wtv.pl > Polityka > Gazeta.pl: Mariusz Chłopik traci pracę w PKO BP. W tle dymisja Michała Dworczyka i próby osłabienia zaplecza Mateusza Morawieckiego
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:15

Gazeta.pl: Mariusz Chłopik traci pracę w PKO BP. W tle dymisja Michała Dworczyka i próby osłabienia zaplecza Mateusza Morawieckiego

Zwalniają człowieka Mateusza Morawieckiego, w tle dymisja Michała Dworczyka
Piotr Molecki/East News

Zakulisowe rozgrywki mające przynieść dymisję Michała Dworczyka wchodzą na nowy poziom. Mariusz Chłopik z PKO BP, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Mateusza Morawieckiego straci pracę. - Walka w obozie PiS o Chłopika trwała od ponad dwóch miesięcy - informuje gazeta.pl. Premier miał interweniować w tej sprawie zarówno u Jarosława Kaczyńskiego, jak i Jacka Sasina. Bezskutecznie.

Pierwsze informacje, że Mariusz Chłopik ma stracić pracę, przekazywał dla Onetu Andrzej Stankiewicz. Żeby pozbyć się człowieka Mateusza Morawieckiego, zdecydowano o likwidacji całego biura zajmującego się marketingiem sportowym w PKO BP.

Oddział Mariusza Chłopika zniknąć ma już we wtorek 1 września. Zabieg ten zlecił Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Między nim a Mateuszem Morawieckim nie ma dobrych stosunków.

Zwalniają człowieka Mateusza Morawieckiego, chodzi o Mariusza Chłopika z PKO BP

Ustalenia gazety.pl wskazują, że w procesie prowadzącym do ostatecznego zwolnienia Mariusz Chłopika miała udział głównie centralna struktura Prawa i Sprawiedliwości.

Mateusz Morawiecki od dwóch miesięcy miał zabiegać o to, by dyrketor biura w PKO BP nie stracił pracy.

Ważny w tej historii jest również punkt zwrotny dotyczący Zbigniewa Jagiełło. Prezes banku odszedł po 12 latach pracy. Mateusz Morawiecki prywatnie się z nim przyjaźni.

Pojawiające się w tle dymisja Michała Dworczyka pochłania na swojej drodze innych ludzi premiera Mateusza Morawieckiego. Na najwyższym szczeblu PiS szef rządu ma wiele osób, które nie tylko go nie popierają, ale chcą pozbawić go wpływów.

Jacek Sasin i Jacek Kurski przeciwko Mateuszowi Morawieckiemu?

Jeszcze przed odejściem Zbigniewa Jagiełły w czerwcu 2021 roku, na fotelu szefa rady nadzorczej zasiadł Maciej Łopiński. Gazeta.pl wskazuje na jego powiązania z Jackiem Kurskim - jest patronem prezesa TVP.

Niechęć Jacka Kurskiego względem Mateusza Morawieckiego nie jest dla opinii publicznej zaskoczeniem. Dodatkowo Maciej Łopiński jest blisko związany z siedzibą na Nowogrodzkiej.

Informator gazety.pl nie ma wątpliwości co do celu zwolnienia Mariusza Chłopika. - To próba osłabienia Morawieckiego - powiedział.

W banku zmienił się front

- Wybiera lojalność wobec Sasina, a nie Morawieckiego - powiedział informator w stosnku do nowego prezesa PKO BP Jana Emeryka Rościszewskiego.

Był on uznawany za człowieka Mateusza Morawieckiego, ale nie wchodził w bliższe kręgi premiera. Teraz miał zupełnie zmienić front swoich działań.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Duży konflikt w PiS

Przez dwa miesiące premier starał się nie dopuścić do rozwiązania biura Mariusza Chłopika. Dotarł nawet do samego Jarosława Kaczyńskiego, ale ten nie zdecydował się podważyć decyzji Jacka Sasina.

- Chłopik zalazł za skórę wielu ludziom w PiS. Jest na wyrost oskarżany o robienie czarnego PR-u przeciwnikom premiera - powiedział dla gazety.pl polityk z obozu rządzącego, który chciał zachować anonimowość.

Dodatkowo Mariusz Chłopik ma mieć silny konflikt z wpływową Anną Plakwicz. Zajmuje się ona mediami, w tym marketingiem politycznym dla środowiska Prawa i Sprawiedliwości.

Plotki na temat pozbywania się ludzi Mateusza Morawieckiego komentowane są osobą Michała Dworczyka. Uderzanie w kolejne osoby premiera ma doprowadzić do dymisji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: gazeta.pl Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Powiązane