wtv.pl
Pojawiają się głosy, że spełniliśmy już warunki do odejścia od maseczek.

Marek BAZAK/East News

Koniec z maseczkami już za chwilę? Warunki zostały spełnione

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Chociaż zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu ma być możliwe dopiero 15 maja, to jednak według niezależnych ekspertów już teraz spełniliśmy kryteria pozwalające na odejście od tego nakazu.

Aktualnie w całym kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki w miejscach publicznych, w tym w pojazdach transportu publicznego, na klatkach schodowych czy w urzędach.

Z obowiązku tego jesteśmy zwolnieni m.in. w lasach i w parkach. Jak podaje gov.pl, zwalnia z niego również zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający "całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim oraz trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa".

Z rządowego portalu informacyjnego możemy dowiedzieć się także, że zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu możliwe będzie od 15 maja, "jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15".

Nawet wtedy noszenia maseczki wciąż ma być obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych. Jak podaje Wirtualna Polska, wskazany przez rząd spadek liczby zakażeń potrzebny do zniesienia nakazu został już jednak osiągnięty 4 maja.

- Aktualny wskaźnik średniej liczby nowych zakażeń #coronavirus na 100 tys. mieszkańców z siedmiu ostatnich dni wynosi 14,90. Jesteśmy poniżej progu obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz - zauważył we wtorek na Twitterze niezależny analityk Łukasz Pietrzak.

Andrzej Duda popełnił błąd

Andrzej Duda chciał złożyć życzenia maturzystom. Nie obyło się bez wpadki

CZYTAJ DALEJ

Jak wskazuje Wirtualna Polska, z opracowanych przez Pietrzaka danych Ministerstwa Zdrowia wynika również, że wskaźnik zakażeń spadł poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców nie tylko dla całej Polski, ale także dla większości województw.

Co więcej, trzy województwa - warmińsko-mazurskie, podlaskie oraz podkarpackie - spełniły nawet kryteria zaliczenia ich do strefy zielonej określone w związku z regionalizacją obostrzeń. Jak przypomina Wirtualna Polska, w ubiegłym roku w regionach należących do strefy zielonej obowiązywały najłagodniejsze obostrzenia.

Także minister zdrowia Adam Niedzielski dostrzega zdecydowaną poprawę sytuacji epidemicznej, zastrzegając jednak, że może ona ulec zmianie ze względu na mutacje koronawirusa.

- Jednym z głównych wysiłków i wyzwań będzie stworzenie skutecznego mechanizmu śledzenia mutacji wirusa w Polsce - przywołuje ministra Wirtualna Polska.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl

Tagi:

Julian BakułaAutor

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >