Holocaust zabrał życie wielu ludziom. Jednym z ocalałych jest Marian Turski, który spotyka się teraz z falą hejtu i nienawiści.. Twitter/Facebook/Ministerstwo KulturyŹródło: Twitter/Facebook/Ministerstwo Kultury
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 29 Stycznia 2020

Przeżył holocaust, ale zasugerował, że PiS może być zły. Życzą mu śmierci

Holocaust to potworne ludobójstwo około 6 milionów europejskich Żydów, dokonane w czasie II wojny światowej przez niemieckich nazistów. W Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, zwanym "fabryką śmierci", śmierć poniosło ponad milion ludzi. Jednym z ocalałych jest Marian Turski. Spotyka go jednak fala hejtu i nienawiści ze strony zwolenników PiS za jego słowa o walce z dyskryminacją mniejszości i o demokracji. Przez niektórych odebrane to zostało jako atak na obecnie rządzącą władzę. Na reakcję sympatyków rządu nie trzeba było długo czekać.

Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, które odbyły się kilka dni temu, jeden byłych więźniów Marian Turski wygłosił przejmującą przemowę i przekazał wiele ciekawych i pouczających słów. Mówił m.in. o walce z dyskryminacją mniejszości i o demokracji. Niektórym zwolennikom obecnie rządzącej partii wyraźnie się to nie spodobało. Na te słowa Mariana Turskiego niektórzy sympatycy PiS zareagowali w najgorszy z możliwych sposobów. W mediach społecznościowych doszło do ohydnej fali hejtu i nienawiści.

Zabójca Pawła Adamowicza: Posiedzę pewnie ze dwa lata i wyjdęZabójca Pawła Adamowicza: Posiedzę pewnie ze dwa lata i wyjdęCzytaj dalej

Holocaust zabrał życie wielu ludzi. Marian Turski ocalał. Teraz spotyka się z falą hejtu i nienawiści ze strony zwolenników PiS

O sytuacji donosi Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Autorką jednego z najbardziej szokujących wpisów atakujących Turskiego jest pani Bożena. Kobieta w swoim emocjonalnym wpisie stawia pytanie, czy "gazu nie starczyło?" - wyraźnie dając do zrozumienia, że żałuje, że tak się nie stało.

"Skandal! Nawet tu jakiś były więzień (zapewne zwolniony z Oświęcimia z powodu 'choroby') pluje na nasz sejm i łamanie konstytucji oraz nieuznawanie praw mniejszości! gazu nie starczyło?" - czytamy w skandalicznym poście pani Bożeny na Facebooku.

"Pani Bożena jest zwolenniczką PiS, uwielbia magistra Ziobrę i zachwyca się urokiem osobistym Andrzeja Dudy. Jak miliony innych podobnych sobie osób codziennie ogląda TVP i jest przekonana, że sędziowska kasta niszczy nasz kraj na zlecenie wrogich sił z zachodniej Europy i Żydów" - zaczyna swój wpis na Facebooku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

"Pani Bożena ma prawo lubić kogo chce i wierzyć w co tylko chce. Jednak musi pamiętać, że wolność słowa kończy się tam, gdzie zaczyna działać kodeks karny" - czytamy dalej.

Znieważanie byłego więźnia obozu koncentracyjnego i publiczne wyrażanie żalu, że "gazu nie starczyło" jest czymś tak podłym i niemoralnym, że wymyka się wszelkim ocenom" - piszą przedstawiciele OMZRiK.

Pani Bożena może gorzko pożałować tych słów i liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Organizacja zapowiada zgłoszenie sprawy do prokuratury.

"Pani Bożena będzie musiała opowiedzieć teraz o swoich poglądach siedząc na ławie oskarżonych, przed jednym z sędziów których wiele razy obrażała. Sprawę pani Bożeny z Bydgoszczy wraz z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa przekażemy prokuraturze i będziemy monitorować jej przebieg" - zapowiada OMZRiK.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Szykuj się na nową opłatę samochodową. Od wczoraj już obowiązuje

2. Satelity pokazały śnieg na Węgrzech, choć w tym roku jeszcze nie padał. Wyjaśnienie zagadki jest smutne

3. Z ostatniej chwili: silne trzęsienie ziemi za granicą. Są ostrzeżenia, może być jeszcze gorzej

4. Politycy chcieli przepchnąć uchwałę przeciwko LGBT. Udało się, ale pomylili skróty

5. Tadeusz Rydzyk przekroczył granicę smaku. Ordynarne słowa i groźby

6. Słowikowa przerywa milczenie ws. Piotra Woźniaka-Staraka. Nikt się nie spodziewał, ujawniła wszystko