Jasna Góra. Zdjęcie ilustracyjne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: Zdjęcie ilustracyjne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 3 Marca 2021

Na Jasnej Górze zamówiono mszę o łaski dla Daniela Obajtka

Jasna Góra. Komentator Telewizji Polskiej zamówił mszę o łaski dla Daniela Obajtka. Prezes Orlenu jest oskarżany przez część mediów o składanie fałszywych zeznań przez sądem w sprawie relacji z firmą TT Plast. Poza wulgarnym słownictwem przedsiębiorca miał być także podejrzewany o korupcję.

  • Nowy rok nie upływa Danielowi Obajtkowi pomyślnie. Od 3 miesięcy Koalicja Obywatelska, Gazeta Wyborcza i TVN doszukują się coraz to bardziej niepokojących informacji na jego tego temat. Mowa o podejrzeniach dotyczących przyjmowania łapówek, korupcji, a także kłamania pod przysięgą
  • Przedsiębiorca zdementował zarzuty, oceniając doniesienia medialne jako kłamstwa. Prawnicy Orlenu nie wykluczają wejścia z częścią dziennikarzy i posłów na drogę sądową
  • W sprawie Obajtka postanowił zainterweniować Jacek Wrona. Były funkcjonariusz zamówił mszę za samorządowca

W mediach społecznościowych ukazał się zaskakujący wpis. Jacek Wrona zamówił bowiem mszę o łaski dla Daniela Obajtka. Przypomnijmy, że Wrona jest byłym policjantem, byłym funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego, a także biegłym Sądu Okręgowego w Częstochowie. Mężczyzna regularnie gości na antenie TVP Info, gdzie komentuje bieżące wydarzenia społeczno-polityczne. 

"Tzw. Strajk Kobiet zdycha! Zostały tylko niedobitki, niemieckie media i trochę lewactwa!! Nadszedł czas na razliczenia!! Jeżeli ZP chce wygrać za 3 lata, muszą być one bezwzględne!!" - pisał 29 listopada na Twitterze. Jeszcze wcześniej komentował wydarzenia związane z aresztowaniem Małgorzaty Szutowicz. "Mam nadzieję, że wdzięki pani Margot zostaną docenione przez współosadzonych" - mogliśmy przeczytać w usuniętym już wpisie. 

Jasna Góra. Msza o łaski dla Daniela Obajtka

Minister zdrowia zapowiedział ograniczenia teleporad. Jutro podpisze rozporządzenieMinister zdrowia zapowiedział ograniczenia teleporad. Jutro podpisze rozporządzenieCzytaj dalej

Jak wynika z deklaracji Wrony, msza została zamówiona na Jasnej Górze w środę o godzinie 7 rano. Gazeta Wyborcza skontaktowała się z rzecznikiem Jasnej Góry. Ojciec Michał Legan wskazał, że nie wszystkie intencje są odczytywane. Duchowny nie odniósł się jednak bezpośrednio do zamówienia złożonego przez Jacka Wronę.

Przypomnijmy, że jeszcze 6 lutego Gazeta Wyborcza przedstawiła nagrania, na których miał zostać ujęty głos przedsiębiorcy. Chodzi o spotkanie ówczesnego wójta Pcimia ze swoim współpracownikiem, Szymonem. Wówczas samorządowiec miał w skandalicznych słowach obrażać swojego wuja. – Skur**syn. Ten ch** pier***ony, brudna pała. Wkur*** mnie to, wiesz, ale co mam zrobić? - mogliśmy usłyszeć. - Nie damy się, my go i tak weźmiemy - dodawał. Obajtek miał także oceniać, że „stary buc” od dawna powinien przebywać na emeryturze.

Według Gazety Wyborczej Daniel Obajtek miał kierować konkurencyjną spółką, a także kłamać w tej sprawie przed sądem. Jeszcze gdy samorządowiec kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oskarżano go o korupcję, wyłudzenia oraz narażanie swojego pracodawcy na straty. Działania miały przynieść straty na łącznym poziomie 2,15 miliona złotych. Zarzuty zostały wycofane przez prokuraturę zarządzaną przez Zbigniewa Ziobrę.

Informacje o zarzutach z mównicy sejmowej przedstawiła posłanka Platformy Obywatelskiej - Iwona Śledzińska-Katarasińska. Wówczas Orlen zagroził polityczce sprawą sądową, choć ta powoływała się na doniesienie prasowe.

Abstrahując od podejrzeń wyczerpujących znamiona Kodeksu karnego, niepokój budzi także wulgarne słownictwo Obajtka, z którym mogliśmy zapoznać się w taśmach. Dziennikarz "Gazety Wyborczej", Wojciech Czuchnowski wyliczył, że wciągu 2 godzin nagrania słowo "k***a" padło 253 razy, "c**j" padło 55 razy, "p*****e" padło 42 razy, a "j****y" całe 36 razy.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło [Gazeta Wyborcza/Twitter/Jacek Wrona]