Donald Tusk przeżywa dramatyczne chwile. "Nie zdążyłem mu tego powiedzieć"
Donald Tusk jest w żałobie. Były premier nie zdążył pożegnać się ze swoim mentorem, Andrzejem Osęką, krytykiem sztuki i działaczem „Solidarności”. Jak wspomniał polityk, książki zmarłego znał na pamięć. Żałował, że nie zdążył mu powiedzieć, jak wielki wpływ na niego miały jego dzieła.
Osęka zmarł 1 maja 2021 roku w Warszawie.
Donald Tusk nie zdążył pożegnać się z ważną dla niego osobą
Donald Tusk zamieścił 3 maja na swoim Twitterze krótki wpis, w którym przyznał, że poniósł ogromną stratę. Zmarł niezwykle ważny dla niego naukowiec, pisarz i publicysta, Andrzej Osęka.
Osęka był krytykiem sztuki i to właśnie tej dziedziny najbardziej dotyczyła jego twórczość. Okazało się, że napisane przez niego książki wywarły ogromne wrażenie na młodym Donaldzie Tusku i stały się dla niego bardzo ważne - jednej z nich nauczył się nawet na pamięć.
Tusk opowiedział krótką anegdotę o tym, jak otrzymał dzieło Osęki, syntezę „100 najsłynniejszych obrazów” od swojego ojca. Książka była dla niego niezwykle ważna i towarzyszyła mu przez całe jego życie. Pełen żalu były premier stwierdził, że chciałby móc powiedzieć o tym fakcie zmarłemu - teraz pożałował, że nigdy tego nie zrobił.
Osękę żegnały również inne ważne postaci kultury, sztuki, polityki i nauki. Prof. Michał Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego przypomniał krytyczny tekst Osęki na temat nienawiści w rysunkach prawicowych publicystów. Krytyk miała często działać na rzecz krytyki zjawisk rasistowskich oraz ksenofobicznych.Pół wieku temu tata kupił mi „100 najsłynniejszych obrazów”, współautorem której był Andrzej Osęka. Jako dziecko nauczyłem się jej na pamięć i brałem ze sobą w każdą podróż. Stała się dla mnie przewodnikiem na całe życie. Pan Andrzej odszedł, a ja nie zdążyłem mu tego powiedzieć.
— Donald Tusk (@donaldtusk) May 2, 2021
1 maja zmarł Andrzej Osęka. Ten niezwykły erudyta i znawca sztuki był od wielu lat zaangażowany w walkę z wszelkimi przejawami rasizmu i dyskryminacji. Poniżej jego analiza ilustracji z prasy prawicowej, którą przygotował dla Otwartej Rzeczpospolitej. Będzie go bardzo brakować. pic.twitter.com/7rm3vLBFNo
— Michał Bilewicz (@Michal_Bilewicz) May 2, 2021
Kim był Andrzej Osęka?
Andrzej Osęka zmarł 1 maja 2021 roku w Warszawie w wieku 88 lat - w grudniu obchodziłby 89 urodziny. Był przede wszystkim krytykiem literackim, ale w czasach „Solidarności” mocno zaangażował się w jej działalność.
Był autorem m.in. „100 najsłynniejszych obrazów”, „Mitologii artysty” czy „Siedmiu dróg sztuki współczesnej”. Chętnie próbował swoich sił jako publicysta - pisał dla „Przeglądu Kulturalnego”, „Kultury”, a potem „Gazety Wyborczej”, „Wprost” czy „Polityki”. Dla paryskiej „Kultury” pisał pod pseudonimem Paweł Mogra. Był również związany z prasą podziemną w Polsce.
Aktywnie działał w stowarzyszeniu Otwarta Rzeczpospolita sprzeciwiającym się antysemityzmowi i ksenofobii zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Stowarzyszenie zostało założone w 1999 roku i dziś ma około 200 członków - w tym osoby związane ze światem nauki i sztuki.
W 2011 roku Osęka otrzymał Order Odrodzenia Polski z ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego syn, Piotr, historyk, otrzymał podobne w 2013 roku za działania na rzecz upamiętnienia wydarzeń marca '68.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Uchwalono obowiązkowe szczepienia. Bez nich prawdopodobnie nie wejdziesz też do wielu miejsc
Urodziny o. Rydzyka już za kilka dni. Szykują dla niego specjalny "prezent", raczej się nie ucieszy
źródło: [o2.pl]