wtv.pl
Jacek Kurski 100 lat

youtube.com/TVP Info

Jacek Kurski ma dziś urodziny, kończy 55 lat. Podsumowanie jego dotychczasowej kariery

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Jacek Kurski kończy dziś 55 lat. Wprawny polityk, zdolny przedsiębiorca, "rewolucjonista" telewizyjny... Jakby nie oceniać obecnego prezesa TVP, przyznać trzeba, że jest jedną z najbardziej wpływowych osób w państwie. To właśnie od niego

  • Jacek Kurski obchodzi dziś swoje 55. urodziny

  • Niewielu wie, że dziennikarstwem obecny prezes TVP pasjonował się już od najmłodszych lat

  • W 2016 r. Jacek Kurski stał się jedną z najbardziej znaczących postaci w polskich mediach

Jacka Kurskiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Z okazji 55. urodzin warto jednak przyjrzeć się przebiegowi jego kariery. 

Od polityka po medialnego wizjonera 

Obecny prezes TVP urodził się w 1966 r. w Gdańsku, jako syn Witolda Kurskiego i Anny Kurskiej, działaczki Solidarności. Był niezwykle oddany matce, która podobnie jak on, powiązała swe losy z Prawem i Sprawiedliwością - w latach 2001-2007 pełniła funkcję senatora z ramienia partii. 

Z Solidarnością związany był zresztą sam Jacek Kurski, który wstąpił do niej w połowie lat 80. Niewielu dziś wie, że jedna z najbardziej wpływowych w polskich mediach postaci od najmłodszych lat pasjonowała się dziennikarstwem. Już w 1986 r. Kurski związał się bowiem z pismem "Solidarność Regionu Gdańskiego", gdzie stawiał swoje pierwsze kroki jako redaktor. Przez jakiś czas miał być nawet korespondentem BBC

Spełnianie marzeń kontynuował w Telewizji Polskiej, z którą współpracę rozpoczął na początku kolejnego dziesięciolecia. Jeszcze w czasach studiów (bądź co bądź niepowiązanych z dziennikarstwem), współtworzył tak popularne programy jak "Refleks", a nawet "Sprawa dla reportera"

Polityka była jednak drugą z najważniejszych pasji Jacka Kurskiego i już na początku lat 90. wiadomo było, że kształtować nową polską rzeczywistość zechce nie tylko z notatnikiem, czy kamerą, ale również z fotela parlamentarnego. Związał się zatem z Porozumieniem Centrum, którego liderem był Jarosław Kaczyński. Choć na miejsce w Sejmie przyszło mu jeszcze trochę poczekać, współpraca z ugrupowaniem dała mu możliwość rozwinięcia skrzydeł i zdobycia doświadczenia. 

Zdobyta wiedza i znajomości szybko zaprocentowały. W kolejnych latach Jacek Kurski został prezesem oddziału Ruchu Odbudowy Polski w Gdańsku i jej rzecznikiem prasowym. W 1998 r. związał się z samorządem i aż do 2001 r. pełnił funkcję wicemarszałka województwa pomorskiego. Wkrótce wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, by porzucić je na rzecz Ligi Polskich Rodzin, a następnie wrócić niczym syn marnotrawny, by w 2005 r. ponownie kandydować do Sejmu. 

Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Jacka Kurskiego i udało mu się zasiąść w jednym z sejmowych foteli wśród innych członków PiS-u. Wszystko układało się do czasu, gdy w 2011 r. został wykluczony z partii i dołączył do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, gdzie przypadła mu funkcja wiceprezesa. 

Droga do gwiazd

W 2016 r., wraz z wygraną w wyborach parlamentarnych przez Prawo i Sprawiedliwość, powierzono mu najważniejszą i najbardziej odpowiedzialną do tej pory funkcję. Jacek Kurski oficjalnie zasiadł w fotelu prezesa Telewizji Polskiej, który z krótką przerwą zajmuje po dziś dzień. 

Od 5 lat zdążył wprowadzić wiele zmian w państwowym medium, zarówno wizerunkowych jak i dotyczących ramówki. Za jeden z największych sukcesów Jacka Kurskiego w TVP poczytuje się dwukrotną organizację Eurowizji Junior, w której triumfowały polskie piosenkarki. Niejednokrotnie usłyszeć można jednak również zarzuty pod adresem działacza przez kierunek, w którym poprowadził stację pod względem światopoglądowym.

Prywatnie, prezes państwowego medium jest szczęśliwym małżonkiem Joanny Kurskiej, z którą ożenił się w 2018 r. Trzy lata wcześniej uzyskał unieważnienie swojego pierwszego małżeństwa, z Moniką Kurską, z którą doczekał się trójki dzieci: Antoniego, Zuzanny i Olgierda. Jeszcze w tym roku media obiegła informacja, że nowa żona prezesa TVP jest w ciąży i wkrótce na świat przyjdzie córeczka pary - Anna, która imię otrzyma po matce Kurskiego. 

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości ma również brata Jarosława, który - co może wielu zadziwić - pracuje jako redaktor w "Gazecie Wyborczej"

(Zdjęcie wyróżniające jest screenem z nagrania "Prezes TVP: Polacy w tym dniu chcą być z Telewizją Polską", zamieszczonego na kanale TVP Info w serwisie YouTube - youtube.com/TVP Info)

Źródło: plejada.pl, wprost.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Turyści masowo bez maseczek. Prawie 300 mandatów zostało wypisanych przez policję w Zakopanem

  • Superniania mówi wprost: że nie chce księży w przestrzeni medialnej

  • Prokuratura Krajowa ws. "kłamstwa vatowskiego". Głośna sprawa

-

undefinedundefined

Podobne artykuły

TV

Czy bukmacher może się reklamować w telewizji?

Czytaj więcej >
Telefon do prezenterów TVP Info

TV

Prezenterzy TVP zaatakowani na żywo. Głos w studio zabrał jeden z widzów

Czytaj więcej >
TVP w obronie Lewicy

TV

TVP pokazuje pozytywne wobec Lewicy materiały

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP

TV

"Wiadomości" TVP znowu atakują TVN. Tym razem poszło o Obajtka

Czytaj więcej >
wtv.pl

TV

Kamerzysta upokorzył osobę niepełnosprawną. Kazali mu m. in. wejść do kontenera na śmieci

Czytaj więcej >
wtv.pl

TV

Fala krytyki po "Pytanie na śniadanie". Prowadzący nie mieli maseczek

Czytaj więcej >