wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Owoc umowy Kaczyńskiego i Gowina ujawniony. Najważniejsze decyzje zapadną już dziś

12 Maja 2020

Autor tekstu:

Kamil Wrzesiński

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński wraz z Jarosławem Gowinem doszli do porozumienia w sprawie przeprowadzenia głosowania nad wyborem prezydenta. Przygotowany przez klub Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy określa rolę Państwowej Komisji Wyborczej w organizacji wybor&o

W poniedziałkowej konferencji prasowej brali udział posłowie PiS Łukasz Schreiber i Przemysław Czarnek oraz wicepremier Jadwiga Emilewicz. Przedstawiciele partii rządzącej poinformowali o przygotowaniu nowych rozwiązań dotyczących organizacji wyborów.

Jarosław Kaczyński dogadał się z liderem Porozumienia

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezes Porozumienia Jarosław Gowin zawarli porozumienie, w jaki sposób powinny odbyć się wybory prezydenckie w tym roku - przekazała wicepremier i minister rozwoju. 

W wyniku tego porozumienia Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się wykreślić z ustawy o tzw. tarczy 2.0 przepis dotyczący Państwowej Komisji Wyborczej. Według nowego projektu to ona będzie ponownie odpowiadać za przygotowanie pakietów wyborczych oraz ich druk. "Państwowa Komisja Wyborcza określi, w drodze uchwały, wzór karty do głosowania, w tym sposób oznaczenia jej autentyczności, wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego, uwzględniając konieczność zapewnienia tajności głosowania oraz zwięzłości i komunikatywności instrukcji” - czytamy w projekcie.

Najciekawszym rozwiązaniem przygotowanej ustawy wydaje się być wprowadzenie głosowania mieszanego. W tej sprawie głos zabrał poseł PiS Przemysław Czarnek: - Wybory prezydenckie będą się odbywały normalnie w lokalach wyborczych, z tym że każdy, kto nie będzie chciał przyjść do lokalu wyborczego będzie mógł oddać głos korespondencyjnie - przekazał, cytowany przez tvp.info. I dodał, że każdy wyborca, który będzie chciał oddać głos w formie korespondencyjnej, powninen zgłosić się do komisarza wyborczego na 12 dni przed terminem wyborów.

- Tym samym wypełniamy większość postulatów, które przez opozycję były przez wiele dni zgłaszane. Przywrócenie pełnej roli PKW i głosowanie tzw. mieszane, to znaczy korespondencyjne na wniosek - zaznaczył.

Ponadto rząd PiS zdecydował o przedłużeniu ważności podpisów zebranych pod kandydaturami osób ubiegających się o fotel prezydenta. Tym samym zgłoszeni na zarządzone wybory 10 maja kandydaci, po ponownym zgłoszeniu zostaną uznani za zarejestrowanych w kolejnym terminie. - Jeśli pojawi się nowy kandydat w wyborach prezydenckich, to oczywiście będą musiały zostać wydrukowane nowe karty do głosowania; jeśli taka sytuacja nie będzie miała miejsca, wówczas będzie można wykorzystać obecne karty - podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Jak donosi TVP Info, głosowanie ws. przystąpienia do prac nad rzeczonym projektem odbędzie się już dziś, w południe. Warto przypomnieć, że akt złożono dopiero wczoraj, w godzinach wieczornych.

Źródło: tvp.info

Tagi:

Jarosław KaczyńskiPrawo i Sprawiedliwość

Kamil WrzesińskiAutor

.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >