Kwaśny deszcz w Polsce? RCB komentuje
Po erupcji wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma unosi się niebezpieczny pył wulkaniczny. Głos w tej sprawie zabrało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Z obserwacji ekspertów wynika, że prawdopodobieństwo pojawienia się kwaśnego deszczu w Polsce jest niewielkie.
Toksyczny pył na celowniku RCB
Toksyczny pył pojawił się 19 września po wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie należącej do archipelagu hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Powłoka pokryła już niemal cały obszar wyspy.
Sytuacja jest groźna. Pył unoszący się nad La Palmą to tak naprawdę ogromne ilości dwutlenku siarki, które w procesie utlenienia zamieniają się w trójtlenek siarki. Z kolei po kontakcie z wodą pojawia się kwas siarkowy, który spada pod postacią kwaśnego deszczu.
Dlatego też unoszący się pył monitorują nie tylko hiszpańskie, lecz także polskie służby. Oficjalny komunikat w tej sprawie wydało RCB. Eksperci uspokajają, że szanse na opady kwaśnego deszczu nie są zbyt wysokie.
Z obserwacji RCB wynika, że cyrkulacja toksycznego pyłu nie jest skierowana ku Europie Wschodniej. Obecne zjawiska nie mają wpływu na sytuację lotniczą w Polsce. Mimo tego RCB deklaruje, że nadal będzie obserwować migrację pyłu i poinformuje o ewentualnych zanieczyszczeniach nad Polską.
Na skutek erupcji wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma w niebo wzbił się toksyczny pył.
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) September 25, 2021
Prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. "kwaśnego deszczu" na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest jednak niewielkie. pic.twitter.com/2SUuMLRQIC
Ewakuacja po erupcji wulkanu. Co dzieje się na La Palmie?
Wulkan Cumbre Vieja wyrzuca lawa już od tygodnia. Najbardziej niebezpieczny wstrząs zaobserwowano w piątek około godz. 13.
W związku z tym władze podjęły decyzję o ewakuacji, która ma być “środkiem zapobiegawczym. Domy musiały opuścić osoby przebywające w bliskim otoczeniu wulkanu (miejscowości Tacande de Abajo i Tacande de Arriba i Tajuya w gminie Los Llanos de Aridane). Pył i wyjątkowo gorący materiał wulkaniczny może bowiem dotrzeć do zabudowań.
Wirtualna Polska podaje, że dotychczas eksplozje wulkaniczne zniszczyły ok. 400 budynków i części infrastruktury. Straty ponoszą również rolnicy. - Owoce są całkowicie zniszczone, nie zostało prawie nic do zebrania - zdradził Carlos Reinoso, który pracuje na plantacji bananów.
Kolejna erupcja miała miejsce w sobotę 25 września. W związku z tym dwa porty lotnicze na sąsiednich wyspach - Teneryfie i La Gomerze, nie działały przez kilka godzin.#ErupciónLaPalma | Imágenes en directo de la enorme columna de lava que sigue avanzando tras las dos nuevas bocas que se han abierto en el #VolcándeLaPalma #RTVCconLaPalma pic.twitter.com/If4orFCtk2
— RTVC (@RTVCes) September 24, 2021
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV: