wtv.pl
Donald Tusk

Flickr/Piotr Drabik (CC BY 2.0)

Donald Tusk przeżywa dramatyczne chwile. "Nie zdążyłem mu tego powiedzieć"

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Donald Tusk jest w żałobie. Były premier nie zdążył pożegnać się ze swoim mentorem, Andrzejem Osęką, krytykiem sztuki i działaczem „Solidarności”. Jak wspomniał polityk, książki zmarłego znał na pamięć. Żałował, że nie zdążył mu powiedzieć, jak wielki wpływ na niego miały jego dzieła.

Osęka zmarł 1 maja 2021 roku w Warszawie.

Donald Tusk nie zdążył pożegnać się z ważną dla niego osobą

Donald Tusk zamieścił 3 maja na swoim Twitterze krótki wpis, w którym przyznał, że poniósł ogromną stratę. Zmarł niezwykle ważny dla niego naukowiec, pisarz i publicysta, Andrzej Osęka.

Osęka był krytykiem sztuki i to właśnie tej dziedziny najbardziej dotyczyła jego twórczość. Okazało się, że napisane przez niego książki wywarły ogromne wrażenie na młodym Donaldzie Tusku i stały się dla niego bardzo ważne - jednej z nich nauczył się nawet na pamięć.

Tusk opowiedział krótką anegdotę o tym, jak otrzymał dzieło Osęki, syntezę „100 najsłynniejszych obrazów” od swojego ojca. Książka była dla niego niezwykle ważna i towarzyszyła mu przez całe jego życie. Pełen żalu były premier stwierdził, że chciałby móc powiedzieć o tym fakcie zmarłemu - teraz pożałował, że nigdy tego nie zrobił.

Klaudia Jachira vs Andrzej Duda

Jachira pokazała transparent "Konstytucja" podczas przemówienia Dudy w Sejmie

CZYTAJ DALEJOsękę żegnały również inne ważne postaci kultury, sztuki, polityki i nauki. Prof. Michał Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego przypomniał krytyczny tekst Osęki na temat nienawiści w rysunkach prawicowych publicystów. Krytyk miała często działać na rzecz krytyki zjawisk rasistowskich oraz ksenofobicznych.Kim był Andrzej Osęka?

Andrzej Osęka zmarł 1 maja 2021 roku w Warszawie w wieku 88 lat - w grudniu obchodziłby 89 urodziny. Był przede wszystkim krytykiem literackim, ale w czasach „Solidarności” mocno zaangażował się w jej działalność.

Był autorem m.in. „100 najsłynniejszych obrazów”, „Mitologii artysty” czy „Siedmiu dróg sztuki współczesnej”. Chętnie próbował swoich sił jako publicysta - pisał dla „Przeglądu Kulturalnego”, „Kultury”, a potem „Gazety Wyborczej”, „Wprost” czy „Polityki”. Dla paryskiej „Kultury” pisał pod pseudonimem Paweł Mogra. Był również związany z prasą podziemną w Polsce.

Aktywnie działał w stowarzyszeniu Otwarta Rzeczpospolita sprzeciwiającym się antysemityzmowi i ksenofobii zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Stowarzyszenie zostało założone w 1999 roku i dziś ma około 200 członków - w tym osoby związane ze światem nauki i sztuki.

W 2011 roku Osęka otrzymał Order Odrodzenia Polski z ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego syn, Piotr, historyk, otrzymał podobne w 2013 roku za działania na rzecz upamiętnienia wydarzeń marca '68.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Uchwalono obowiązkowe szczepienia. Bez nich prawdopodobnie nie wejdziesz też do wielu miejsc

  • Urodziny o. Rydzyka już za kilka dni. Szykują dla niego specjalny "prezent", raczej się nie ucieszy

  • Jedna z głównych twarzy PiS nagle odchodzi z klubu. Wiadomo, co teraz planuje, prezes będzie wściekły?

źródło: [o2.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Gwiazdy

Artur Barciś odszedł z Kościoła. "Już dawno się pożegnałem"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Gwiazdy

Andrzej Duda wykonał piękny gest na pogrzebie Wiesława Gołasa. Tego nikt się nie spodziewał

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Gwiazdy

Zmarła Krystyna Kołodziejczyk. Aktorka zmagała się z ciężką chorobą

Czytaj więcej >
Klara Williams

Gwiazdy

Klara Williams wystąpi w "Twoja twarz brzmi znajomo". To siostrzenica Mateusza Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wiesław Gołas

Gwiazdy

Nieoczekiwana śmierć Wiesława Gołasa. Znajomi aktora twierdzą, że zaczynał nabierać sił

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Nie żyje Bart Sosnowski. Muzyk miał 38 lat

Czytaj więcej >