wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jarosław Kaczyński wiele lat temu mówił niepochlebnie o Radio Maryja

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

W 1998 roku Jarosław Kaczyński w ostrych słowach odniósł się do działalności Tadeusza Rydzyka. Po latach jego deklaracje zostały wyciągnięte przez Tomasza Piątka. Wraz z "Gazetą Wyborczą" przypomnieli, jak prezes Prawa i Sprawiedliwości o

W 1998 roku Radio Maryja mogło poszczycić się 7-letnim doświadczeniem we wpływaniu na opinię publiczną poprzez przekazywanie Polakom wartości konserwatywno-katolickich. Tymczasem Jarosław Kaczyński zasiadał w Sejmie III kadencji, do którego wszedł z warszawskiej listy Ruchu Odrodzenia Polski. Wówczas w natłoku konfliktów wewnątrz ugrupowaniach prawicowych obecny polityk Prawa i Sprawiedliwości udzielił wywiadu dla "Gazety Polskiej". 

Przed laty Jarosław Kaczyński wyjątkowo krytycznie mówił o działaniach Tadeusza Rydzyka

Tadeusz Rydzyk już wtedy budził pierwsze kontrowersje. Wiceprezes Rady Ministrów był jednak jedną z pierwszych osób życia publicznego, które zdobyły się na otwartą krytykę pod adresem toruńskiego redemptorysty. - Radio Maryja jest dziś głęboko antyzachodnie, prorosyjskie, wcale nie nieżyczliwe PRL-owi - komentował. W rozmowie ze skrajnie prawicowym medium parlamentarzysta przekonywał, iż służby rosyjskie wciąż działają na terenie kraju. 

Następnie Jarosław Kaczyński wytłumaczył, w jaki sposób podzielono działania służb specjalnych. Wyróżniono dwa modele, które miały sabotować proces transformacji w kraju. Pierwszy z nim miał być wzrocem "pepeerowskim", który ma odwoływać się do całkowitego podporządkowania Moskwie. Drugi zaś jest nazywany "targowickim". Należy podkreślić, że "targowicą" Jarosław Kaczyński nazywał również posłów obecnej opozycji. 

- Charakteryzuje go (wzorzec targowicki - red.) odwoływanie się do wartości tradycyjnych, katolickich, narodowych. Prorosyjskość ubrana jest tam w maskę patriotyzmu. Czyż targowica nie była właśnie taka: narodowa, katolicka? Czyż nie pałała szacunkiem do polskiej przeszłości? - deklarował Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Gazetą Polską". 

Radio Maryja poprzez mówienie o patriotyzmie miało, według wicepremiera, maskować antypolskie, prorosyjskie poglądy. Wszystko wskazuje na to, że po latach Tadeusz Rydzyk zdążył porozumieć się z założycielem Prawa i Sprawiedliwości. Od lat na urodzinach katolickiej rozgłośni przemawiają reprezentanci partii rządzącej, a sam polityk wypowiada się o toruńskim redemptoryście z szacunkiem i uznaniem. Co więcej, jako przykład współpracy z Rosją, podał umiejscowienie nadajników radia.

- Ma nadajnik na Uralu. W Rosji panuje wprawdzie bałagan, ale niektórych rzeczy tam jednak pilnują dość dobrze - przekonywał, po czym dodawał - przecież nie bez przyczyny z taką furią walczono właśnie z prawicą racjonalną, z Porozumieniem Centrum w szczególności. Przecież to my mogliśmy zagospodarować elektorat przejmowany dziś przez Radio Maryja - zarzucał w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem i Piotrem Wierzbickim. 

Dawne deklaracje Jarosława Kaczyńskiego ponownie wywołują debatę w mediach społecznościowych za sprawą Tomasza Piątka. Dziennikarz śledczy już jutro zaprezentuje obywatelom książkę o tytule "Rydzyk i przyjaciele. Tom pierwszy: Kręte ścieżki". Słynny wywiad dla "Gazety Polskiej" ma stanowić motyw przewodni publikacji.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Ks. Isakowicz-Zaleski o Głódziu i Janiaku: Kary są bardzo łagodne, wręcz symboliczne

  • Opublikowano rozporządzenie ws. nowych zasad kwarantanny dla podróżnych

  • Dwie dziewczyny napadnięte za to, że nie odpowiedziały na "zaloty". Okropne komentarze

Źródło: [Gazeta Polska]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >

Polityka

Tadeusz Rydzyk otrzymał list od Andrzeja Dudy. Znamy jego treść

Czytaj więcej >

Polityka

Przemysław Czarnek proponuje zmiany w systemie oświaty

Czytaj więcej >