wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Owoc umowy Kaczyńskiego i Gowina ujawniony. Najważniejsze decyzje zapadną już dziś

12 Maja 2020

Autor tekstu:

Kamil Wrzesiński

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński wraz z Jarosławem Gowinem doszli do porozumienia w sprawie przeprowadzenia głosowania nad wyborem prezydenta. Przygotowany przez klub Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy określa rolę Państwowej Komisji Wyborczej w organizacji wybor&o

W poniedziałkowej konferencji prasowej brali udział posłowie PiS Łukasz Schreiber i Przemysław Czarnek oraz wicepremier Jadwiga Emilewicz. Przedstawiciele partii rządzącej poinformowali o przygotowaniu nowych rozwiązań dotyczących organizacji wyborów.

Jarosław Kaczyński dogadał się z liderem Porozumienia

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezes Porozumienia Jarosław Gowin zawarli porozumienie, w jaki sposób powinny odbyć się wybory prezydenckie w tym roku - przekazała wicepremier i minister rozwoju. 

W wyniku tego porozumienia Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się wykreślić z ustawy o tzw. tarczy 2.0 przepis dotyczący Państwowej Komisji Wyborczej. Według nowego projektu to ona będzie ponownie odpowiadać za przygotowanie pakietów wyborczych oraz ich druk. "Państwowa Komisja Wyborcza określi, w drodze uchwały, wzór karty do głosowania, w tym sposób oznaczenia jej autentyczności, wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego, uwzględniając konieczność zapewnienia tajności głosowania oraz zwięzłości i komunikatywności instrukcji” - czytamy w projekcie.

Najciekawszym rozwiązaniem przygotowanej ustawy wydaje się być wprowadzenie głosowania mieszanego. W tej sprawie głos zabrał poseł PiS Przemysław Czarnek: - Wybory prezydenckie będą się odbywały normalnie w lokalach wyborczych, z tym że każdy, kto nie będzie chciał przyjść do lokalu wyborczego będzie mógł oddać głos korespondencyjnie - przekazał, cytowany przez tvp.info. I dodał, że każdy wyborca, który będzie chciał oddać głos w formie korespondencyjnej, powninen zgłosić się do komisarza wyborczego na 12 dni przed terminem wyborów.

- Tym samym wypełniamy większość postulatów, które przez opozycję były przez wiele dni zgłaszane. Przywrócenie pełnej roli PKW i głosowanie tzw. mieszane, to znaczy korespondencyjne na wniosek - zaznaczył.

Ponadto rząd PiS zdecydował o przedłużeniu ważności podpisów zebranych pod kandydaturami osób ubiegających się o fotel prezydenta. Tym samym zgłoszeni na zarządzone wybory 10 maja kandydaci, po ponownym zgłoszeniu zostaną uznani za zarejestrowanych w kolejnym terminie. - Jeśli pojawi się nowy kandydat w wyborach prezydenckich, to oczywiście będą musiały zostać wydrukowane nowe karty do głosowania; jeśli taka sytuacja nie będzie miała miejsca, wówczas będzie można wykorzystać obecne karty - podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Jak donosi TVP Info, głosowanie ws. przystąpienia do prac nad rzeczonym projektem odbędzie się już dziś, w południe. Warto przypomnieć, że akt złożono dopiero wczoraj, w godzinach wieczornych.

Źródło: tvp.info

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >