wtv.pl
Konferencja prasowa z udzialem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnetrznych i administracji Mariusza Kaminskiego oraz Komendanta Glownego Policji gen. insp. Jaroslawa Szymczyka, w sprawie bezpieczenstwa funkcjonariuszy policji w kontekscie pobicia w Pastuchowie.

Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 16.09.2020. MSWiA.

Dziennikarze pytają, MSWiA milczy. Dlaczego ministerstwo nie odpowiada na pytania o uchodźców?

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Jan Kietliński

Udostępnij:

Od początku sierpnia kilkuset nielegalnych imigrantów przekroczyło granicę między Polską, a Białorusią. Jednak grupa raptem kilkudziesięciu osób nadal przebywa przy granicy. Od kilku tygodni aktywiści i posłowie starają się udzielić pomocy potrzebującym. Straż Graniczna zablokowała jednak dostęp do uchodźców, których stan pogarsza się każdego dnia. Dziś prezydent ma wprowadzić stan wyjątkowy, którego celem jest całkowite odcięcie wschodniej granicy. Dlaczego więc MSWiA nie udziela żadnych informacji na ten temat?

Kilkuset uchodźców, którzy dotarli już do Polski, zostało rozlokowanych w licznych, bliżej nieznanych lokalizacjach. Wczoraj w internecie pojawiła się informacja, że w jednym z ośrodków pod Warszawą doszło do zatrucia afgańskiej rodziny trującymi grzybami. Niektóre doniesienia mówią, że w wyniku tego zatrucia zmarł sześcioletni chłopiec.

Pojawiają się też informacje o fatalnym stanie zdrowia uchodźców na granicy. Aktywiści mówią, że część z nich niedługo umrze. Są to makabryczne informacje, które wymagają komentarza. Jednak MSWiA nie jest chętne do rozmowy.

MSWiA zbywa dziennikarzy

Zarzuty wobec organów władzy są nagminne i często poważne. Doszło nawet do konfliktu posła Lewicy, Macieja Koniecznego, ze Strażą Graniczną, której zarzucił on używanie przemocy wobec imigrantów. Mimo, że zarzut oparty był na doniesieniach, reakcja Straży Granicznej była ostra.

- To uwłaczanie naszej godności, naszemu mundurowi - komentowała w rozmowie z nami rzeczniczka Straży Granicznej.

Tymczasem my próbowaliśmy skontaktować się z przedstawicielstwem MSWiA, żeby porozmawiać na temat plotek i pogłosek. To właśnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odpowiada za politykę migracyjną i to tam zapadają aktualnie najważniejsze decyzje. Niestety, odzewu nie było.

W zeszłym tygodniu wykonaliśmy co najmniej kilkanaście telefonów, na różne numery podane na stronie MSWiA. Tylko niektóre zostały odebrane. Mimo weryfikacji i akceptacji pytań, biuro rzecznika nie wystawiło nikogo, kto byłby w stanie na nie odpowiedzieć. 

Usłyszeliśmy wielokrotne deklaracje i obietnice obejmujące konkretne ramy czasowe. Ministerstwo jednak zdania nie dotrzymało. 

Dlaczego kontakt z dziennikarzami jest ważny?

W każdej sprawie, najbardziej istotny jest przekaz. W najlepszy sposób pokazuje to aktualna sytuacja. Na światło dzienne wychodzi bardzo dużo nowych, kontrowersyjnych informacji, z których część okazuje się być nieprawdą.

Gdy istotna instytucja państwowa milczy, nie mamy możliwości konfrontowania plotek, ani faktów. Sytuacja staje się skomplikowana w momencie, w którym powielane są fake newsy, które mogą zaszkodzić ludziom i mieć poważne konsekwencje społeczne.

Brak informacji jest w stanie wzbudzić nieufność wobec instytucji, bądź organu władzy. Ludzie mogą mieć poczucie, że istotne informacje są przed nimi zatajane. Dlatego tak ważna jest transparentność działań i płynny kontakt z mediami.

Tagi:

MSWiAMinisterstwo Spraw Wewnętrznych i Administracjiuchodźcy

Jan KietlińskiAutor

Jestem byłym studentem stosunków międzynarodowych na Uczelni Łazarskiego. Interesują mnie tematy sfery społecznej i kulturowej. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe zwyczaje i tradycje, pasjonuje mnie lokalny folklor. Odwiedziłem ponad 40 krajów i uważam się za obywatela świata. Płynnie władam językiem angielskim i rosyjskim, a w planie mam naukę kilku języków skandynawskich.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jan.kietlinski@wtv.pl

Podobne artykuły

“Jak tylko wrócę, od razu trafię do więzienia”. Białorusini uciekli do Polski i opowiedzieli nam swoje historie [REPORTAŻ]

Czytaj więcej >
Wyrzucenie uczennicy wywołało dyskusję w całym kraju.

Lewica staje w obronie uczniów prześladowanych w szkołach. Szczegóły porannej konferencji

Czytaj więcej >
Noszenie masek miało wpływ na każdego z nas.

Od jutra żegnamy maseczki na świeżym powietrzu. Jak wpłynęły one na nasze życie? Rozmowa z psychologiem

Czytaj więcej >
Konflikt w Izraelu narasta.

Eskalacja konfliktu w Izraelu. Konieczny: “Ugięcie się ze strony Izraela to jedyny sposób na zmianę”

Czytaj więcej >