wtv.pl > Gospodarka > Emerytura nie wystarcza na godne leczenie. Leki w Polsce osiągają bardzo wysokie ceny
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:03

Emerytura nie wystarcza na godne leczenie. Leki w Polsce osiągają bardzo wysokie ceny

Tanie leki dla emerytów i rencistów to mit?
Marek BAZAK/East News Zofia Bazak

Polska nie jest dobrym krajem dla emerytów i rencistów? Drogie jest nie tylko życie codzienne, ale również leki. Przy odrobinie szczęścia czas oczekiwania na rehabilitację wynosi 9 miesięcy. Prywatna wizyta u rehabilitanta to wydatek rzędu nawet 150 zł. To jednak nie wszystko, leczenie nerwów - 30 zł, leki na ból - 35 złotych, ochrona wątroby - 60 zł. Do tego maści, czy zastrzyki przeciwzakrzepowe. Lista wydatków rośnie wyjątkowo szybko.

Przyznanie emerytom tzw. trzynastki i czternastki nie jest pocieszeniem, gdy konieczne jest wykupienie leków. Kwoty zostawiane w aptekach są wyjątkowo duże.

Se.pl sprawdził, ile kosztuje standardowe leczenie starszych osób.

Na początku czas oczekiwania na rehabilitację

Mało który emeryt lub rencista może pozwolić sobie na korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej. Leczenie na NFZ nie jest jednak jednoznaczne z brakiem opłat. Dodatkowo, w przypadku publicznej służby zdrowia, znacząco wydłuża się czas oczekiwania.

Jak podaje se.pl, po kontakcie z rejestracją NFZ najbliższy termin na rozpoczęcie rehabilitacji to ten za 9 miesięcy. Standardową propozycją składaną emerytom i rencistom jest około rok, a nawet dwa lata oczekiwania.

W przypadku palącego problemu i skorzystaniu z prywatnej rehabilitacji trzeba liczyć się z wydatkiem 100, a nawet 150 złotych na jedną wizytę. Przy założeniu 10 wizyt w miesiącu, kwota leczenia wzrasta do 1500 złotych.

Sama rehabilitacja praktycznie nigdy nie wystarcza. W przypadku leczenia nerwów w apteczce znajdować musi się Egzysta. Miesięcznie kosztować będzie 30 złotych.

Ile kosztują leki? Emeryci wydają na nie krocie

To jednak dopiero początek wydatków. Ukojenie bólu Tramalem kosztuje 35 złotych. Jednocześnie silne leki negatywnie wpływają na wątrobę. Heparegen za 60 złotych miesięcznie pozwoli ochronić narząd przed działaniem leków.

Leczenie nerwów to również maści z diklofenakiem sodowym, które rozgrzewają nogi zmagające się z problemami nerwowymi. Niestety emerytura uszczuplona zostanie o kolejne 20 złotych miesięcznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Następne 20 złotych senior wyda w aptece na witaminę D. Rehabilitacja to bardzo często również zastrzyki przeciwzakrzepowe. To jeden z większych wydatków - 345 zł miesięcznie.

Koszty leczenia nie są współmierne do wysokości emerytury

Se.pl udowadnia, że emerytura nie jest wystarczająca do zapewnienia seniorom właściwej opieki medycznej. Osoba pobierająca od ZUS świadczenie i lecząca się jednocześnie na schorzenia ograniczające ruch, odwiedzając aptekę, może być zaniepokojona, słysząc cenę leków.

Przedstawiony powyżej przykład emeryta pokazuje, że leczenie kosztować może nawet 2160 złotych netto. Przy założeniu emerytury minimalnej i faktu, że poza lekami i leczeniem trzeba również jeść, sytuacja polskich seniorów zdecydowanie nie jest dobra.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: se.pl Zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News Zofia Bazak

Tagi: Emerytura