - 14,0 proc. Nie wiem - 14,0 proc. 3. "Obecność TVN i TVN24 to konieczny element różnorodności mediów w Polsce":

Zgadzam się ("Raczej tak" lub "Zdecydowanie tak") - 64,0 proc. Nie zgadzam się ("Raczej nie" lub "Zdecydowanie nie") - 18,0 proc. Nie wiem - 18,0 proc. Polacy byli zgodni, co do roli mediów, mniej jednak było przekonanych o tym, że to właśnie TVN zapewnia pluralizm. 18 proc. respondentów, którzy wskazali, że TVN i TVN24 to nie są konieczne elementy różnorodności mediów w Polsce to zbyt mało, by PiS mogło bez większych strat w poparciu przeforsować prawo godzące w krytycznego wobec rządu nadawcę.

Lex TVN. Koncesja niedługo się skończy. Co dalej?

Lex TVN to projekt ustawy, który miał zakładać, że media, których siedziba spółki mieści się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, nie mogłyby otrzymać koncesji.

TVN od 2015 roku jest zarządzane przez amerykańską spółkę Discovery. To oznaczałoby wykluczenie stacji z telewizji do momentu zmiany prawa.

Uważa się, że nowe prawo ma być wymierzone w działalność TVN, tym bardziej, że nie było wcześniej głosów protestu wobec amerykańskiego właściciela - KRRiT nie miała żadnych uwag w 2015 roku, kiedy Discovery przejmowało TVN.

Koncesja TVN wygasa 26 września. Jeśli do tego czasu Lex TVN zostanie wprowadzone w życie, może się okazać, że jeden z telewizyjnych gigantów zniknie z polskich odbiorników.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, tvn24.pl zdjęcie główne: Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane