wtv.pl > Ekologia > Kleszcz obrzeżek gołębi żywi się także na ludziach. Wiele osób nie ma świadomości zagrożenia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:18

Kleszcz obrzeżek gołębi żywi się także na ludziach. Wiele osób nie ma świadomości zagrożenia

Obrzeżek gołębi to kleszcz, o którego istnieniu wie bardzo mało osób
Wikimedia.org/PaulT

Obrzeżek gołębi to kleszcz, o którym wiele osób nie ma pojęcia. Żeruje inaczej niż najbardziej popularny kleszcz. Inaczej również wygląda. Nie jest łatwo dostrzec, iż stało się jego ofiarą. Na co zwrócić uwagę po powrocie do domu ze spaceru? Nie należy lekceważyć zagrożenia.

Patrząc na małego kleszcza o jasnym ciele, wiele osób może nie zdać sobie sprawy w jak wielkim niebezpieczeństwie się znalazła. Obrzeżek gołębi to pajęczak z podgromady roztoczy, którego bardzo łatwo przynieść ze sobą do domu.

Należy mieć świadomość, że nie tylko ciemnoszary kleszcz może wrócić z nami ze spaceru. Obrzeżek gołębi to spore zagrożenie z kilku powodów.

Uwaga na kleszcze, obrzeżek gołębi to jeden z nich

Obrzeżek gołębi to kleszcz ptasi. Żeruje przede wszystkim na ptactwie, jednak po tym, jak znajdzie ludzkiego żywiciela: również nim nie wzgardzi.

Wydaje się, że klasyczny kleszcz jest dużo łatwiejszy do zlokalizowania i usunięcia. Obrzeżek gołębi bowiem nie wpija się w organizm na dłuższą metę, a jedynie żeruje w godzinach nocnych.

Po tym, jak trafi już do naszego domu, w godzinach nocnych będzie wbijał się w skórę swoich ofiar i wysysał z nich krew od 30 minut do 1,5 godziny. Po tym czasie odczepia się od ciała i odpada.

Aż do następnego ataku ukrywa się w szczelinach oraz ciemnych i trudno dostępnych miejscach. Jak poznać, że obrzeżek gołębi wybrał kogoś na cel? Po nocy warto zwrócić uwagę na szczegóły na swoim ciele.

>

Źródło: Wikimedia.org/PaulT

Objawy ugryzienia pojawiają się dopiero rano

Pierwszą czerwoną flagą, która powinna zaalarmować w kwestii możliwości narażenia na pogryzienia przez obrzeżka gołębiego, są małe czerwone plamki.

Po krótkim czasie zaczerwienione plamy zamieniają się w pęcherzyki. Nie tylko są one bolesne, ale wywołują również mocny świąd. Wokół nich nadal występuje zaczerwienienie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kleszcz ptasi, który nieustannie obecny jest dookoła nas

Przechadzki po lasach i parkach w większości zaowocować mogą spotkaniem kleszcza. Świadomość tego, jak wygląda obrzeżek gołębi to problem, który może przynieść ze sobą realne zagrożenie.

Ta odmiana kleszcza pospolitego występuje głównie tam, gdzie spotkać można ptactwo. Znaczy to, że osoby mające regularny kontakt z kurami i przebywające w kurnikach mogą codziennie narażone być na kontakt z obrzeżkiem gołębim.

Jest on o tyle niebezpieczny, gdyż bez pożywienia jest w stanie przeżyć nawet 5 lat. Po dotarciu do domu schronienia szukać mogą w progach, pod tapetami, czy w szczelinach mebli.

Ugryzienia obrzeżka gołębiego to ogromne zagrożenie. Także ta odmiana kleszcza przenosi boreliozę. Dodatkowo po ugryzieniu może dojść do kleszczowego zapalenia mózgu czy gorączki Q, czyli salmonellozy ptasiej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: mamadu.pl, wtv.pl Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia.org/PaulT

Powiązane