wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wiemy, co z wyborami. Jarosław Kaczyński powołał się na konstytucję

3 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński, powołując się na konstytucję, mówi o niemożliwości przełożenia terminu wyborów prezydenckich. Jego zdaniem powinny się odbyć, gdyż na ten moment nie ma przesłanek ku temu, by wprowadzać któryś ze stanów nadz

"Zgodnie z konstytucją wybory prezydenckie powinny odbyć się w tej chwili, chyba że zostałby wprowadzony stan nadzwyczajny, te warunki w tym momencie nie są spełniane" - oświadczył prezes PiS w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Jarosław Kaczyński, powołując się na konstytucję, mówi o niemożliwości przełożenia wyborów

Prezes PiS na antenie Radiowej Jedynki, został zapytany w piątek m.in. o projekt ustawy dotyczący głosowania korespondencyjnego w wyborach. Projektem tym w piątek ma zająć się Sejm. Poruszona została także kwestia sprzeciwu opozycji wobec projektu dot. takiej formy głosowania. Lider partii rządzącej wyraził swoje zdziwienie, mówiąc, że "zupełnie nie może tego zrozumieć", a powołując się na konstytucję mówił, nie ma możliwości przełożenia wyborów na inny, późniejszy termin, zatem data 10 maja jest wciąż utrzymywana.

- Te warunki w tym momencie nie są spełniane, w związku z tym konstytucyjnie rzecz biorąc nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich w ogóle, a już w szczególności na rok - podkreślił Kaczyński.

- To są wybory całkowicie bezpieczne dla tych, którzy w nich uczestniczą, jak i dla tych, którzy je organizują - przekonywał.

Dodatkową niepokojącą kwestią, są najnowsze doniesienia "Onetu" o planowanym przedłużeniu kadencji Andrzeja Dudy do 7 lat. Potrzebne są do tego zmiany w konstytucji. Takiej zmiany jednak nie dałoby się wprowadzić bez opozycji - większości 2/3 głosów. Warto także przypomnieć, że to opozycja ma większość w Senacie. Wszystko jest jednak możliwe i w tej chwili na naszych oczach ważą się losy kraju, a spór wokół wyborów z każdym dniem narasta i przybiera nowe formy i pomysły. Czas pokaże, do czego w konsekwencji dojdzie.

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl/Radio Zet/Onet

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >