wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wszyscy uczniowie zostaną automatycznie przepuszczeni? Dariusz Piontkowski będzie musiał odnieść się do słów Rzecznika Praw Dziecka

31 Maja 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Dariusz Piontkowski, minister edukacji, prawdopodobnie będzie zmuszony zabrać głos w tej sprawie. Chodzi o apel Rzecznika Praw Dziecka do nauczycieli i resortu o to, by przepuścić wszystkich uczniów do następnej klasy, podnosząc im oceny z przedmio

Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, uczniowie w tym roku nie wrócą już do szkół. W kwestii ewentualnych popraw ocen mogą liczyć jedynie na ograniczone konsultacje w szkołach, które także nie są dla wszystkich, oraz na komunikowanie się z nauczycielami drogą elektroniczną. Edukacja zdalna zakończy rok szkolny. Jednak czy wszyscy uczniowie mogą liczyć na uzyskanie promocji do następnej klasy? Co na to Dariusz Piontkowski, szef resortu?

Dariusz Piontkowski odniesie się do apelu Rzecznika Praw Dziecka?

Z powodu epidemii decyzją rządu 12 marca wszystkie szkoły zostały zamknięte do odwołania. Jak się niedawno okazało, dzieci na pewno nie wrócą już do placówek w tym roku szkolnym. Wobec tego, zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, wszyscy uczniowie powinni otrzymać lepsze oceny, podnosząc każdą z nich o jeden stopień - "plus jeden" - tak aby każdy uczeń uzyskał promocję do następnej klasy. Jak zaznacza rzecznik, każde dziecko powinno otrzymać szansę i zdać, a nowy rok szkolny zacząć z czystą kartą i dobrymi humorami, gdyż to właśnie uczniowie są jedną z tych grup, która na pandemii ucierpiała najbardziej i to w dodatku nie z własnej winy. Musieli bowiem przystosować się do nowych warunków edukacji, czyli tej w formie zdalnej, co nie było łatwe. Poniesli zatem ogromne konsekwencje zamknięcia szkół i nauki zdalnej, na co w żadnym stopniu nie byli przygotowani.

"Uczniowie ponieśli największe konsekwencje zdalnej edukacji. Wszyscy musieli się do tego przygotować, ale dzieci miały największe z tym trudności" - mówił na antenie Radia ZET Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. "Myślę, że temat edukacji, takiej, którą pamiętamy do marca nie wchodzi już grę. Zaczyna się etap podsumowań, rad pedagogicznych" - dodał.

"Mój apel, jako Rzecznika Praw Dziecka, jest taki, żeby nieco złagodzić te konsekwencje. Na radach pedagogicznych do tych arytmetycznych wyników, które wychodzą z ocen jednostkowych, sprawdzianów, klasówek po prostu zróbmy „plus jeden”. Proszę o to, by oceny dla wszystkich uczniów w Polsce, były „plus jeden”, od Rzecznika Praw Dziecka i od was, drodzy nauczyciele, żeby wszyscy mieli promocję do następnej klasy, żeby we wrześniu, gdy zaczniemy nowy rok, wszyscy mogli zacząć z czystą kartą i dobrymi humorami. Żeby ten trudny okres ostatnich trzech miesięcy nie był podstawą do tego, by któryś uczeń miał problemy z promocją. Prośba - „plus jeden” w ocenianiu i wszyscy we wrześniu, mam nadzieję, nadrobimy ten stracony czas" - mówił Pawlak w Radiu Zet. Co na to Dariusz Piontkowski, szef resortu edukacji? Czy zabierze głos w tej sprawie i będzie opowiadał się za pomysłem i sugestią Rzecznika Praw Dziecka?

W czerwcu, mimo wielu zastrzeżeń i niepewności, odbędą się także egzaminy ósmoklasisty i maturalne. W tej kwestii odpowiednie przygotowanie uczniów do tak ważnych życiowych egzaminów także pozostawia wiele do życzenia, gdyż pełna szansa na to została im odebrana przez pandemię i zamknięcie szkół oraz ograniczony kontakt z nauczycielami.

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >