wtv.pl > Polska > Egzamin ósmoklasisty. Uczniowie znają już swoje wyniki
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:18

Egzamin ósmoklasisty. Uczniowie znają już swoje wyniki

Egzamin ósmoklasisty
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Uczniowie poznali dziś swoje wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Mogą oni wpisywać je już do systemów rejestracyjnych do szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki obrazują bardzo dokładnie, jak wygląda edukacja szkolna w różnych regionach Polski - pojawiają się widoczne różnice między miastami i wsią.

Średnie wyników nie odbiegają znacząco od tych w latach ubiegłych.

Egzamin ósmoklasisty. Są już wyniki

W tym roku egzaminy ósmoklasisty przeprowadzane były później niż zazwyczaj - trwały od 25 do 27 maja. Wszystko przez zdalne nauczanie.

Z tego względu przesunęło się również przesyłanie wyników. Tym razem uczniowie otrzymali je dopiero 2 lipca.

Ósmoklasiści pisali egzaminy z trzech przedmiotów - języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Według średniej to właśnie ta ostatnia kategoria wypadła najlepiej wśród uczniów.

Młodzież mogła wybierać spośród sześciu języków obcych do zdawania - angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Najwięcej z nich wybrało język angielski. Średni wynik w Polsce z tego egzaminu wyniósł 66 proc., z niemieckiego zaś 49 proc. Pozostałe języki ze względu na małą liczbę zdających i wysokie przygotowanie miały średnie oscylujące wokół 50 do 80 proc.

Średnia w całym kraju z języka polskiego wyniosła 60 proc. a z matematyki - 47 proc.

Wsie poszkodowane. Widać, gdzie nie idzie nauka niektórych przedmiotów

Szczególne rozwarstwienie na linii miasto-wieś widać na przykładzie egzaminów z języka angielskiego - w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców średnia wynosiła 75 proc. a na wsiach - 59 proc.

Podobnie kwestia wygląda z matematyką i językiem polskim, tam jednak różnice są nieco mniejsze - w języku polskim to różnica 58 do 64, a matematyka 44 do 54.

To po raz kolejny pokazało problemy nie tylko z nauką zdalną, ale również z dostępem do edukacji w ogóle - wyższy poziom w szkołach miejskich jest normą, jednak tegoroczne różnice zaznaczają się jeszcze bardziej również ze względu na warunki, w jakich przez cały rok pracowali uczniowie i nauczyciele.

Uczniów czeka teraz rekrutacja

Teraz wielu uczniów czeka rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Do 14 lipca należy obowiązkowo wypełnić i złożyć wniosek do danej szkoły, a do 22 lipca w każdej szkole powinny pojawić się już listy zakwalifikowanych.

Wszystkim kandydatom życzymy powodzenia w rekrutacji do wymarzonych szkół.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne