Jarosław Kaczyński, powołując się na konstytucję, mówi o niemożliwości przełożenia wyborów.. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 3 Kwietnia 2020

Wiemy, co z wyborami. Jarosław Kaczyński powołał się na konstytucję

Jarosław Kaczyński, powołując się na konstytucję, mówi o niemożliwości przełożenia terminu wyborów prezydenckich. Jego zdaniem powinny się odbyć, gdyż na ten moment nie ma przesłanek ku temu, by wprowadzać któryś ze stanów nadzwyczajnych. Bowiem tylko w sytuacji, kiedy dojdzie do wprowadzenia stanu, np. wyjątkowego czy klęski żywiołowej, można przełożyć wybory, a jak przyznaje prezes PiS nie jest to w tej chwili rozważane. Najnowsze doniesienia "Onetu" mówią także o planowaniu przez PiS przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy do 7 lat. Bez prawa do reelekcji.

"Zgodnie z konstytucją wybory prezydenckie powinny odbyć się w tej chwili, chyba że zostałby wprowadzony stan nadzwyczajny, te warunki w tym momencie nie są spełniane" - oświadczył prezes PiS w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Agata Duda naraziła zdrowie uczniów? Niepokojące zdjęcia wywołały falę krytyki pod adresem pierwszej damyAgata Duda naraziła zdrowie uczniów? Niepokojące zdjęcia wywołały falę krytyki pod adresem pierwszej damyCzytaj dalej

Jarosław Kaczyński, powołując się na konstytucję, mówi o niemożliwości przełożenia wyborów

Prezes PiS na antenie Radiowej Jedynki, został zapytany w piątek m.in. o projekt ustawy dotyczący głosowania korespondencyjnego w wyborach. Projektem tym w piątek ma zająć się Sejm. Poruszona została także kwestia sprzeciwu opozycji wobec projektu dot. takiej formy głosowania. Lider partii rządzącej wyraził swoje zdziwienie, mówiąc, że "zupełnie nie może tego zrozumieć", a powołując się na konstytucję mówił, nie ma możliwości przełożenia wyborów na inny, późniejszy termin, zatem data 10 maja jest wciąż utrzymywana.

- Te warunki w tym momencie nie są spełniane, w związku z tym konstytucyjnie rzecz biorąc nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich w ogóle, a już w szczególności na rok - podkreślił Kaczyński.

- To są wybory całkowicie bezpieczne dla tych, którzy w nich uczestniczą, jak i dla tych, którzy je organizują - przekonywał.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Macie konto w PKO BP, Pekao, mBanku lub Credit Agricole? Właśnie wprowadzono zmiany, o których musicie wiedzieć
2. Nietrzeźwy mężczyzna uciekł z kwarantanny. Wsiadł do metra, przejechał całą linię, trwa dezynfekcja

Dodatkową niepokojącą kwestią, są najnowsze doniesienia "Onetu" o planowanym przedłużeniu kadencji Andrzeja Dudy do 7 lat. Potrzebne są do tego zmiany w konstytucji. Takiej zmiany jednak nie dałoby się wprowadzić bez opozycji - większości 2/3 głosów. Warto także przypomnieć, że to opozycja ma większość w Senacie. Wszystko jest jednak możliwe i w tej chwili na naszych oczach ważą się losy kraju, a spór wokół wyborów z każdym dniem narasta i przybiera nowe formy i pomysły. Czas pokaże, do czego w konsekwencji dojdzie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Za długie rozmowy przez telefon zablokują numer. Sieć nie zważa nawet na pakiet "bez limitu"
  3. Jarosław Kaczyński nie przejmuje się rządowymi rozporządzeniami. Za kilka dni wyruszy w podróż
  4. Rydzyk nie daje za wygraną. Jego prośba w czasie pandemii może bulwersować
  5. W tej chwili ważą się nasze losy. Zwołano pilną naradę na Nowogrodzkiej
  6. Jeden kontynent ma rekordowo mało zakażeń koronawirusem. Mieszkańcy mają przewagę, eksperci tłumaczą

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl/Radio Zet/Onet