Dariusz Piontkowski prawdopodobnie będzie zmuszony zabrać głos w tej sprawie. Chodzi o apel Rzecznika Praw Dziecka do nauczycieli i resortu.. (zd. il.) Jakub Kaminski/East NewsŹródło: (zd. il.) Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 31 Maja 2020

Wszyscy uczniowie zostaną automatycznie przepuszczeni? Dariusz Piontkowski będzie musiał odnieść się do słów Rzecznika Praw Dziecka

Dariusz Piontkowski, minister edukacji, prawdopodobnie będzie zmuszony zabrać głos w tej sprawie. Chodzi o apel Rzecznika Praw Dziecka do nauczycieli i resortu o to, by przepuścić wszystkich uczniów do następnej klasy, podnosząc im oceny z przedmiotów. Ma to związek z pandemią koronawirusa, która spowodowała zamknięcie szkół i konieczność przestawienia się na edukację zdalną, która zdaniem wielu pozostawia wiele do życzenia. Nie każde dziecko ma także dostęp do komputera czy internetu.

Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, uczniowie w tym roku nie wrócą już do szkół. W kwestii ewentualnych popraw ocen mogą liczyć jedynie na ograniczone konsultacje w szkołach, które także nie są dla wszystkich, oraz na komunikowanie się z nauczycielami drogą elektroniczną. Edukacja zdalna zakończy rok szkolny. Jednak czy wszyscy uczniowie mogą liczyć na uzyskanie promocji do następnej klasy? Co na to Dariusz Piontkowski, szef resortu?

Agata Duda nie ma powodów do zadowolenia, najnowsza opinia może ją bardzo zaboleć. Polki i Polacy wyrazili, co uważają o jej działalnościAgata Duda nie ma powodów do zadowolenia, najnowsza opinia może ją bardzo zaboleć. Polki i Polacy wyrazili, co uważają o jej działalnościCzytaj dalej

Dariusz Piontkowski odniesie się do apelu Rzecznika Praw Dziecka?

Z powodu epidemii decyzją rządu 12 marca wszystkie szkoły zostały zamknięte do odwołania. Jak się niedawno okazało, dzieci na pewno nie wrócą już do placówek w tym roku szkolnym. Wobec tego, zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, wszyscy uczniowie powinni otrzymać lepsze oceny, podnosząc każdą z nich o jeden stopień - "plus jeden" - tak aby każdy uczeń uzyskał promocję do następnej klasy. Jak zaznacza rzecznik, każde dziecko powinno otrzymać szansę i zdać, a nowy rok szkolny zacząć z czystą kartą i dobrymi humorami, gdyż to właśnie uczniowie są jedną z tych grup, która na pandemii ucierpiała najbardziej i to w dodatku nie z własnej winy. Musieli bowiem przystosować się do nowych warunków edukacji, czyli tej w formie zdalnej, co nie było łatwe. Poniesli zatem ogromne konsekwencje zamknięcia szkół i nauki zdalnej, na co w żadnym stopniu nie byli przygotowani.

"Uczniowie ponieśli największe konsekwencje zdalnej edukacji. Wszyscy musieli się do tego przygotować, ale dzieci miały największe z tym trudności" - mówił na antenie Radia ZET Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. "Myślę, że temat edukacji, takiej, którą pamiętamy do marca nie wchodzi już grę. Zaczyna się etap podsumowań, rad pedagogicznych" - dodał.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
2. McDonald's dokonuje rewolucji w swoich flagowych potrawach. Co ciekawe, zmiany zaczyna od Polski

"Mój apel, jako Rzecznika Praw Dziecka, jest taki, żeby nieco złagodzić te konsekwencje. Na radach pedagogicznych do tych arytmetycznych wyników, które wychodzą z ocen jednostkowych, sprawdzianów, klasówek po prostu zróbmy „plus jeden”. Proszę o to, by oceny dla wszystkich uczniów w Polsce, były „plus jeden”, od Rzecznika Praw Dziecka i od was, drodzy nauczyciele, żeby wszyscy mieli promocję do następnej klasy, żeby we wrześniu, gdy zaczniemy nowy rok, wszyscy mogli zacząć z czystą kartą i dobrymi humorami. Żeby ten trudny okres ostatnich trzech miesięcy nie był podstawą do tego, by któryś uczeń miał problemy z promocją. Prośba - „plus jeden” w ocenianiu i wszyscy we wrześniu, mam nadzieję, nadrobimy ten stracony czas" - mówił Pawlak w Radiu Zet. Co na to Dariusz Piontkowski, szef resortu edukacji? Czy zabierze głos w tej sprawie i będzie opowiadał się za pomysłem i sugestią Rzecznika Praw Dziecka?

W czerwcu, mimo wielu zastrzeżeń i niepewności, odbędą się także egzaminy ósmoklasisty i maturalne. W tej kwestii odpowiednie przygotowanie uczniów do tak ważnych życiowych egzaminów także pozostawia wiele do życzenia, gdyż pełna szansa na to została im odebrana przez pandemię i zamknięcie szkół oraz ograniczony kontakt z nauczycielami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany ekspert ocenił IV etap znoszenia obostrzeń. Kilka decyzji jest zupełnie niezrozumiałych
  2. Samochód uderzył w drzewo. Dwie osoby nie żyją
  3. Warszawa. Ruszył kolejny Strajk Przedsiębiorców. Co tam się dzieje?
  4. Rząd nagle wprowadził bardzo ważne zmiany dotyczące każdego. Chodzi o komunikację miejską i konsekwencje
  5. Krystyna Pawłowicz w nocy opublikowała dziwne zdjęcia. Co jej się stało?
  6. Dają mandaty za wyjazd nad jedno z najczystszych jezioro w Polsce. Trzeba uważać na długi weekend

Źródło: Radio Zet