wtv.pl
Koronawirus nie daje za wygraną i co jakiś czas pojawiają się nowe ogniska zakażeń w Polsce. Obecnie kolejne dotyczy parafii pod Lublinem.

WTV

Nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Zaczęło się od kościoła, wydano komunikat

29 Maja 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Koronawirus nie daje za wygraną i co jakiś czas pojawiają się nowe ogniska zakażeń w Polsce. Nie omija to także kościołów, gdzie podczas mszy gromadzą się wierni. Obecnie kolejne ognisko wirusa dotyczy parafii w Pilszczynie pod Lublinem, gdzie kwar

Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie pod Lublinem wydał specjalny komunikat, który pojawił się na stronie kościoła. Dotyczy on osoby zakażonej koronawirusem, która w niedzielę 17 maja, najprawdopodobniej o godzinie 11:00, była obecna na mszy. Proboszcz apeluje do pozostałych wiernych, aby skontaktowali się z sanepidem. O sytuacji informuje gazeta.pl.

Koronawirus w parafii pod Lublinem. Duchowni objęci kwarantanną, wierni proszeni o kontakt z sanepidem

Zakażenie osoby, która pojawiła się na mszy w parafii, zostało potwierdzone badaniami w poniedziałek 25 maja. Wszyscy duchowni, którzy mieli z nią kontakt, zostali od razu poddani kwarantannie i obecnie nie sprawują już nabożeństw kościelnych do czasu zakończenia przymusowej kwarantanny i uzyskania negatywnych wyników testów. 

 - Po przeprowadzonych we wtorek 26. maja badaniach (i powtórzonych w środę dla ks. proboszcza) dwóch księży (w tym wikariusz) otrzymali wynik pozytywny i zostali poddani dalszym procedurom związanym z ich leczeniem. U ks. proboszcza wykluczono zakażenie koronawirusem. Pozostali księża ze wspólnoty są pod opieką Sanepidu i przechodzą testy - poinformowano na stronie parafii.

Jak dodaje zaniepokojony sytuacją proboszcz parafii, wierni, którzy tego dnia byli obecni w kościele i przyjmowali komunię świętą, powinni powiadomić o tym fakcie sanepid, który pokieruje ich w sprawie dalszego postępowania. Jednocześnie ksiądz zapewnia, że zarówno cały kościół, dzwonnica, jak i otoczenie parafii, zostały już zdezynfekowane. Świątynia będzie jednak zamknięta do odwołania, a wszelkie kolejne informacje w sprawie nabożeństw mają zostać przekazane wiernym w najbliższą sobotę.

- Zakażenie koronawirusem potwierdzono u pięciu osób, w tym u dwóch duchownych. Reszta to są osoby świeckie związane z parafią. 40 osób objętych jest kwarantanną, ale z pewnością ta liczba wzrośnie, bo cały czas do sanepidu zgłaszają się kolejne osoby, które miały kontakt z zakażonymi - mówiła w czwartek Magdalena Smolińska-Kornas, rzeczniczka lubelskiego sanepidu.

- Osoby, u których potwierdziły się zakażenia, miały liczne kontakty, stąd też trzeba się liczyć z tym, że krąg zakażonych z tego ogniska w powiecie lubelskim może się rozszerzyć - cytuje wojewodę TVN24.

Źródło: gazeta.pl / TVN24

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >