wtv.pl > Polska > Koniec z maseczkami już za chwilę? Warunki zostały spełnione
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:41

Koniec z maseczkami już za chwilę? Warunki zostały spełnione

Maseczki
Marek BAZAK/East News

Także minister zdrowia Adam Niedzielski dostrzega zdecydowaną poprawę sytuacji epidemicznej, zastrzegając jednak, że może ona ulec zmianie ze względu na mutacje koronawirusa.

Co więcej, trzy województwa - warmińsko-mazurskie, podlaskie oraz podkarpackie - spełniły nawet kryteria zaliczenia ich do strefy zielonej określone w związku z regionalizacją obostrzeń. Jak przypomina Wirtualna Polska, w ubiegłym roku w regionach należących do strefy zielonej obowiązywały najłagodniejsze obostrzenia.

- Jednym z głównych wysiłków i wyzwań będzie stworzenie skutecznego mechanizmu śledzenia mutacji wirusa w Polsce - przywołuje ministra Wirtualna Polska.

Nawet wtedy noszenia maseczki wciąż ma być obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych. Jak podaje Wirtualna Polska, wskazany przez rząd spadek liczby zakażeń potrzebny do zniesienia nakazu został już jednak osiągnięty 4 maja.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Z rządowego portalu informacyjnego możemy dowiedzieć się także, że zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu możliwe będzie od 15 maja, "jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15".

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl

Aktualnie w całym kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki w miejscach publicznych, w tym w pojazdach transportu publicznego, na klatkach schodowych czy w urzędach.

Jak wskazuje Wirtualna Polska, z opracowanych przez Pietrzaka danych Ministerstwa Zdrowia wynika również, że wskaźnik zakażeń spadł poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców nie tylko dla całej Polski, ale także dla większości województw.

- Aktualny wskaźnik średniej liczby nowych zakażeń #coronavirus na 100 tys. mieszkańców z siedmiu ostatnich dni wynosi 14,90. Jesteśmy poniżej progu obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz - zauważył we wtorek na Twitterze niezależny analityk Łukasz Pietrzak.

Z obowiązku tego jesteśmy zwolnieni m.in. w lasach i w parkach. Jak podaje gov.pl, zwalnia z niego również zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający "całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim oraz trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa".

Chociaż zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu ma być możliwe dopiero 15 maja, to jednak według niezależnych ekspertów już teraz spełniliśmy kryteria pozwalające na odejście od tego nakazu.

Tagi: Obostrzenia
Powiązane