wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Dominikanie z Poznania wpuszczą do kościoła w Wielkanoc tylko z zaproszeniem

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wejście do kościoła w czasie Wielkanocy będzie możliwe tylko z imiennym zaproszeniem, zakłada rozwiązanie proponowane przez poznańskich dominikanów. Mimo rozszerzenia obostrzeń miejsca kultu religijnego w całej Polsce pozostają otwarte.

Wobec rozwoju trzeciej fali epidemii rządzący zdecydowali się rozszerzyć na cały kraj restrykcje wprowadzone uprzednio w województwach, w których sytuacja epidemiczna przedstawiała się najciężej.

Od soboty 20 marca ponownie zamknięto choćby hotele, galerie handlowe czy obiekty sportowe. Do nauki zdalnej powrócili ponadto uczniowie klas I-III, a rząd utrzymał ograniczenia dotyczące gastronomii.

Lockdown zostanie utrzymany przynajmniej do 9 kwietnia. W związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi nie można wykluczyć, że rządzący zdecydują się również na wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu.

Kościoły pozostają otwarte

Choć restrykcje obejmują kolejne gałęzie gospodarki, miejsca kultu religijnego pozostają otwarte. – Biorąc pod uwagę, że zbliża się okres Wielkiej Nocy, trudno rozważać, żeby w naszej tradycji kulturowej te święta odbyły się bez wizyty w kościele – mówił w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

W trakcie mszy świętych obowiązuje zasada, według której w kościele przebywać może jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Wierni muszą utrzymywać ponadto przynajmniej 1,5-metrowe odstępy.

W opinii przedstawicieli rządu wizyta w kościele nie wiąże się z niebezpieczeństwem równym odwiedzenia hotelu czy restauracji.

Kościoły są otwarte na takich samych zasadach jak sklepy, przestrzeganie obostrzeń przeciwepidemicznych będzie kontrolowane jednakowo we wszystkich obiektach – zapewniał szef Ministerstwa Zdrowia.

Do kościoła tylko z zaproszeniem

Na nietypowy sposób dotyczący wizyty w świątyni w trakcie nadchodzącej Wielkanocy wpadli dominikanie z Poznania. Zaproponowane rozwiązanie zakłada, że uczestnictwo w nabożeństwach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota) będzie możliwe jedynie dzięki uzyskaniu imiennego zaproszenia.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną i obowiązujący limit wiernych w kościele, w bieżącym roku uczestnictwo w Triduum Paschalnym wewnątrz świątyni będzie możliwe za okazaniem imiennego zaproszenia. Aby otrzymać zaproszenie na wybrany dzień Triduum Paschalnego, należy wcześniej osobiście zgłosić swój udział telefonicznie, czytamy w komunikacie duchownych, przytaczanym przez lokalny portal epoznan.pl.

Jedna osoba będzie mogła wziąć udział w zaledwie jednej mszy w trakcie Triduum. Na zaproszeniu widnieć będzie imię i nazwisko oraz wskazane miejsce w ławce lub na krzesłach. Osoby z zaproszeniami będą mogły zajmować miejsce w kościele za okazaniem zaproszenia, przekazali poznańscy dominikanie.

Osoby, które nie wejdą do kościoła, będą miały możliwość pojawienia się na dziedzińcu, na którym wystawione zostaną ogrzewane namioty oraz telebim.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: epoznan.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >