wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Fryzjerzy będą zamknięci jeszcze dłużej? Niedzielski: "Zamknięcie żłobków i przedszkoli może potrwać dłużej niż dwa tygodnie"

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Już w najbliższą sobotę, 27 marca, wejdą w życie nowe obostrzenia, które rząd zdecydował się wprowadzić w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Wstępnie mają one obowiązywać do 9 kwietnia, jednak minister zdrowia Adam Niedzielski nie wykl

Powodem, dla którego rząd zdecydował na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń sanitarnych od najbliższej soboty, jest nie tylko obserwowany w ostatnich dniach wyraźny wzrost liczby zakażeń koronawirusem, ale także zwiększona liczba pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

- Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, należy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń rządzący podejmują wspólnie z ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami - czytamy na portalu gov.pl.

Za obecną eskalację sytuacji epidemicznej odpowiadać może odmiana koronawirusa wykryta po raz pierwszy w grudniu 2020 roku w Wielkiej Brytanii, która charakteryzuje się większą transmisyjnością oraz - prawdopodobnie - większą śmiertelnością od pozostałych wariantów

Coraz więcej łóżek w szpitalach zajętych jest przez pacjentów z koronawirusem i coraz więcej chorych znajduje się pod respiratorami, co sprawia, że system ochrony zdrowia jest coraz bliżej załamania. W związku z tym od soboty obowiązywać będą m.in. zaostrzone limity klientów w sklepach i wiernych w kościołach.

Przed Wielkanocą nie pójdziemy do fryzjera

Zamknięte będą ponadto żłobki i przedszkola, sklepy budowlane oraz meblowe, jak również salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. Niezmiennie zawieszone jest także funkcjonowanie hoteli (z wyjątkiem m.in. hoteli pracowniczych), muzeów, teatrów i kin oraz basenów, stoków narciarskich, siłowni i klubów fitness.

Rząd apeluje także, aby tam, gdzie to możliwe, pracownicy przeszli na pracę zdalną, jako że to właśnie zakłady pracy są według sanepidu jednymi z głównych ognisk zakażeń. Wstępnie obostrzenia te obowiązywać mają około dwóch tygodni - do 9 kwietnia - obejmując także okres Świąt Wielkanocnych.

-  Zbliża się Wielkanoc - już dziś chcę zaapelować, żebyśmy spędzili ją w wąskim gronie najbliższej rodziny. To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję i radość - mówił w trakcie niedawnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Nie jest jednak wcale wykluczone, że jeśli utrzymywać się będzie wysoka dynamika wzrostu zachorowań, konieczne stanie się przedłużenie obowiązywania obostrzeń. - Dopóki ta dynamika nie spadnie do poziomu zerowego, czyli nie dojdziemy do apogeum, nie ma w ogóle dyskusji o luzowaniu obostrzeń - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

W związku z tym - jak podaje Radio ZET - minister Niedzielski ostrzega, że zakłady fryzjerskie i kosmetyczne czy sklepy budowlane i meblowe oraz żłobki i przedszkola mogą pozostać zamknięte dłużej niż dwa tygodnie

Źródło: Radio ZET / wiadomosci.radiozet.pl, PAP.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >