Donald Tusk. MATEUSZ SLODKOWSKI/AFP/East NewsŹródło: MATEUSZ SLODKOWSKI/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 22 Stycznia 2021

Nagonka na Donalda Tuska w programie TVP. "Czy on jest zdrowy na umyśle?"

Tematem ostatniego odcinka „Motelu Polska” był m.in. Donald Tusk mówiący po niemiecku. Uczestnicy nie mieli litości - pytali się o to, czy były premier jest zdrowy na umyśle, sugerowali podlizywanie się niemieckiemu rządowi i żartowali, że polski polityk wykonał „hołd tuski”. To kolejny odcinek mający uderzać w jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej polityki.

Zaskakujące, co działo się w odcinku. Chodziło jedynie o słowa Donalda Tuska skierowane do niemieckiej partii CDU.

Donald Tusk skrytykowany w „Motelu Polska”

„Motel Polska” w zamierzeniu jest programem satyrycznym TVP, opierającym się na komentowaniu materiałów telewizyjnych przez znajdujących się w różnych pokojach ludzi. Uczestnicy mieli nie powstrzymywać się przed ostrymi wypowiedziami nastawionymi na prześmiewczość.

Często tematami żartów byli politycy opozycji, w szczególności bardziej znane osobistości Platformy Obywatelskiej. Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci występujących w programowych komentarzach był Donald Tusk - osoba dla TVP niezwykle istotna, bo budująca dychotomię pomiędzy rządami PO i PSL-u, a rządami PiS. 

Również w tym odcinku były premier okazał postacią przewodnią. Nawiązano do jego przemówienia wygłoszonego przezeń po niemiecku do partii CDU, która zyskała w ostatnim czasie nowego lidera. Uczestnicy „Motelu Polska” przyglądali się temu wydarzeniu.

Niespodziewane słowa Andrzeja Dudy w TVN. Zwrócił się do Polek i Polaków z ważnym apelem ws. obostrzeńNiespodziewane słowa Andrzeja Dudy w TVN. Zwrócił się do Polek i Polaków z ważnym apelem ws. obostrzeńCzytaj dalej

- On nie jest zdrowy na umyśle - mówiła jedna z kobiet. 

- Hołd tuski. Słowa uwielbienia i poddaństwa złożone CDU - dodała inna. 

- Nasz były premier nie ma nic wspólnego z Polakami - powiedział inny uczestnik.

Podobnych komentarzy było więcej, a wszystkie odnosiły się do jednej tylko wypowiedzi Donalda Tuska, który miał nadzieję na dobrą współpracę z CDU w następnych latach.

Materiał „Wiadomości” o Tusku, a w nim... naziści

Odcinek „Motelu Polska” nawiązywał również do obszernego materiału „Wiadomości” TVP na temat wspomnianej wyżej wypowiedzi. Oprócz zamieszczonych fragmentów pojawiły się również nawiązania do II wojny światowej, w kontekście użytego przez Tuska tła - jako rodowity gdańszczanin chciał on mówić z miejsca ważnego dla historii obu krajów.

TVP podchwyciło ów motyw i skierowało go przeciw byłemu premierowi, dodając do swojego materiału fragmenty filmów pochodzących z początków napaści Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku.

- ...z Gdańska - miasta, które dla wielu Polaków jest symbolem niemieckiej napaści na Polskę, która stała się początkiem II wojny światowej - brzmiały słowa redaktora materiału na temat użytego przez Donalda Tuska tła jego przemówienia.

Oprócz tego wypominano mu otrzymane nagrody, krytykę Węgrów (w tej chwili najsilniejszych sojuszników rządu Zjednoczonej Prawicy w Europie) oraz wyjęte z kontekstu słowa z 1987 roku:Polskość to nienormalność”. 

źródło: [Twitter/MisztalWiktor][VOD TVP]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: