wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Interwencje policji w kościołach po zawiadomieniach. Śmiesznie niska kara

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Śmiesznie niskie kary dla nieprzestrzegających obostrzeń kościołów. Według uzyskanych przez serwis myregion.pl informacji, w dwóch parafiach w Wielkopolsce doszło do przekroczenia liczby wiernych na mszy. Mimo ogromnej liczby ludzi, kt&oacut

  • Choć episkopat prosił o to, by w czasie świąt i okresu przedświątecznego zwracać szczególną uwagę na liczbę wiernych w kościołach, niektóre parafie nie zastosowały się do tej prośby.

  • Według danych portalu myregion.pl, w Wolsztynie dwukrotnie doszło do znacznego przekroczenia liczby wiernych w kościele. Sprawa trafiła na policję.

  • Funkcjonariusze po kontroli przyznali obu łamiącym obostrzenia proboszczom karę w wysokości kolejno 20 zł i 50 zł.

Warto zwrócić uwagę, że kara za nienoszenie maski jest kilkukrotnie wyższa. 

Interwencje policji w Wolsztynie. Przekroczono liczbę wiernych

Święta wielkanocne miały być szczególną próbą dla kościołów. Już wcześniej pojawiały się sygnały, że wiele parafii nie przestrzega obostrzeń związanych z ograniczeniem osób w świątyniach.

Mimo wyraźnego apelu episkopatu i próśb kierowanych do parafii, polski Kościół nie miał żadnych narzędzi kontroli nad własnymi proboszczami i świątyniami. Doprowadziło to do łamania przepisów w wielu miejscach mimo zezwoleń na pozostawienie kościołów otwartymi. 

Warto przypomnieć, że wielu epidemiologów nie zgadzało się z decyzją o pozostawieniu kościołów otwartymi. Prof. Krzysztof Simon twierdził, że albo powinny zostać całkowicie zamknięte, albo powinno się wprowadzić w nich limit do pięciu osób w budynku, niezależnie od jego wielkości. 

Według informacji podanych przez portal myregion.pl, w Wolsztynie w województwie wielkopolskim, podczas mszy w niedzielę 28 marca w dwóch parafiach znacznie przekroczono limit osobowy. W pierwszym kościele limit wynosił 14 osób, a w środku było 81. W drugim - 120 wyznaczał limit, a wewnątrz przebywało 360.

Na miejsce wezwano policję. Funkcjonariusze postanowili ukarać proboszczy obu parafii karami wynikającymi z art. 116 kodeksu wykroczeń. To oznaczało, że pierwszemu z nich przyznano karę 20 zł, a drugiego - 50 zł.

Śmieszne kary dla proboszczów. Jak to wygląda gdzie indziej?

Jak zauważyli zszokowani internauci, kary wyznaczone dla proboszczów są mniejsze 10-krotnie niż to, co można uzyskać za brak maseczki. W takim wypadku policja może wręczyć mandat w wysokości 500 zł.

Podobnie rzecz ma się w przypadku innych miejsc, gdzie karą za nieprzestrzeganie obostrzeń może być nawet więzienie.

We Wrocławiu funkcjonariusze mieli wejść do dwóch funkcjonujących mimo rządowych zaleceń siłowni, na których ćwiczyło kolejno 18 i 8 osób. Właściciele zostali oskarżeni o „sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób”, za co grozi im nawet do 8 lat pozbawienia wolności. 

Czy w takim wypadku również i proboszczowie nie powinni być pociągnięci do odpowiedzialności na mocy tych samych przepisów? 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

źródło: [money.pl]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >