wtv.pl
W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press.

Piotr Molecki/East News

Jednego dnia zatrudniono 3 redaktorów naczelnych do Polska Press, a nikt nie łączy wątków

2 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press. Nowymi naczelnymi "Gazety Codziennej Nowiny", "Gazety Krakowskiej" oraz "Dziennika Zachodniego" zostały osoby związane z Telewizją Polską lub sympatyzującymi z nimi mediami.

Przypomnijmy, że w grudniu przedstawiciele PKN Orlen poinformowali o przejęciu wydawnictwa Polska Press, które dotychczas należało do Verlagsgruppe Passau Capital Group. Paliwowy gigant stał się tym samym właścicielem 20 dzienników regionalnych oraz niemal 120 tygodników.

Orlen przejmuje Grupę Polska Press

Zgromadzony w ten sposób kapitał informacyjny jest trudny do przecenienia. Według danych należące do Polska Press serwisy odwiedza miesięcznie kilkanaście milionów użytkowników (17,4 mln w październiku ubiegłego roku).

Choć w lutym zgodę na przejęcie wydawnictwa przez Orlen wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, o wstrzymanie zakupu, odwołując się od decyzji UOKiK, zaapelował Rzecznik Praw Obywatelskich. 8 kwietnia Sąd Okręgowy przychylił się do wniosku, wstrzymując wykonanie decyzji prezesa organu do momentu rozstrzygnięcia sprawy.

Warto przypomnieć, że jeszcze przed dwoma tygodniami prezes Orlenu Daniel Obajtek zapewnił, że spółka nie planuje zwolnień wewnątrz Polska Press, a paliwowy gigant nie będzie ingerował w dziennikarskie treści, jakie pojawiają się w dziennikach i tygodnikach należących do grupy.

ostrołęka

Makabryczna sytuacja przy kościele. Mieli broń pneumatyczną, tragedia była blisko

CZYTAJ DALEJ

Wraz z początkiem kwietnia do zarządu Polska Press powołano jednak Dorotę Kanię, naczelną Telewizji Republika, związaną również z "Gazetą Polską Codziennie", która natychmiast zapewniła, że nie planuje "gwałtownych zmian" w redakcjach.

Warto zaznaczyć, że jednocześnie z zarządu grypy zwolniono Pawła Fąfarę, a miesiąc wcześniej ze stanowiska prezesa zarządu zrezygnować postanowiła sprawująca funkcję od 2004 roku Dorota Stanek.

Zwolnienie trzech redaktorów naczelnych

Koniec kwietnia przyniósł kolejne zmiany. W ciągu doby pracę straciło aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press, o czym w mediach społecznościowych poinformowała Kania, zapewniając, że decyzje zapadły przy porozumieniu stron.

Z pracy zwolniono Stanisława Sowę z "Gazety Codziennej Nowiny", Jerzego Sułkowskiego z "Gazety Krakowskiej" oraz Marka Twaroga z "Dziennika Zachodniego". W ich miejsce powołano osoby związane z Telewizją Polską bądź sympatyzującymi z nią podmiotami.

[EMBED-2894]

Przewodnictwo nad "Nowinami" objął związany z TVP3 Rzeszów Arkadiusz Rogowski, "Gazetę Krakowską" oddano w ręce wieloletniego publicysty "Gazety Polskiej" Wojciecha Muchy, a "Dziennik Zachodni" poprowadzi Grzegorz Gajda, dziennikarz współpracujący z TVP3 Katowice, znany również z prowadzenia emitowanej w TVP1 "Misji specjalnej".

Obajtek tłumaczy zmiany w redakcjach

Zastąpienie dotychczasowych redaktorów naczelnych dziennikarzami związanymi z mediami publicznymi trudno uznać za przypadek. Z podejmowanych decyzji w rozmowie z "Pulsem Biznesu" sprawnie wytłumaczył się jednak prezes PKN Orlen.

Pytany o liczne zmiany personalne Daniel Obajtek zapewnił, że "każdy ma prawo kreować zarząd spółki, której jest właścicielem". Jednocześnie po raz kolejny zapowiedział, ze Orlen nie rozważa rewolucji kadrowej w Grupie Polska Press, a zakup był konieczny do wsparcia biznesu detalicznego dzięki dotarciu do czytelników na poziomie regionalnym.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Uchwalono obowiązkowe szczepienia. Bez nich prawdopodobnie nie wejdziesz też do wielu miejsc

  • Urodziny o. Rydzyka już za kilka dni. Szykują dla niego specjalny "prezent", raczej się nie ucieszy

  • Jedna z głównych twarzy PiS nagle odchodzi z klubu. Wiadomo, co teraz planuje, prezes będzie wściekły?

Źródło: Puls Biznesu | Twitter | WTV

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Polska

Weekendowa przerwa techniczna w bankach. Jakie utrudnienia czekają na klientów?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Polska

Rafał Ziemkiewicz zatrzymany lotnisku. Służby zabrały mu telefon i leki

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska

Prof.Horban: Rada Medyczna coraz bliżej zarekomendowania obostrzeń. Ograniczenia na wzór Francji

Czytaj więcej >
Straż Graniczna komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Polska

"Odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce". SG komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Czytaj więcej >
Protesty: pod Kancelarią Premiera rozbiło się "czerwone miasteczko"

Polska

Protest pracowników sądów i prokuratur. Pod KPRM wyrosło "czerwone miasteczko"

Czytaj więcej >
Lublin

Polska

Lublin: Odnaleziono ciała trójki martwych dzieci. Ich matka przyznała się, że to ona je zabiła

Czytaj więcej >