wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ile Polki i Polacy dają księdzu w kopercie? Niespodziewany wynik badania

4 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Ksiądz po kolędzie niebawem zapuka do naszych drzwi. Dla niektórych rodzin jego wizyta to rzecz bardzo ważna i święta i chętnie przyjmują księdza pod swój dach, inni zaś mają na ten temat odmienne zdanie i unikają tego zwyczaju jak ognia. F

Zawsze wraz z początkiem nowego roku u wielu osób pojawia się odwieczny dylemat - ile dać księdzu w kopercie, gdy przyjdzie po kolędzie i czy w ogóle warto otwierać mu drzwi? "Fakt" przeprowadził krótką sondę uliczną, podczas której pytano ludzi wprost o to, czy przyjmują księdza po kolędzie i w jakiej wysokości datek mu przekazują. Już wszystko jasne!

Ksiądz po kolędzie. Czy przyjmować i ile dać w kopertę?

To pierwsze pytanie zostało zadane 17 osobom w różnym wieku. Spośród nich 5 osób odpowiedziało, że księdza w ogóle nie przyjmuje pod swój dach w tym czasie. Co ciekawe, dwie z tych osób to starsze panie, a jedna z nich stwierdziła nawet, że wizyty duszpasterskie są według niej staroświeckie. Kolejne dwie osoby odparły, że to różnie - raz księdza przyjmują, a zaś innym razem nie. Jedna z pozostałych zapytanych osób przyznała, że kiedyś zawsze przyjmowała księdza po kolędzie, aczkolwiek w ostatnich latach z tego zrezygnowała.

Osoby, które odpowiedziały twierdząco na pierwszy pytanie, zostały zapytane wobec tego ile pieniędzy zwykle wkładają dla księdza do koperty. Choć sami księża podkreślają, że nie chodzi tu o pieniądze, a wszystko jest co łaska, to jednak w praktyce oczekują godnej sumy i wielu wiernych raczej stara się nie zawieść tych oczekiwań.

Z przeprowadzonej przez redakcję "Faktu" sondy wynika, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pojawiły się takie odpowiedzi jak "nic nie daję", zaś w jednym przypadku padła kwota 100 zł. Ankietowani najczęściej przyznawali, że w dużej mierze zależy to po prostu od aktualnego stanu ich konta i tego na ile mogą sobie w tym momencie pozwolić - zależnie od tego mogą dać więcej lub mniej. "Jako emerytka to za dużo nie daję" - powiedziała jedna z pytanych kobiet. Inna wyznała: "Mam być szczera? Dwie dychy".

Dziennik Rzeczpospolita opublikował niedawno wyniki sondażu SW Research. Wynika z niego, że 64% ankietowanych uważa, że księża w ogóle nie powinni przyjmować pieniędzy od wiernych podczas ich wizyty po kolędzie. 17% uważa natomiast, że nie widzą w tym nic złego i są za przyjmowaniem przez księdzy pieniędzy od wiernych. Większa część społeczeństwa jak widać sprzeciwia się tej tradycji, jednak mało kto decyduje się na jej przerwanie i całkowite zaprzestanie.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >