wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Do 100 tys. zł świadczenia w związku z działaniami niepożądanymi szczepionki. Do 3000 zł po wstrząsie anafilaktycznym

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Powstanie Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ma on rekompensować problemy wynikające ze szczepień, które mogły pojawić się w związku z działaniami niepożądanymi wynikającymi z podania dawki. Wiadomo, że rekompensata za doświadczenie proble

  • Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych

  • Ma on rekompensować niepożądane skutki szczepień, w tym wstrząs anafilaktyczny

  • Źródłem finansowania mają być firmy farmaceutyczne dostarczające szczepionkę do Polski lub fundusz przeciwdziałania COVID-19

Świadczeniem dysponować będzie Rzecznik Praw Pacjenta, który będzie mógł je przyznawać osobom, które zgłoszą się do niego z problemami poszczepiennymi. 

Powstanie fundusz kompensacyjny? Projekt pojawił na stronie Ministerstwa Zdrowia

Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano w poniedziałek projekt ustawy dot. Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. W ramach prekonsultacji można do niego zgłaszać własne uwagi do 24 stycznia włącznie, jak przekazał rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz.

Projekt ma obejmować zmiany w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz w paru innych dokumentach prawnych dot. tej kwestii. 

W związku ze zmianą, ma powstać Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, dający możliwość osobom, które na skutek przyjęcia preparatu doświadczyły działań niepożądanych.

Świadczenia będzie można uzyskać w drodze decyzji administracyjnej rzecznika w terminie nie dłuższym niż 60 dni od złożenia wniosku.

Przy Rzeczniku Praw Pacjenta powstanie specjalny Zespół ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, którego zadaniem będzie sporządzanie merytorycznych opinii dot. przypadków niepożądanych działań szczepionek. Po tej opinii rzecznik będzie mógł zdecydować o przyznaniu bądź nie świadczenia.

Będzie miało ono charakter zryczałtowanej kwoty, różnej w zależności od okresu hospitalizacji. Jeśli wynosił on od 14 do 30 dni, rekompensata może wynieść 10 000 zł, a jeśli pobyt w szpitalu trwał 120 dni i więcej - nawet 100 000 tys. zł.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, który wymagać będzie obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji do dwóch tygodni, będzie można otrzymać 3000 zł w ramach świadczenia. 

Kto za to zapłaci?

Źródła finasowania będą dwa - jednym mają być firmy farmaceutyczne, które zawarły umowę ze Skarbem Państwa na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach Programu Szczepień Ochronnych. W przypadku, gdy porozumienie zawarto o zakupie preparatów zawarto między Komisją Europejską i państwami członkowskimi Unii Europejskiej, Fundusz finansowany będzie ze funduszu przeciwdziałania koronawirusowi.

źródło: [polsatnews.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >