Konferencja Episkopatu Polski informuje: "Dziś można jeść mięso"
Konferencja Episkopatu Polski oficjalnie zwolniła w dniu dzisiejszym katolików ze wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych
Ma to związek z obchodzoną dziś uroczystością św. Józefa Oblubieńca Maryi
Oficjalne stanowisko Konferencji Episkopatu Polski przekazał jej rzecznik ks. Leszek Gęsiak.
Konferencja Episkopatu Polski zwalnia z zakazu jedzenia mięsa
Macie w lodówce wonną, pięknie wyglądającą szynkę, ale musicie poczekać z nią do soboty, z powodu swoich przekonań religijnych? Konferencja Episkopatu Polski ma dla was dobre wieści. Dziś nie należy wstrzymywać się od spożywania pokarmów mięsnych.
Zwolnienie ze zwyczajowego postu, który katolicy obchodzą w każdy piątek, z powodu uczczenia Męki Pańskiej, przekazał rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Ma być ono spowodowane wyjątkową okazją związaną z patronem roku 2021.
- Z powodu przypadającej w piątek 19 marca uroczystości św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Kościele nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych - ogłosił przedstawiciel Konferencji Episkopatu Polski.
Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego dyspensa od zakazu spożywania mięsa może zostać udzielona, gdy w piątek przypada ważne święto. W innym przypadku, każdy wierzący, który ukończył 14 rok życia jest zobowiązany do wstrzemięźliwości od pokarmów pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem dań rybnych.
Mięso na stół - dziś katolicy świętują!
Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, którą ogłosiła Konferencja Episkopatu Polski, jest dziś o tyle ważna, że został on ustanowiony przez papieża Franciszka patronem obecnie trwającego roku. Z tej okazji, każdy katolik, który odmówi dziś modlitwę lub w jakikolwiek sposób uczci św. Józefa, może uzyskać odpust zupełny.
Oczyszczenia z grzechów z okazji uroczystości św. Józefa dostąpią również osoby starsze, schorowane lub umierające - w ich przypadku nie jest konieczna modlitwa, a szczera skrucha i chęć zadośćuczynienia za swoje przewinienia.
Wg. Pisma Świętego św. Józef był mężem Maryi i prawnym opiekunem jej syna Jezusa. Będąc z zawodu cieślą, miał uczyć swojego fachu przyszłego Zbawiciela. Papież Pius IX ogłosił go w 1870 r. patronem Kościoła katolickiego.
Ostatni raz w Piśmie Świętym, bohater dzisiejszego dnia, o którym wspominała Konferencja Episkopatu Polski, pojawił się w Ewangelii św. Łukasza, gdy wraz z Maryją odnalazł 12-letniego Jezusa nauczającego w świątyni. Nigdy więcej nie został wspomniany w najważniejszej księdze chrześcijan.
Źródło: interia.pl, onet.pl, msze.info, archwwa.pl
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Szykuje się kolejny masowy protest. Nawet 2 tys. lekarzy może nie przyjść w poniedziałek do pracy
Trybusz: Bezwzględnie powinna zapaść decyzja o zamknięciu kościołów