wtv.pl
Andrzej Duda

WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Duda wysuwa poważne oskarżenia wobec Adama Bodnara. "Głosił hasła antypolskie"

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Andrzej Duda postanowił wygłosić krótkie przemówienie dotyczące tradycji demokratycznej w Polsce z okazji święta konstytucji 3 maja. Niespodziewanie zaatakował również Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, który od dłuższego czasu na arenie międzynarodowej krytykuje styl rządów PiS.

Przyczyną tak ostrej krytyki było pytanie znajdującego się na sali estońskiego dziennikarza, który znajdował się na sali. Aktualnie trwa wizyta prezydentki Estonii, Kersti Kaljulaid, w Polsce.

Andrzej Duda ostro skrytykował Adama Bodnara

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z prezydentką Estonii, Kersti Kaljulaid, która rozpoczęła swoją wizytę w Polsce. W czasie spotkania z dziennikarzami, podkreślił rolę, jaką miała konstytucja 3 maja dla wszystkich krajów, których granice tworzyły niegdyś Rzeczpospolitą.

W pewnym momencie obecny na konferencji estoński dziennikarz spytał polską głowę państwa o wypowiedź Adama Bodnara, który twierdził, że brak zdecydowanych działań Unii Europejskiej może doprowadzić do zejścia Polski z demokratycznej ścieżki.

Duda w odpowiedzi na pytanie podkreślił, że podobnie jak wszystkie państwa bałtyckie, Polska jest jednym z przykładów praworządności i doskonale zna znaczenie tego słowa. W ostrych słowach prezydent odniósł się do słów polskiego RPO.

Stwierdził, że wszelkie insynuacje, które pojawiają się u opinii międzynarodowej dotyczące polskiej praworządności, a pochodzące z ust Bodnara, nie są poparte żadnymi dowodami. Dodał również, że wyglądają na narzędzie do uprawiania walki politycznej. W ten sposób chciał również podważyć kompetencje obecnego RPO na jego stanowisku.

„Zmiana RPO jest bardzo pilną sprawą”

Duda odniósł się do kwestii wyborów w Polsce - stwierdził, że te są jak najbardziej demokratyczne i wolne, nie ma więc powodów do podobnych słów. W ten sposób miały przecież być wybrane obecne władze.

Według prezydenta, działania Bodnara są antypolskie, a również antypaństwowe. Bodnar miałby wystawiać całej Polsce bardzo złe świadectwo swoim zachowaniem, jak twierdzi Duda. W związku z tym „zmiana RPO jest bardzo pilną sprawą”, jak powiedział podczas konferencji.

Przypomnijmy, że Adam Bodnar od początku kadencji PiS krytykował działania partii, podkreślając przede wszystkim problemy związane z praworządnością - kwestią przejęcia prokuratury przez obecną władzę i problemów z przeciwnymi władzy sędziami. Odnosił się również do obsadzania stanowisk w Trybunale Konstytucyjnym i Sądzie Najwyższym, na których pojawiały się osoby niekompetentne.

Bodnar otwarcie krytykował również pomysł wyborów kopertowych oraz problemy z ich organizacją w czasie pandemii. Zwracał uwagę na brak przejrzystości w kwestiach m.in. kampanii wyborczej oraz odnosił się do wydanych na te wybory pieniędzy. Wspierał również pośrednio działania Strajku Kobiet i prawo obywateli do gromadzenia się.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Możliwy przypadek trąby powietrznej we wschodniej Polsce. Doszło do zniszczeń

  • Monika Richardson płaciła alimenty na dzieci Zamachowskiego

  • Były szef GIS-u uważa, że niezaszczepieni przyczynią się do kolejnej fali koronawirusa

źródło: [interia.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >