Jarosław Kaczyński zawarł porozumienie z Jarosławem Gowinem na temat wyborów.. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 12 Maja 2020

Owoc umowy Kaczyńskiego i Gowina ujawniony. Najważniejsze decyzje zapadną już dziś

Jarosław Kaczyński wraz z Jarosławem Gowinem doszli do porozumienia w sprawie przeprowadzenia głosowania nad wyborem prezydenta. Przygotowany przez klub Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy określa rolę Państwowej Komisji Wyborczej w organizacji wyborów. Zakłada także możliwość głosowania mieszanego.

W poniedziałkowej konferencji prasowej brali udział posłowie PiS Łukasz Schreiber i Przemysław Czarnek oraz wicepremier Jadwiga Emilewicz. Przedstawiciele partii rządzącej poinformowali o przygotowaniu nowych rozwiązań dotyczących organizacji wyborów.

Całe województwo może zostać zamknięte? Jest oficjalna odpowiedź ministra Szumowskiego, ma pomysłCałe województwo może zostać zamknięte? Jest oficjalna odpowiedź ministra Szumowskiego, ma pomysłCzytaj dalej

Jarosław Kaczyński dogadał się z liderem Porozumienia

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezes Porozumienia Jarosław Gowin zawarli porozumienie, w jaki sposób powinny odbyć się wybory prezydenckie w tym roku - przekazała wicepremier i minister rozwoju. 

W wyniku tego porozumienia Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się wykreślić z ustawy o tzw. tarczy 2.0 przepis dotyczący Państwowej Komisji Wyborczej. Według nowego projektu to ona będzie ponownie odpowiadać za przygotowanie pakietów wyborczych oraz ich druk. "Państwowa Komisja Wyborcza określi, w drodze uchwały, wzór karty do głosowania, w tym sposób oznaczenia jej autentyczności, wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego, uwzględniając konieczność zapewnienia tajności głosowania oraz zwięzłości i komunikatywności instrukcji” - czytamy w projekcie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiadomości TVP zaliczyły wpadkę roku. Niecenzuralne treści o wczesnej godzinie, dzieci mogły siedzieć przy telewizorach
2. Kiedy zostaną otwarte kina i teatry? Wiceminister wyjawia szczegóły

Najciekawszym rozwiązaniem przygotowanej ustawy wydaje się być wprowadzenie głosowania mieszanego. W tej sprawie głos zabrał poseł PiS Przemysław Czarnek: - Wybory prezydenckie będą się odbywały normalnie w lokalach wyborczych, z tym że każdy, kto nie będzie chciał przyjść do lokalu wyborczego będzie mógł oddać głos korespondencyjnie - przekazał, cytowany przez tvp.info. I dodał, że każdy wyborca, który będzie chciał oddać głos w formie korespondencyjnej, powninen zgłosić się do komisarza wyborczego na 12 dni przed terminem wyborów.

- Tym samym wypełniamy większość postulatów, które przez opozycję były przez wiele dni zgłaszane. Przywrócenie pełnej roli PKW i głosowanie tzw. mieszane, to znaczy korespondencyjne na wniosek - zaznaczył.

Ponadto rząd PiS zdecydował o przedłużeniu ważności podpisów zebranych pod kandydaturami osób ubiegających się o fotel prezydenta. Tym samym zgłoszeni na zarządzone wybory 10 maja kandydaci, po ponownym zgłoszeniu zostaną uznani za zarejestrowanych w kolejnym terminie. - Jeśli pojawi się nowy kandydat w wyborach prezydenckich, to oczywiście będą musiały zostać wydrukowane nowe karty do głosowania; jeśli taka sytuacja nie będzie miała miejsca, wówczas będzie można wykorzystać obecne karty - podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Jak donosi TVP Info, głosowanie ws. przystąpienia do prac nad rzeczonym projektem odbędzie się już dziś, w południe. Warto przypomnieć, że akt złożono dopiero wczoraj, w godzinach wieczornych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ostrzeżenia IMGW dla sześciu województw. Nadchodzą burze z gradem
  2. Kolejny zakaz zostanie przedłużony do odwołania? Młodzi ludzie będą wściekli
  3. Kataklizm w centralnej Polsce. Służby odpowiadają na pytania o straty
  4. Ratownicy przyjechali do leżącego na chodniku 55-latka. W karetce mogło dojść do tragedii, nagle wyjął nóż
  5. Premiera "Zabawy w chowanego" braci Sekielskich szybciej niż się wszyscy spodziewali. Jest data
  6. Szumowski wyjawił, jak będzie z maseczkami na wakacje i na plażach w Polsce. Dobitne słowa

Źródło: tvp.info