wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

GW: Służby już w styczniu alarmowały o epidemii. Rząd nie potraktował ich poważnie

23 Marca 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Epidemia wirusa SARS-CoV-2, jej wybuch w Europie i w Polsce, był do przewidzenia. Alarmowały służby i eksperci. Jednak rząd to zignorował, mimo że, jak donosi "Gazeta Wyborcza", już w styczniu 2020 r. dostał notatkę od Agencji Wywiadu, że zagroż

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", polski rząd już w styczniu był powiadamiany o realnym zagrożeniu płynącym z Chin. Chodziło o koronawirusa. Pojawiły się ostrzeżenia, że epidemia prędzej czy później dotrze do Europy i nie ominie także Polski. Wybuch epidemii w naszym kraju był niewątpliwie do przewidzenia, jednak zostało to zlekceważone w pierwszej fazie doniesień.

Epidemia w Polsce była do przewidzenia. Rząd to zignorował

Według źródeł "Gazety Wyborczej" pierwsze informacje o epidemii koronawirusa i jej ryzyku pojawiły się już w styczniu. Informacja ta znalazła się także w notatce Agencji Wywiadu, dla której Chiny stanowią jeden z najważniejszych kierunków działania. Wraz z innymi służbami Agencja Wywiadu sprawdzała i badała, na ile doniesienia o koronawirusie mogą być wyolbrzymiane i służyć do prowadzenia działań propagandowych oraz szerzenia paniki.

Jednak, jak czytamy na stronie "GW", polski wywiad wniósł niezwykle ważny i cenny wkład w zawartość NATO-wskich analiz. Polskie służby jako pierwsze podkreślały powagę sytuacji i mówiły o tym, że to wcale nie musi być wojna czysto propagandowa, lecz może to być realne zagrożenie dla całego świata, w tym Polski.

– Już w styczniu Agencja Wywiadu ostrzegała, że zagrożenie jest realne, trzeba się na nie przygotować, a epidemia na pewno nie ograniczy się tylko do obszaru Chin – ujawnia informator "GW", który miał dostęp do analizy Agencji.

Według informatora "GW", o czym czytamy w ich artykule, najpoważniej sprawę miała potraktować chociażby Estonia, której reakcja oraz działania były szybkie i w porę została przygotowana odpowiednia ilość sprzętu ochronnego (maseczki, kombinezony, płyny odkażające), mobilne laboratoria itp. Niestety, spora część innych europejskich krajów, w tym Polska, podchodziła do sprawy bardziej na chłodno i traktowała ją mniej poważnie. Bardzo długo trzymano się tezy, że skala zagrożenia jest wyolbrzymiana, przesadzona i wykorzystywana przez wrogą NATO i USA propagandę. Taką właśnie postawę do niedawna przyjmował sam Donald Trump, prezydent Stanów Zjednocznych, a polski rząd poszedł w jego ślady.

Źródło: wyborcza.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >