38-letnia Polka była przetrzymywana i maltretowana w Tunezji
- Wymarzony pobyt Polki za granicą przerodził się w koszmar, a kobieta szybko odkryła prawdziwe oblicze internetowego wielbiciela - przekazała Śląska Policja. Służby zrelacjonowały akcję ratunkową 38-latki, która była przetrzymywana w Tunezji. Konieczne było zaangażowanie w sprawę dyplomatów.
Śląska Policja zamieściła historię 38-letniej Polki, która stała się ofiarą Tunezyjczyka. Kobieta poznała swojego oprawcę przez internet i nic nie wskazywało, że sytuacja stanie się dla niej niebezpieczna.
- Rodząca się sympatia spowodowała, że kobieta wybrała się w wakacyjną podróż do Tunezji na spotkanie z nowym znajomym - przekazała policja.
Funkcjonariusze zdecydowali się na ujawnienie korespondencji z więzioną kobietą, by pokazać, jak przeprowadzona została akcja. Policjanci, do których kobieta zwróciła się o pomoc pytali, czy ta da radę pójść do polskiej ambasady.
Policja uratowała 38-letnią Polkę więzioną w Tunezji
Numer policjanta zdobyty kilka lat wcześniej okazał się dla Polki bezcenną szansą na uwolnienie. Miała zapisanego go w pamięci, gdyż kilka lat wcześniej była świadkiem w sprawie kryminalnej.
Akcja miała miejsce w zeszłym tygodniu. 38-latka skontaktowała się ze śledczym Zespołu do Walki z Handlem Ludźmi Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach.
- W wiadomości na telefonie prosiła o pomoc - relacjonuje Śląska Policja. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli działania. - Uruchomili wszelkie kontakty i wykorzystali techniczne możliwości, by ustalić, gdzie kobieta przebywa.
Była bita i przetrzymywana wbrew woli
Internetowa znajomość Polki i Tunezyjczyka mimo świetnych zapowiedzi okazała się prawdziwym koszmarem. 38-latka nie mogła wrócić do Polski. Co więcej, była maltretowana.
- Tunezyjczyk planował również nawiązać kontakt z jej bliskimi w celu wymuszenia od nich środków finansowych - przekazała policja.
Konieczne było uruchomienie kontaktów dyplomatycznych. Nadzór nad uwolnieniem Polki objął minister spraw zagranicznych. Lista organizacji pracujących nad uwolnieniem kobiety jest długa.
Katowiccy kryminalni współpracowali z fundacją La Strada, Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej, Interpol, tunezyjska policja oraz ambasada w Tunezji. Ujawniono zapis rozmowy między śledczymi a przetrzymywaną 38-latką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Dramatyczna walka o wolność 38-letniej Polki
Szybkie działania pozwoliły na uwolnienie kobiety. Z udostępnionej rozmowy na komunikatorze widać, że kontakt z kobietą był utrudniony.
38-latka odpisywała krótko, czysto informacyjnie. "Połączenia międzynarodowe zablokowane" czy "on mi zabiera telefon".
Źródło: materiały policyjne
- Wszczęto procedurę sprowadzenia 38-latki do ojczyzny, która wczoraj zakończyła się sukcesem. Kobieta bezpiecznie, dzięki pomocy służb wróciła do Polski - przekazała Śląska Policja.
Przy okazji śledczy opublikowali apel o czujność w przypadku internetowych kontaktów z nieznanymi osobami.
- Pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć prawdziwych intencji drugiego człowieka - czytamy w ostrzeżeniu. - Często podróż w miejsce odległe i nieznane, w którym obowiązuje inne prawo, kultura i obyczaje, może całkowicie odbiegać od naszej wizji i nieść ze sobą wiele pułapek oraz niebezpieczeństw - dodała policja.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Zdjęcia o charakterze pedofilskim i zoofilskim w "Wiadomościach" TVP. Do KRRiT trafiła skarga
Podkarpackie: 67-latka w okrutny sposób znęcała się nad psem. Kobieta trafiła do aresztu
Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: Wikimedia.org/Polska Zielona Sieć; Creative Commons Attribution 2.0