wtv.pl
Pojawiają się głosy, że spełniliśmy już warunki do odejścia od maseczek.

Marek BAZAK/East News

Koniec z maseczkami już za chwilę? Warunki zostały spełnione

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Chociaż zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu ma być możliwe dopiero 15 maja, to jednak według niezależnych ekspertów już teraz spełniliśmy kryteria pozwalające na odejście od tego nakazu.

Aktualnie w całym kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki w miejscach publicznych, w tym w pojazdach transportu publicznego, na klatkach schodowych czy w urzędach.

Z obowiązku tego jesteśmy zwolnieni m.in. w lasach i w parkach. Jak podaje gov.pl, zwalnia z niego również zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający "całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim oraz trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa".

Z rządowego portalu informacyjnego możemy dowiedzieć się także, że zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu możliwe będzie od 15 maja, "jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15".

Nawet wtedy noszenia maseczki wciąż ma być obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych. Jak podaje Wirtualna Polska, wskazany przez rząd spadek liczby zakażeń potrzebny do zniesienia nakazu został już jednak osiągnięty 4 maja.

- Aktualny wskaźnik średniej liczby nowych zakażeń #coronavirus na 100 tys. mieszkańców z siedmiu ostatnich dni wynosi 14,90. Jesteśmy poniżej progu obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz - zauważył we wtorek na Twitterze niezależny analityk Łukasz Pietrzak.

Andrzej Duda popełnił błąd

Andrzej Duda chciał złożyć życzenia maturzystom. Nie obyło się bez wpadki

CZYTAJ DALEJ

Jak wskazuje Wirtualna Polska, z opracowanych przez Pietrzaka danych Ministerstwa Zdrowia wynika również, że wskaźnik zakażeń spadł poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców nie tylko dla całej Polski, ale także dla większości województw.

Co więcej, trzy województwa - warmińsko-mazurskie, podlaskie oraz podkarpackie - spełniły nawet kryteria zaliczenia ich do strefy zielonej określone w związku z regionalizacją obostrzeń. Jak przypomina Wirtualna Polska, w ubiegłym roku w regionach należących do strefy zielonej obowiązywały najłagodniejsze obostrzenia.

Także minister zdrowia Adam Niedzielski dostrzega zdecydowaną poprawę sytuacji epidemicznej, zastrzegając jednak, że może ona ulec zmianie ze względu na mutacje koronawirusa.

- Jednym z głównych wysiłków i wyzwań będzie stworzenie skutecznego mechanizmu śledzenia mutacji wirusa w Polsce - przywołuje ministra Wirtualna Polska.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >