wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nie żyje 33-letni ksiądz z Podlasia. Był na urlopie zdrowotnym

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

33-letni ksiądz zmarł chwilę po odejściu na urlop zdrowotny. Poza wiadomościami o chorobie kapłana, nie podano informacji dotyczących przyczyny zgonu. Michał Mucha zostanie pochowany na terenie parafialnego cmentarza w Brańsku.

Przykre doniesienia o śmierci księdza przekazały władze Diecezji Drohiczyńskiej. W oficjalnym komunikacie podano konkretne informacje o organizacji pochówku, a także o bogatym życiorysie zmarłego. Michał Mucha, bo o nim mowa, odszedł z tego świata 17 lutego w wieku 33 lat.

33-letni ksiądz zmarł tuż po odejściu na urlop zdrowotny

Mariusz Mucha urodził się 6 września 1987. Pierwsze lata życia spędził w Brańsku, gdzie ukończył zarówno szkołę podstawową, gimnazjum, jak i liceum ogólnokształcące. Wykształcenie wyższe zdobywał w murach Uniwersytetu w Białymstoku. Następnie zaczął przygotowywać się do pełnienia posługi kapłańskiej pod okiem hierarchów z Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

Uroczystości przyznania święceń miały miejsce, gdy ksiądz miał 29 lat. Wówczas ceremonia odbyła się na terenie Sokołowa Podlaskiego w Konkaterze. Rok później, bo w 2017 roku biskup Tadeusz Pikus osobiście poprowadził święcenia kapłańskie Muchy. 

Ksiądz świadczył posługę kapłańską przez 4 lata. Prowadził nabożeństwa w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, a także w Ceranowie - niewielkiej miejscowości, leżącej na terenie województwa mazowieckiego i liczącej niewiele ponad 2. tysięcy mieszkańców.

"Wdzięczni Panu Bogu za kapłańską posługę śp. ks. Mariusza Muchy błagajmy o Boże Miłosierdzie dla Niego i o nowe powołania kapłańskie" - czytamy w komunikacie przedstawionym przez księdza Marcina Gołębiewskiego w imieniu całej Diecezji Drohiczyńskiej. 

Ceremonia pogrzebowa została zaplanowana na piątek. 19 lutego już o godzinie 12 dojdzie do wystawienia ciała. Godzinę później będzie miała miejsce msza święta w intencji zmarłego księdza. Jego ciało zostanie złożone tuż po Eucharystii na cmentarzu parafialnym w Brańsku, gdzie Michał Mucha spędził dzieciństwo.

Władze kurii zobowiązały wszystkich kapłanów, pracujących na terenie Drohiczyna, do odprawienia jednej mszy za 33-letniego duchownego. 

Przez wzgląd na obostrzenia sanitarno-epidemiczne nie będzie możliwe przeprowadzenie wielkiej uroczystości, z udziałem społeczności lokalnej i wszystkich przedstawicieli związku wyznaniowego. Należy jednak podkreślić, że duchowni zobowiązali się do przestrzegania wszystkich zasad, uniemożliwiających transmisję koronawirusa. 

Na terenie kościoła będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych świątyni, poza duchownymi prowadzącymi nabożeństwo. Poza miejscem kultu nie zezwala się na zgromadzenia, zrzeszające więcej niż 5 osób. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Najnowszy sondaż CBOS. Polki i Polacy ocenili politykę rządu

  • Chcą walczyć ze stygmatyzacją psychodelików. Twierdzą, że mają potencjał terapeutyczny

  • Jolanta Kwaśniewska pożegnała Andrzeja Kratiuka, swoje bliskiego współpracownika

Źródło: [materiały prasowe]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >