Jacek Kurski 100 lat. youtube.com/TVP InfoŹródło: youtube.com/TVP Info
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 22 Lutego 2021

Jacek Kurski ma dziś urodziny, kończy 55 lat. Podsumowanie jego dotychczasowej kariery

Jacek Kurski kończy dziś 55 lat. Wprawny polityk, zdolny przedsiębiorca, "rewolucjonista" telewizyjny... Jakby nie oceniać obecnego prezesa TVP, przyznać trzeba, że jest jedną z najbardziej wpływowych osób w państwie. To właśnie od niego zależy, jak rzeczywistość postrzega duża część Polek i Polaków.

  • Jacek Kurski obchodzi dziś swoje 55. urodziny
  • Niewielu wie, że dziennikarstwem obecny prezes TVP pasjonował się już od najmłodszych lat
  • W 2016 r. Jacek Kurski stał się jedną z najbardziej znaczących postaci w polskich mediach

Jacka Kurskiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Z okazji 55. urodzin warto jednak przyjrzeć się przebiegowi jego kariery. 

Od polityka po medialnego wizjonera 

Obecny prezes TVP urodził się w 1966 r. w Gdańsku, jako syn Witolda Kurskiego i Anny Kurskiej, działaczki Solidarności. Był niezwykle oddany matce, która podobnie jak on, powiązała swe losy z Prawem i Sprawiedliwością - w latach 2001-2007 pełniła funkcję senatora z ramienia partii. 

Z Solidarnością związany był zresztą sam Jacek Kurski, który wstąpił do niej w połowie lat 80. Niewielu dziś wie, że jedna z najbardziej wpływowych w polskich mediach postaci od najmłodszych lat pasjonowała się dziennikarstwem. Już w 1986 r. Kurski związał się bowiem z pismem "Solidarność Regionu Gdańskiego", gdzie stawiał swoje pierwsze kroki jako redaktor. Przez jakiś czas miał być nawet korespondentem BBC

Spełnianie marzeń kontynuował w Telewizji Polskiej, z którą współpracę rozpoczął na początku kolejnego dziesięciolecia. Jeszcze w czasach studiów (bądź co bądź niepowiązanych z dziennikarstwem), współtworzył tak popularne programy jak "Refleks", a nawet "Sprawa dla reportera"

Wiadomości TVP znów zaatakowały TVN i stanęły w obronie nowej gwiazdy swojej stacjiWiadomości TVP znów zaatakowały TVN i stanęły w obronie nowej gwiazdy swojej stacjiCzytaj dalej

Polityka była jednak drugą z najważniejszych pasji Jacka Kurskiego i już na początku lat 90. wiadomo było, że kształtować nową polską rzeczywistość zechce nie tylko z notatnikiem, czy kamerą, ale również z fotela parlamentarnego. Związał się zatem z Porozumieniem Centrum, którego liderem był Jarosław Kaczyński. Choć na miejsce w Sejmie przyszło mu jeszcze trochę poczekać, współpraca z ugrupowaniem dała mu możliwość rozwinięcia skrzydeł i zdobycia doświadczenia. 

Zdobyta wiedza i znajomości szybko zaprocentowały. W kolejnych latach Jacek Kurski został prezesem oddziału Ruchu Odbudowy Polski w Gdańsku i jej rzecznikiem prasowym. W 1998 r. związał się z samorządem i aż do 2001 r. pełnił funkcję wicemarszałka województwa pomorskiego. Wkrótce wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, by porzucić je na rzecz Ligi Polskich Rodzin, a następnie wrócić niczym syn marnotrawny, by w 2005 r. ponownie kandydować do Sejmu. 

Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Jacka Kurskiego i udało mu się zasiąść w jednym z sejmowych foteli wśród innych członków PiS-u. Wszystko układało się do czasu, gdy w 2011 r. został wykluczony z partii i dołączył do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, gdzie przypadła mu funkcja wiceprezesa. 

Droga do gwiazd

W 2016 r., wraz z wygraną w wyborach parlamentarnych przez Prawo i Sprawiedliwość, powierzono mu najważniejszą i najbardziej odpowiedzialną do tej pory funkcję. Jacek Kurski oficjalnie zasiadł w fotelu prezesa Telewizji Polskiej, który z krótką przerwą zajmuje po dziś dzień. 

Od 5 lat zdążył wprowadzić wiele zmian w państwowym medium, zarówno wizerunkowych jak i dotyczących ramówki. Za jeden z największych sukcesów Jacka Kurskiego w TVP poczytuje się dwukrotną organizację Eurowizji Junior, w której triumfowały polskie piosenkarki. Niejednokrotnie usłyszeć można jednak również zarzuty pod adresem działacza przez kierunek, w którym poprowadził stację pod względem światopoglądowym.

Prywatnie, prezes państwowego medium jest szczęśliwym małżonkiem Joanny Kurskiej, z którą ożenił się w 2018 r. Trzy lata wcześniej uzyskał unieważnienie swojego pierwszego małżeństwa, z Moniką Kurską, z którą doczekał się trójki dzieci: Antoniego, Zuzanny i Olgierda. Jeszcze w tym roku media obiegła informacja, że nowa żona prezesa TVP jest w ciąży i wkrótce na świat przyjdzie córeczka pary - Anna, która imię otrzyma po matce Kurskiego. 

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości ma również brata Jarosława, który - co może wielu zadziwić - pracuje jako redaktor w "Gazecie Wyborczej"

(Zdjęcie wyróżniające jest screenem z nagrania "Prezes TVP: Polacy w tym dniu chcą być z Telewizją Polską", zamieszczonego na kanale TVP Info w serwisie YouTube - youtube.com/TVP Info)

Źródło: plejada.pl, wprost.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

-