Ile Polki i Polacy dają księdzu w kopercie? Niespodziewany wynik badania
Zawsze wraz z początkiem nowego roku u wielu osób pojawia się odwieczny dylemat - ile dać księdzu w kopercie, gdy przyjdzie po kolędzie i czy w ogóle warto otwierać mu drzwi? "Fakt" przeprowadził krótką sondę uliczną, podczas której pytano ludzi wprost o to, czy przyjmują księdza po kolędzie i w jakiej wysokości datek mu przekazują. Już wszystko jasne!
Ksiądz po kolędzie. Czy przyjmować i ile dać w kopertę?
To pierwsze pytanie zostało zadane 17 osobom w różnym wieku. Spośród nich 5 osób odpowiedziało, że księdza w ogóle nie przyjmuje pod swój dach w tym czasie. Co ciekawe, dwie z tych osób to starsze panie, a jedna z nich stwierdziła nawet, że wizyty duszpasterskie są według niej staroświeckie. Kolejne dwie osoby odparły, że to różnie - raz księdza przyjmują, a zaś innym razem nie. Jedna z pozostałych zapytanych osób przyznała, że kiedyś zawsze przyjmowała księdza po kolędzie, aczkolwiek w ostatnich latach z tego zrezygnowała.
Osoby, które odpowiedziały twierdząco na pierwszy pytanie, zostały zapytane wobec tego ile pieniędzy zwykle wkładają dla księdza do koperty. Choć sami księża podkreślają, że nie chodzi tu o pieniądze, a wszystko jest co łaska, to jednak w praktyce oczekują godnej sumy i wielu wiernych raczej stara się nie zawieść tych oczekiwań.
Z przeprowadzonej przez redakcję "Faktu" sondy wynika, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pojawiły się takie odpowiedzi jak "nic nie daję", zaś w jednym przypadku padła kwota 100 zł. Ankietowani najczęściej przyznawali, że w dużej mierze zależy to po prostu od aktualnego stanu ich konta i tego na ile mogą sobie w tym momencie pozwolić - zależnie od tego mogą dać więcej lub mniej. "Jako emerytka to za dużo nie daję" - powiedziała jedna z pytanych kobiet. Inna wyznała: "Mam być szczera? Dwie dychy".
Dziennik Rzeczpospolita opublikował niedawno wyniki sondażu SW Research. Wynika z niego, że 64% ankietowanych uważa, że księża w ogóle nie powinni przyjmować pieniędzy od wiernych podczas ich wizyty po kolędzie. 17% uważa natomiast, że nie widzą w tym nic złego i są za przyjmowaniem przez księdzy pieniędzy od wiernych. Większa część społeczeństwa jak widać sprzeciwia się tej tradycji, jednak mało kto decyduje się na jej przerwanie i całkowite zaprzestanie.