wtv.pl > Polska > Konferencja ministra zdrowia. Jest decyzja ws. obostrzeń
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:20

Konferencja ministra zdrowia. Jest decyzja ws. obostrzeń

wtv
WTV.pl

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego rozpoczął swoje prace dziś stosunkowo niedawno, ledwie godzinę wcześniej. To oznacza, że obostrzenia raczej nie będą wiele różniły się od tego, czego doświadczaliśmy przez ostatnie tygodnie. 

Adam Niedzielski ogłosił kolejne obostrzenia

Do 9 kwietnia trwają obostrzenia ustanowione przez rząd - zamknięte są obiekty sportowe, hotele, sklepy meblowe i budowlane, a także większość punktów handlowych w galeriach. Zamknięto również instytucje kultury - kina, teatry, opery i filharmonie. Swoich podwojów dla klientów otworzyć nie mogą również zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a także studia tatuażu i piercingu. 

Jak zapowiadał Adam Niedzielski, jeśli zajdzie taka potrzeba, byłby gotowy na wprowadzenie w Polsce całkowitego lockdownu. Wszystko zależy od liczby zakażeń i przede wszystkim od obciążenia służby zdrowia.

Już dziś przed zabraniem Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapowiedziano, że nie będzie żadnych obluzowań obostrzeń, głównie ze względu na zajęte łóżka i respiratory w szpitalach.

Adam Niedzielski poinformował o tym, co stanie się w najbliższych tygodniach.

- Obserwowane ostatnio wyniki dotyczące nowych zakażeń, które dają pewną nadzieję, są w tej chwili zbyt słabym sygnałem, jeśli można tak powiedzieć, by traktować je w optymistyczny sposób - mówił. 

Zwrócił uwagę na duże obciążenie niektórych regionów Polski, m. in. Śląska, gdzie musiało dojść do relokacji pacjentów. 

Odniósł się również do informacji dotyczących mniejszej liczby zakażeń - podkreślił, że okres świąteczny bardzo zniekształca wyniki i na właściwe trzeba będzie poczekać dopiero za kilka dni. Mówił również o zwiększonej mobilności osób na święta - ten skutek ma być widoczny w najbliższym czasie. 

Decyzja rządu - obostrzenia zostaną przedłużone

Obostrzenia mają zostać przedłużone o ponad tydzień. Obowiązywać mają do 18 kwietnia. Decyzja o ewentualnych zmianach ma być podjęta na niedługo przed tym weekendem. 

Wszystko zależy od trendu spadkowego - jeśli ten się utrzyma, możliwe będzie odmrożenie części gospodarki.

To oznacza, że zamknięte do co najmniej 18 kwietnia wciąż pozostaną wymienione wcześniej obiekty. Trwać będzie wciąż również nauka zdalna dla wszystkich dzieci prócz wyjątków  dzieci rodziców pracujących dla służb medycznych i porządkowych, które mają udostępnione żłobki i przedszkola. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [onet.pl]

Powiązane