wtv.pl > Gospodarka > Kolejne podwyżki za prąd. Ile więcej zapłacimy?
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:20

Kolejne podwyżki za prąd. Ile więcej zapłacimy?

Prąd
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zapłacimy jeszcze więcej za prąd? Ze względu na rosnące ceny energii hurtowej, już wkrótce operatorzy zajrzą do kieszeni konsumentów. Ceny mogą wzrosnąć nawet o 10-20 proc. Przyczyną są rosnące opłaty za emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Nie tylko energia może podrożeć. Wraz z nią więcej zapłacić możemy też za żywność i produkty pierwszej potrzeby.

Kolejne podwyżki cen prądu. Operatorzy sięgają do kieszeni konsumentów

Wzrastają hurtowe ceny prądu. Operatorzy nie pozostaną obojętni wobec tego faktu i przeleją większość kosztów na swoich klientów. To oznacza, że jednostkowe ceny mogą również gwałtownie skoczyć.

Szacuje się, że możliwy wzrost będzie oscylował wokół 10 proc., a nawet 20 proc. w skali roku. Należy przygotować się do tego przede wszystkim finansowo.

Żeby tak się stało, najpierw muszą zgłosić się do Urzędu Regulacji Energetyki, który będzie musiał wydać zgodę na podwyżki. Nawet mimo tego procesu, wydają się one nieubłaganie nadchodzić, tym bardziej, że widoczna będzie ewidentna strata operatorów.

Kolejna podwyżka związana jest z rosnącymi cenami uprawnień dot. emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Polskie elektrownie oparte głównie na węglu są najbardziej szkodliwymi w tej kwestii placówkami.

Wokół tego tematu krążą również takie sprawy, jak m.in. unijne zamknięcie kopalni Turów na wniosek Czechów, którzy gwałtownie pozbawiali swojej atmosfery wpływu CO2.

Nie tylko prąd podrożeje. Ceny innych produktów też pójdą w górę

Nie tylko prąd pójdzie w górę - jego podwyżka oznacza wzrost cen innych produktów, m.in. żywności, ale też wszystkiego, co wymaga energii elektrycznej do stworzenia i przetransportowania.

To może oznaczać, że prócz inflacji, która podwyższa znacząco kwoty do zapłaty za zakupy, teraz problemem będzie jeszcze prąd. Producenci zawsze zrzucali wszystkie dodatkowe koszty na konsumentów, by nie stracić własnego dochodu, stąd podwyżki mogą być widoczne w naszych portfelach.

Warto się na to przygotować i obserwować powoli wzrost cen.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [rmf24.pl]

Powiązane