wtv.pl > Polska > KRRiT przedłużyła koncesję, ale stawia warunki. Ustawą medialną zajmie się Trybunał Konstytucyjny
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:10

KRRiT przedłużyła koncesję, ale stawia warunki. Ustawą medialną zajmie się Trybunał Konstytucyjny

Wikimedia Commons/Wistula, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89214940
Wikimedia Commons/Wistula, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89214940

Po 1,5 roku oczekiwania Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wyraziła zgodę na przedłużenie koncesji dla TVN24. To jednak nie koniec problemów tej stacji. KRRiT przyjęła bowiem uchwałę o sprawdzeniu zgodności art. 35 ustawy medialnej z konstytucją. To właśnie ten przepis jest kością niezgody ws. TVN24.

KRRiT przyznaje koncesję…

W środę 22 września wieczorem KRRiT przedłużyła koncesję TVN24. Czasu nie było zbyt dużo, ponieważ obecne zezwolenie wygasa w niedzielę.

Ostatecznie za wydłużeniem koncesji zagłosowało 4 członków KRRiT. Jedna osoba była przeciwko. Burzliwe posiedzenie trwało aż osiem godzin.

… i zapowiada wniosek do TK

Choć spór o koncesję dobiegł końca po 1,5 roku oczekiwania to nie wszystkie problemy TVN24 zostały rozwiązanie. W międzyczasie grupa posłów PiS, pod przewodnictwem Marka Suskiego, złożyła bowiem projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Dokument jest określany jako lex TVN, ponieważ uderza bezpośrednio w strukturę właścicielską tej stacji. Senat zagłosował za całkowitym odrzuceniem projektu, nad którym ponownie pochyli się Sejm. Jego losy są niepewne, ponieważ Andrzej Duda kilkukrotnie zasugerował, że może zawetować nowelizację.

Do gry wkracza więc KRRiT. Jeszcze przed głosowaniem ws. koncesji TVN24 Rada przyjęła specjalną uchwałę nakazującą “podjęcie działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

“Dyskryminacja podmiotów polskich”. Czy amerykański gigant będzie musiał sprzedać udziały?

Dokument został opublikowany na stronie rządowej. Zgodnie z jego treścią KRRiT wezwie odpowiednie organy (m.in. prezydenta, premiera, marszałka Sejmu lub Senatu) o przedłożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Celem jest sprawdzenie zgodności art. 35 ustawy medialnej z konstytucją. Ten przepis wskazuje, na jakich zasadach można przyznawać koncesje na nadawanie w przypadku zarówno podmiotów krajowych, jak i zagranicznych. 

Co mówi prawo? Zgodnie z dokumentem można wydać zezwolenie “w przypadku gdyby przez jakiekolwiek organy państwa przepisy te miałyby być interpretowane lub nawet zaistniałoby ryzyko interpretacji w taki sposób, że podmiot zależny od spółki z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, bądź osoba zagraniczna z EOG (kontrolowana przez podmiot spoza EOG) nie musieli się stosować do ograniczeń wskazanych w art. 35 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji w przeciwieństwie do podmiotów z siedzibą w Polsce, które nie są jednocześnie zależne od podmiotów zagranicznych z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które to polskie podmioty do takich ograniczeń stosować się muszą zawsze”.

Zdaniem KRRiT przepis “dyskryminuje podmioty polskie”. TK ma rozstrzygnąć, czy to stanowisko jest słuszne.

Czy TVN ma powody do obaw? Stacja należy do kapitału amerykańskiego i funkcjonuje w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii, a więc na terenie EOG. Jednak uchwała ws. wniosku do TK może wymusić na amerykańskim koncernie, aby sprzedał swoje większościowe udziały.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: KRRiT TVN24
Powiązane