wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Protestują w całej Polsce pokazując obywatelskie nieposłuszeństwo i walczą o nasze życie. Policja jest bezsilna

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Grupa Extinction Rebellion działa w ponad 74 krajach i zrzesza aktywistów młodzieżowych. Polski oddział grupy od dwóch dni protestuje na ulicach całego kraju. Demonstrujący podejmują się obywatelskiego nieposłuszeństwa. W ostatnich dniach bl

 • W ostatnich dniach działacze blokowali bydgoskie ulice, przypinali się do bramy Radia Maryja, przykleili się do drzwi Kancelarii Sejmu, a także blokowali centrum Warszawy, w tym most Poniatowskiego

 • W pikietach uczestniczą kilkudziesięcioosobowe grupy. Wobec akcji bezradni są funkcjonariusze policji. Wydobycie protestujących z łańcuchów, odklejanie od ulic, ściąganie z jezdni zajmuje nawet do 8 godzin

 • Młodzież domaga się ogłoszenia alarmu klimatycznego, wyeliminowania emisji gazów cieplarnianych do końca 2025 roku, a także powołanie Panelu Obywatelskiego

Jak podaje Oko.press, od godziny 8 rano doszło do kolejnej blokady. 11 członków Extinction Rebellion usiadło na samym środku dużego skrzyżowania przy alejach Jerozolimskich. Wzajemnie przykuli się łańcuchami, przyklejając dłonie do asfaltu. W międzyczasie musieli przetrwać uciążliwy deszcz i nie najlepszą pogodę.

"W związku z protestem środowisk ekologicznych zostały zablokowane Al. Jerozolimskie od Ronda Dmowskiego do ul. Emilii Plater. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Policjanci prowadzą czynności zmierzające do udrożnienia ruchu. Kierowane będą wnioski o ukaranie" - czytamy w komunikacie policji.

Grupa Extinction Rebellion oskarża rząd o kłamstwa. Młodzież ruszyła na ulice całej Polski

Wczoraj o godzinie 8 rano rozpoczęła się jednoosobowa blokada na warszawskim moście Poniatowskiego. "Jestem przerażony, że będę mógł zabić za wodę na wojnie klimatycznej" - mogliśmy przeczytać na transparencie. Funkcjonariusze po kilku minutach udrożnili ruch, a także skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

- Chciałem stanąć na środku, naprzeciwko tego wszystkiego. Postawić zwykłego człowieka, bez rur, banerów, tysiąca elementów, wielkiego planu. Stanąć samotnie. Pokazać historię jednego człowieka, trochę zdesperowanego, trochę zagubionego. [...]. Boję się co zrobią ludzie, gdy gorąc, susza i głód zmusi nas do walki o przetrwanie - komentował członek Extinction Rebellion.

Wczoraj do drzwi Kancelarii Sejmu na 5 godzin przykleiła się jedna z aktywistek klimatycznych. Wokół niech zgromadziło się kilkudziesięciu protestujących. Policja i straż marszałkowska były bezradne. Dopiero straż pożarna podjęła skuteczne działania. Służby mundurowe zdają się znacznie łagodniej podchodzić do Extinction Rebellion. Na udostępnionych nagraniach nie dochodzi do szarpanin, użycia gazu pieprzowego, czy też rozwożenia po stołecznych komisariatach.

Prace służb obserwują parlamentarzyści i członkinie Strajku Kobiet. Wczoraj pod Kancelarią Sejmu można było dostrzec Magdę Filiks z Koalicji Obywatelskiej, Katarzynę Piekarską z Inicjatywy Polska, Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk i Annę Marię Żukowską z Lewicy, a także Klementynę Suchanow.

W czwartek zaś pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu zebrało się kilkadziesiąt osób. Część z nich przykuło się do bramy Radia Maryja. - Mówcie prawdę. Nasza przyszłość jest niepewna. Nasza, naszych dzieci i naszych wnucząt. [...] Katastrofa klimatyczna - to fakt. Wymieranie gatunków - to fakt. Nowe wirusy, głód, wojny, wielkie fale migracji - to fakt. Niemoc rządu - to fakt. Oszustwa rządu - to fakt. Jesteśmy oszukiwane - to fakt. Nie bądźcie obojętni - komentowała uczestniczka akcji.

Extinction Rebellion jest grupą nieformalną. Każdy może zaangażować się w działania międzynarodowej inicjatywy. Poniżej przedstawiamy jej wartości.

 • Działamy bez użycia przemocy; wierzymy, że to słuszna i najskuteczniejsza droga do zmiany systemu

 • Wspólnie tworzymy struktury niezbędne do przeciwstawienia się istniejącym systemom władzy

 • Żyjemy w toksycznym systemie, ale żadna poszczególna jednostka nie jest temu winna

 • Aktywnie ograniczamy koncentrację władzy. Sprawiedliwie się nią dzielimy i rozbijamy hierarchię

 • Aktywnie pracujemy nad stworzeniem bezpiecznej i inkluzywnej przestrzeni dla każdego

 • Dzielimy się wiedzą, uczymy się i wyciągamy wnioski, aby działać coraz skuteczniej

 • Opuszczamy strefę komfortu, aby działać na rzecz zmiany

 • Tworzenie kultury, która jest zdrowa, wytrzymała i odpowiada na bieżące potrzeby

 • Tworzymy świat przyjazny dla przyszłych pokoleń

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

 • Awantura w "Kropce nad i". "A zna pan Mariana Basia?"

 • Policja nie zareagowała, bo były mąż "nie połamał Katarzynie nóg". Jej piekło trwa od 5 lat

 • Hanna Lis natrafiła na filmik z Andrzejem Dudą. "Niech on już wraca na narty"

Źródło: [Exctinction Rebellion]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Lody Milka wycofywane ze sklepów. Mają zawierać szkodliwą substancję

Czytaj więcej >
Foka czeka

Foka próbowała wyjść na brzeg, by odpocząć. Plażowicze skutecznie uniemożliwili jej wejścia na plażę

Czytaj więcej >
Szczwół plamisty

Roślina, którą łatwo pomylić z pietruszką lub pasternakiem. Jej spożycie doprowadzi do bolesnej śmierci

Czytaj więcej >

Urządzamy eko biuro - o czym mowa w praktyce?

Czytaj więcej >