wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kaczyński tłumaczy zakup felernych respiratorów. "Służby specjalne nie widziały przeciwwskazań"

30 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński wystosował oświadczenie w sprawie słynnego już zakupu respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia. Prezes PiS zapewnił, że działania wyjaśniające nie wykazały "żadnych przesłanek wskazujących na możliwość nadużyć, działań korup

  • Według „Gazety Wyborczej” respiratory miały kosztować państwo blisko 200 mln zł

  • Choć pierwsze sztuki sprzętu miały trafić do Agencji Rezerw Materiałowych jeszcze w kwietniu ubiegłego roku, firma E&K dostarczyła pierwsze 50 maszyn dopiero w czerwcu

  • Oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego ws. zakupu resortu zdrowia opublikowano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

W maju minionego roku „Wyborcza” przeanalizowała zakupy Ministerstwa Zdrowia, poczynione w czasie pierwszej fali epidemii koronawirusa. Według ustaleń dziennika resort wydał 125 mln zł na nieskuteczne testy antygenowe oraz 200 mln zł na respiratory.

Cenę, jaką MZ zapłaciło za sprzęt, uznano za zdecydowanie zbyt wysoką. Za 1,2 tys. respiratorów od firmy E&K z Lublina zapłacono wówczas 44,5 mln dolarów (wspomniane 200 mln zł). Jedna sztuka sprzętu kosztowała zatem przeszło 160 tys. zł.

Zaznaczono, że na rynku dostępne były wówczas specjalistyczne urządzenia, których cena była znacznie niższa niż w przypadku lubelskiej spółki. Onet przypomina, że respiratory firmy Draeger to wydatek rzędu 70-80 tys. zł brutto. Najdroższe urządzenia firmy Medtronic były z kolei dostępne za 110 tys. zł.

Kilka godzin po złożeniu podpisu na umowie ministerstwo wypłaciło Andrzejowi Izdebskiemu, szefowi E&K, 35 mln euro zaliczki. Przedsiębiorca zobowiązał się dostarczyć pierwsze sztuki sprzętu jeszcze w kwietniu. Kolejne miały trafić do Agencji Rezerw Materiałowych w maju.

Pierwszą transzę 50 maszyn udostępniono jednak dopiero w czerwcu. Co więcej, jak wskazuje portal, sprzęt różnił się od tego, jaki został wymieniony w załączniku do umowy. W grudniu dziennik informował, że Izdebski nie chce zwrócić reszty zaliczki otrzymanej od Ministerstwa Zdrowia.

Jarosław Kaczyński komentuje zakup respiratorów

Oświadczenie w sprawie rodzącego liczne pytania zakupu wystosował wicepremier Jarosław Kaczyński. Dokument opublikowano na stronie Kancelarii Premiera w piątek, tuż po godzinie 14.

Oświadczam, że po zapoznaniu się ze sprawą zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r., mogę stwierdzić, iż decyzja o skorzystaniu z firmy E&K została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy, zapewnia prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński zaznaczył, że w związku z „występującymi trudnościami, w tym niepełną realizacją zamówienia przez kontrahenta” służby podjęły działania wyjaśniające.

Według oświadczenia kontrola nie wykazała rażących błędów po stronie resortu.

Jarosław Kaczyński przekazał, że w ramach działań wyjaśniających nie stwierdzono „żadnych przesłanek wskazujących na możliwość nadużyć, działań korupcyjnych lub innych czynów zabronionych przy zakupie respiratorów”.

źródło: Gazeta Wyborcza / Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Koniec z czekaniem na listonosza. Uwaga seniorzy, ważna zmiana w emeryturach

  • Tak wam zależy na życiu? Oddajcie mi moje. Od 17 lat opiekuję się dzieckiem z niepełnosprawnością. Nie mam czasu, pracy, życia prywatnego

  • Strajkujące wdarły się na teren Trybunału Konstytucyjnego. Zatrzymana Suchanow, trwają czynności

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >